czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata ›› Podzimní akce Postavme se za stromy!
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

 

 

Spolupracujeme:

 

 

Podzimní akce Postavme se za stromy!

6. 11. 2023 - Maroš Prčina

Jak jsou na tom světové lesy? Míří naše civilizace neodvratně k záměrné destrukci tropických pralesů, abychom nasytili naše rostoucí chutě? Vyhrají ekonomické zájmy a touha po levném dřevě a přetvoří i poslední druhově bohaté lesy v Evropě na pole, kde “porostou” už jen prkna, pelety a karton? 

 

Anebo máme šanci a nové Evropské nařízení o odlesňování (EUDR) hodí klacky pod pásy lesních harvestorů a pod nohy jejich nenasytných majitelů? 

 

Co můžeme dál dělat z hlediska aktivního občana, abychom pomohli zachránit centra světové biodiverzity v lesích i jinde a získali čas a prostor obnovit ztracené bohatství již degradovaných ekosystémů? 

 

Tyto otázky, ale i mnoho dalších bylo otevřeno během série akcí Postavme se za stromy!, které jsme zorganizovali v Praze 13. - 14. října a 2. listopadu. Jan Skalík z Hnutí DUHA a Nikol Krejčová z Greenpeace představili aktuální kampaně a možnosti ochrany lesů v ČR, (kampaň Zachraňme lesy a kampaň Nekácejte) Gita Matlášková z Koalice proti palmovému oleji sdílela své zkušenosti z úspěšné kampaně, kterou v nedávné minulosti vedli s minimálními zdroji a velkým dopadem.  Lori Lang a Ľuboš Slovák představili možnosti ochrany lesů skrze přímé akce. Jiří Silný (Ekumenická akademie) zasadil odlesňování do širšího politicko-ekonomického rámce, kdy poukázal na destruktivně rozpínavou povahu současného systému a Maroš Prčina (Ekumenická akademie) informoval o novém nařízení o odlesňování (EU deforestation regulation, EUDR), které je velkou nadějí pro ochranu světových lesů.

 

V rámci těchto akcí jsme oslovili také umělkyně a umělce, aby si vzali prostor a k těmto palčivým tématům se vyjádřili pomocí improvizačního divadla a slam poetry. Vystoupilo tak Ad hoc Trio Adam, Zuzka, Ivona a SLAM mistryně a mistři: Thea, Večerka, Honza Dibitanzl a Bohdan Bláhovec s hudebním doprovodem Marcela Brouka.

 

Součástí programu byla také promítání dokumentárního filmu Green Lie, tématizující greenwashing a problémy s ochranou přírody zapříčiněnými současným ekonomickým systémem.

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}