Jak jsou na tom světové lesy? Míří naše civilizace neodvratně k záměrné destrukci tropických pralesů, abychom nasytili naše rostoucí chutě? Vyhrají ekonomické zájmy a touha po levném dřevě a přetvoří i poslední druhově bohaté lesy v Evropě na pole, kde “porostou” už jen prkna, pelety a karton?
Anebo máme šanci a nové Evropské nařízení o odlesňování (EUDR) hodí klacky pod pásy lesních harvestorů a pod nohy jejich nenasytných majitelů?
Co můžeme dál dělat z hlediska aktivního občana, abychom pomohli zachránit centra světové biodiverzity v lesích i jinde a získali čas a prostor obnovit ztracené bohatství již degradovaných ekosystémů?
Tyto otázky, ale i mnoho dalších bylo otevřeno během série akcí Postavme se za stromy!, které jsme zorganizovali v Praze 13. - 14. října a 2. listopadu. Jan Skalík z Hnutí DUHA a Nikol Krejčová z Greenpeace představili aktuální kampaně a možnosti ochrany lesů v ČR, (kampaň Zachraňme lesy a kampaň Nekácejte) Gita Matlášková z Koalice proti palmovému oleji sdílela své zkušenosti z úspěšné kampaně, kterou v nedávné minulosti vedli s minimálními zdroji a velkým dopadem. Lori Lang a Ľuboš Slovák představili možnosti ochrany lesů skrze přímé akce. Jiří Silný (Ekumenická akademie) zasadil odlesňování do širšího politicko-ekonomického rámce, kdy poukázal na destruktivně rozpínavou povahu současného systému a Maroš Prčina (Ekumenická akademie) informoval o novém nařízení o odlesňování (EU deforestation regulation, EUDR), které je velkou nadějí pro ochranu světových lesů.
V rámci těchto akcí jsme oslovili také umělkyně a umělce, aby si vzali prostor a k těmto palčivým tématům se vyjádřili pomocí improvizačního divadla a slam poetry. Vystoupilo tak Ad hoc Trio Adam, Zuzka, Ivona a SLAM mistryně a mistři: Thea, Večerka, Honza Dibitanzl a Bohdan Bláhovec s hudebním doprovodem Marcela Brouka.
Součástí programu byla také promítání dokumentárního filmu Green Lie, tématizující greenwashing a problémy s ochranou přírody zapříčiněnými současným ekonomickým systémem.