czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata ›› „Pokud se situace pěstitelů kakaa nezlepší, čokoládový průmysl zkolabuje!“ varuje zástupkyně kakaových farmářů
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

 

 

Spolupracujeme:

 

 

„Pokud se situace pěstitelů kakaa nezlepší, čokoládový průmysl zkolabuje!“ varuje zástupkyně kakaových farmářů

29. 11. 2013 -

Pokud se situace pěstitelů kakaa nezlepší, čokoládový průmysl zkolabuje!“ varuje zástupkyně kakaových farmářů

Praha, 28. listopadu 2013 – Na 70 žáků a učitelů základních, středních a vysokých škol, které podporují fair trade, se dnes sešlo v Praze. Setkali se s Afií Owusu, zástupkyní kakaových farmářů z Ghany, která přijela do ČR v rámci kampaně Za férovou čokoládu! Na její počest vytvořili velké logo Fairtrade. Paní Owusu pak předala certifikát další Fairtradové škole a církevnímu sboru.

Třebíč, Most, Mladá Boleslav, Litomyšl, Hradec Králové, Olomouc, Náchod, Kroměříž a Praha - v těchto městech jsou školy, které podporují fair trade (spravedlivý obchod) a jejichž zástupci, studenti i učitelé, se setkali dnes v prostoru Hub v Praze. Ti si mohli kromě debaty s paní Owusu vyzkoušet, jak atraktivně upozornit na to, že podporují fair trade. Společně s lektory z organizace NaZemi vytvořili přímo na místě obří logo Fairtrade.

Afia Owusu je ghanská expertka v oblasti produkce kakaa. Podle ní je s pěstováním kakaa spojena řada sociálních a ekonomických problémů: famáři musí vyžít s 30 korunami na den, kakaovníky jsou staré a méně plodí a pěstitelé neinvestují do vysazování nových stromů, populace farmářů stárne a mladým lidem se do pěstování kakaa za současných špatných finančních podmínek nechce. Odcházejí do měst a hledají si uplatnění v jiných oblastech. „Hrozí vážné riziko, že brzy rapidně klesne produkce kakaa, což ovlivní celý světový trh s kakaem.“ Shrnuje Afia Owusu a zároveň navrhuje řešení: „Je třeba, aby vláda podpořila mladé lidi a připravila jim lepší podmínky, lepší výkupní ceny za kakao, aby pro ně byla tato těžká práce finančně zajímavá. Na vládu musejí tlačit výrobci čokolády a na ty zase spotřebitelé.

Paní Owusu během setkání předala certifikáty nové Fairtradové škole, kterou se stala ZŠ Svážná z Mostu, a Fairtradovému církevnímu sboru Českobratrské církve evangelické (ČCE) z Volyně.

K získání titulu musela mostecká škola splnit všech pět kritérií: ve škole funguje řídicí skupina, vedení školy podepsalo deklaraci podpory fair trade, žáci si sami ve škole prodávají fairtradové výrobky, škola organizuje akce zaměřené na fair trade a na škole se vyučují témata globálního rozvojového vzdělávání. Uspořádali jsme férovou snídani, několik jarmarků, také férový den. Celý den probíhala normální výuka, ale třída 7.A, která celá tvoří na škole řídicí skupinu, připravila stanoviště pro ostatní – žáci z prvního stupně vybarvovali tematické omalovánky, druhý stupeň plnil aktivity vztahující se k fair trade“, uvádí Ivana Strnadová, učitelka ze ZŠ Svážná.

Českobratrský evangelický sbor z Volyně se stal v pořadí sedmým Fairtradovým sborem. Ten se již od roku 2005 věnuje podpoře fair trade. Sbor provozuje o.s. Ratejna, ve kterém je možné fairtradové výrobky stejně jako přímo ve sboru zakoupit. Fair trade je přirozenou součástí naší církevní práce. Již osm let míváme pravidelné fairtradové občerstvení a několikrát do roka pořádáme fairtradové trhy. Těší mě, že si lidé zvykli k nám chodit na kafe.“ shrnuje paní Tkadlečková z volyňského sboru.

Akce proběhla v rámci mezinárodní kampaně Za férovou čokoládu!, jejímž cílem je zapojovat evropské spotřebitele do podpory větší spravedlnosti v globálním kakaovém průmyslu. Kampaň bude probíhat v letech 2013 až 2015 a účastní se jí 16 evropských zemí.

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}