czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata ›› Politici selhali, na řadě je veřejnost
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

 

 

Spolupracujeme:

 

 

Politici selhali, na řadě je veřejnost

20. 5. 2013 -

Praha, 20. 5. 2013

TZ: Politici selhali, na řadě je veřejnost

Česká koalice Social Watch dnes zveřejnila mezinárodní monitorovací zprávu o vývoji a nedostatcích v boji proti chudobě a za rovnost mužů a žen. Zpráva přináší znepokojivý závěr – zatímco bohatství nejbohatších stále roste, příjmové rozdíly se zvětšují a dosahují starověkých rozměrů. V mnoha zemích Evropy se také kvůli rozpočtovým škrtům zhoršuje postavení žen ve společnosti. Koalice Social Watch zároveň představila novou kampaň „U nás = i u Vás“ a pozvala na festival „Different fest“, který probíhá v rámci projektu Social Watch „Jde to i jinak“ a který začíná právě dnes v Brně. Přečtěte si celou zprávu s názvem Politici selhali, na řadě je veřejnost.

Zpráva obsahuje reporty ze 13 zemí světa a několik podrobných analýz. Společným jmenovatelem jednotlivých příspěvků je nebezpečí plynoucí ze stále propastnějších sociálních nerovností. Podle studie USA TODAY z roku 2011 vzrostly příjmy vedoucích řídících pracovníků (CEO) v USA mezi lety 1978 – 2011 o 725 %, ale příjmy zaměstnanců o pouhých 5,7 %. Příjmová nerovnost je dle USA TODAY v USA větší než byla v antickém Římě a vyšší, než v Pakistánu či na Pobřeží slonoviny. Podle Oxfamu činí příjem sta nejbohatších milionářů 240 miliard USD. To by bohatě pokrylo roční výdaje potřebné na definitivní eliminaci extrémní chudoby na této planetě.

Povzbudivá není ani analýza Evropské ženské lobby, která shrnuje dopady reforem a škrtů na postavení žen ve společnosti. „Rušení pracovních míst ve veřejném sektoru má drastický dopad na zaměstnanost žen, které v EU tvoří 69,2 % zaměstnanců ve veřejném sektoru. Úspory na mateřské a rodičovské dovolené či na příspěvcích na dítě dopadají primárně na ženy, stejně jako omezování veřejně poskytovaných pečovatelských a zdravotních služeb“, shrnuje výsledky analýzy Jana Smiggels Kavková, ředitelka Fóra 50 % a členka představenstva Evropské ženské lobby.

Českému kontextu se věnuje studie zaměřená na sociální bydlení. Poukazuje zejména na nedostatek dostupných bytů, určených sociálně slabým a ohroženým skupinám a také na potřebu jednotné legislativní úpravy sociálního bydlení, která by jasně stanovila, kdo má na sociální bydlení nárok a jaké podmínky musí poskytnuté přístřeší splňovat. V podmínkách pokračující hospodářské krize se dá se předpokládat, že ještě více obyvatel bude ohroženo chudobou a bude potřebovat pomoc obcí. Proto by obce měly mít dostatečný a dobře strukturovaný aparát podporovaných bytů.

„Nová zpráva sice není pozitivní, ale jejím úkolem není vytvářet či podporovat skepsi a rezignaci. Naším záměrem je podívat se na společenské problémy jiným prizmatem, než je běžné v našich médiích hlavního proudu. Takový pohled pak nabízí zákonitě i jiná východiska. Zpráva přináší jasné poselství - současné mocenské síly situaci nezlepšují, nezbývá tedy, než aby ji řešili občané a občanky sami“, komentuje Tomáš Tožička, expert na rozvojovou problematiku.

Na tiskové konferenci byla dále představena nová kampaň „U nás = i u Vás“, která poukazuje na problematiku chudoby a genderových nerovností v českém kontextu. Kampaň tvoří video spot z dílny MgA. Petry Ošlejškové, MgA. Petry Pechánkové a Michala Tučka a dále video rozhovory se známými osobnostmi, např. Táňou Fischerovou, či Janem Sokolem. Všechny materiály jsou dostupné na YouTube kanálu koalice Social Watch https://www.youtube.com/watch?v=CDKIlRt53_g. Pod hlavičkou Social Watch právě dnes také začíná festival „Jde to i jinak – Jsou tradice, o které nestojíme“. Více informací zde: www.differentfest.cz

Tomáš Tožička – obecné dotazy ke zprávě, tomas.tozicka@educon.cz , 603866054

Marcela Adamusová – kampaň a festival, adamusova@padesatprocent.cz, 739333730

Jana Smiggels Kavková – analýza Evropské ženské lobby, kavkova@padesatprocent.cz, 608553825

Štěpán Ripka –Platforma za sociální bydlení, stepanripka@gmail.com; 774 541 245

forum.jpg

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}