czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata ›› Praha 8 získala titul Fairtradová městská část
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

 

 

Spolupracujeme:

 

 

Praha 8 získala titul Fairtradová městská část

11. 11. 2016 -

TISKOVÁ ZPRÁVA KE STAŽENÍ

Praha 8 získala titul Fairtradová městská část

Praha, 10. listopadu 2016 - Městská část Praha 8 se dnes stala první městskou částí, která získala titul „Fairtradová městská část“. Titul převzali v Divadle pod Palmovkou v rámci Národní fairtradové konference zástupce starosty MČ Praha 8 Petr Vilgus a radní MČ Praha 8 Anna Kroutil. Praha 8 se připojila k dalším devíti městům s tímto titulem v ČR a k téměř dvěma tisícům Fairtradových měst po celém světě. V rámci konference se uskutečnil i Miniveletrh fairtradových výrobků.

Praha 8 splnila všech pět mezinárodních kritérií pro udělení titulu, mezi která patří oficiální podpora fair trade ze strany městské části, dostatek prodejních míst s fairtradovými produkty, podpora fair trade místními občany a institucemi, vytvoření řídicí skupiny, která kampaň koordinuje, a aktivní spolupráce s médii v této oblasti.

Titul převzali v rámci Národní fairtradové konference zástupce starosty MČ Praha 8 Petr Vilgus a radní MČ Praha 8 Anna Kroutil.

„Jako městská část se snažíme chovat a nakupovat odpovědně nejen lokálně, ale uvědomujeme si i odpovědnost v globálním kontextu. Zároveň chceme jít příkladem a považujeme za smysluplné zapojovat občany do podpory iniciativ jako je fair trade,“ uvádí zástupce starosty MČ Praha 8 Petr Vilgus.

Předcházel tomu náš dlouhodobý zájem a propagace myšlenky fair trade. Snažíme se také o zapojení místních organizací. I to nám pomohlo splnit kritéria a získat tento titul,“ dodává radní městské části Anna Kroutil (ANO).

Praha 8 se podporou fair trade zabývá od roku 2015. Pořádala dvě „Výstavy na stromech“ zaměřené na téma fair trade, zapojila se do podpory férových trhů v Karlíně, městská část vzdělává své zaměstnance a zastupitele v oblasti fair trade a udržitelného rozvoje. Na úřadě se podávají fairtradová káva, čaje, cukr a sušenky. Na podpoře fair trade spolupracuje úřad s neziskovými organizacemi, farnostmi, školami i obchodními společnostmi.

V současné době je v České republice 9 Fairtradových měst (Český Krumlov, Chrudim, Hodonín, Kroměříž, Litoměřice, Mladá Boleslav, Třebíč, Volyně, Vsetín). Praha 8 je první z pražských městských částí, která titul získala, a je se 100 tisíci obyvateli zároveň největším samosprávným celkem s tímto titulem.

Národní fairtradová konference

V Praze 8 v Divadle pod Palmovkou proběhla ten samý den Národní fairtradová konference určená 80 zástupcům měst, škol a církevních sborů, kteří se aktivně zabývají podporou fair trade. „Veřejné instituce hrají důležitou roli v podpoře odpovědné spotřeby a takto vysoká účast zástupců a zástupkyň z celé České republiky na konferenci jen dokazuje, jak silné je u nás hnutí fair trade,“ uvádí ředitelka Ekumenické akademie, Karolína Silná. Akci uspořádala Ekumenická akademie ve spolupráci s městskou částí Praha 8 a Fairtrade Česko a Slovensko. Akce byla spolufinancována Státním fondem životního prostředí České republiky v rámci projektu „Místní Agenda 21 – Cesta k udržitelnému rozvoji v Praze 8.“

Miniveletrh fairtradových výrobků

Součástí konference byl odborné i široké veřejnosti určený 2. ročník Miniveletrhu fairtradových výrobků. Návštěvníci měli možnost se seznámit s nabídkou výrobků se známkou FAIRTRADE, které jsou na českém trhu k dispozici. V letošním roce se navíc představily i společnosti, které dodávají výrobky z Fairtrade certifikované bavlny. Miniveletrh pořádala Fairtrade Česko a Slovensko. „Miniveletrh je pro nás skvělou příležitostí pro rozvoj našich vztahů s obchodními partnery a zároveň dává návštěvníkům konference možnost seznámit se s šíří sortimentu fairtradových výrobků u nás. Velmi nás těší, že jsme tu mohli přivítat celkem 16 vystavujících společností,“ uvádí ředitelka Fairtrade ČS, Hana Chorváthová.


 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}