czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata ›› Pražské školy oslaví i letos Světový den potravin
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

 

 

Spolupracujeme:

 

 

Pražské školy oslaví i letos Světový den potravin

19. 6. 2019 - Petra Mílková

I letos oslavíme společně se školáky Světový den potravin, který se koná každoročně 16. října. Tentokrát bude hlavním tématem oslav podpora drobných producentů zdravých a udržitelných potravin.

V rámci kampaně Pěstuj planetu (www.pestujplanetu.cz) byl v minulém roce jako téma oslav Světového dne potravin vybrán jeden z pěti kroků, jak snížit negativní dopad na klima: „jíst méně masa“. Ve výukové lekci Maso na talíři se věnujeme tématu masa – souvislostem mezi klimatickou změnou a průmyslovým chovem zvířat, dopadům na životní prostředí i zdraví obyvatel planety. Samotné oslavy Světového dne potravin, který připadá na 16. 10., proběhly v roce 2018 na 2. stupni ZŠ a středních školách formou vzdělávacích a praktických aktivit zaměřených na udržitelnou výrobu a spotřebu potravin s důrazem na význam omezení konzumace masa. Dvě verze výukové lekce Maso na talíři jsou nadále k dispozici ke stažení na webových stránkách kampaně. Oslavám Světového dne potravin na školách se budeme věnovat i v letošním roce a tentokrát se více zaměříme na podporu lokální a sezónní produkce potravin a férový obchod.

Podporou drobných pěstitelů potravin pomáháme 1,5 miliardám lidí, kteří hospodaří na malých farmách po celém světě, a chráníme tak svou schopnost i v budoucnosti si vypěstovat dostatek jídla pomocí udržitelných zemědělských postupů. Pouze zlomek peněz, které utratíme za potraviny, se totiž dostane skutečně k těm, kteří potraviny pěstují. Místo toho můžou skončit u někoho jiného, kdo je zapojený do dodavatelského řetězce – u maloobchodního prodejce (u nás hlavně supermarkety), velkovýrobce, překupníka nebo spekulanta. Změnit to můžeme výběrem produktů a značek, které zaručují, že je spolupráce s drobnými zemědělci spravedlivá.

Jak řeší aktuální výzvy bio farmář Carlo a bio farmářka Hanna v Německu se můžete podívat v krátkém dokumentu "We unite".

V roce 2018 jsme zahájili projekt s názvem Odpovědná a uvědomělá spotřeba je cestou k udržitelnému rozvoji. V rámci jeho realizace se nadále věnujeme vzdělávání a osvětě v oblasti udržitelné spotřeby nejen potravin.

Projekt je zaměřen na žáky druhého stupně ZŠ a jeho obsahem jsou tři vzdělávací bloky zaměřené na orientaci v problematice udržitelné produkce a spotřeby potravin, květin a oblečení. Tematické metodické materiály budou vyučujícím k dispozici po letních prázdninách.

Projekty probíhají za podpory Magistrátu hl. m. Prahy, projekt Odpovědná a uvědomělá spotřeba je cestou k udržitelnému rozvoji je kofinancován Ministerstvem zemědělství.

 

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}