czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata ›› Přes 122 tisíc Evropanů požaduje férovou čokoládu, Češi mezi nimi nechybí
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

 

pestujplanetu_logo_web.png

logo-bananas-sub_cz_yellow1.jpg

susy_logo_whiteclaim_background_small-2-.jpg

mcf_logo_print.jpg

 

Spolupracujeme:

 

Přes 122 tisíc Evropanů požaduje férovou čokoládu, Češi mezi nimi nechybí

2. 12. 2015 -

Brusel/Praha, 2. prosince 2015 - Dnes před polednem byla v hlavním městě čokolády předána zástupcům výrobců cukrovinek petice se 122.826 podpisy spotřebitelů ze všech evropských zemí. Vyvrcholila tak mezinárodní kampaň Za férovou čokoládu, jejíž organizátoři přijeli podpisy předat spolu se zástupkyní kakaových farmářů z Pobřeží slonoviny. Hlavním požadavkem signatářů je důstojný život drobných pěstitelů a 100% certifikované kakao.

Tříletá mezinárodní kampaň upozorňovala na přetrvávající chudobu kakaových farmářů, která příčinou mimo jiné i dětské práce. Ta v Pobřeží slonoviny podle posledního výzkumu americké univerzity Tulane v minulých letech vzrostla. Desítky tisíc signatářů petice požadují důstojný příjem pěstitelů kakaa, dodržování lidských práv a zamezení dětské práce, nezávislou certifikaci a možnost udržitelného zemědělství.

Drobní farmáři v západní Africe, kde se pěstuje více jak tři čtvrtiny celosvětové produkce, totiž dlouhodobě pracují za nedůstojných podmínek a za příliš nízké příjmy. Nemohou uživit sebe ani své rodiny. Často jsou na hranici chudoby – t.j. pouhých 25 Kč denně. Kakaovníky navíc stárnou a méně plodí. Jejich potomci tuto dřinu za mizerný výdělek vnímají negativně a v pěstování kakaa nepokračují. Hrozí tak jeho nedostatek.

Petiční archy s desítkami tisíc podpisů do Bruselu přivezlo čoko-auto, které před rokem brázdilo Evropu, včetně Česka. Ty předali organizátoři kampaně Za férovou čokoládu! Asociaci zpracovatelů čokolády a cukrovinek CAOBISCO přímo před jejich sídlem. Generální tajemnice Asociace Sabine Nafziger petice převzala s příslibem využívání kakaa z udržitelných zdrojů a zapojení do zpracování metodiky vyčíslení výše důstojného příjmu pro jeho pěstitele.

„Oceňuji, že evropští spotřebitelé prostřednictvím kampaně Za férovou čokoládu! vyslali výrazný signál čokoládovým firmám, aby přijaly svůj díl odpovědnosti za zlepšení životních podmínek pěstitelů kakaa,“ okomentovala akci zástupkyně pěstitelů z Pobřeží slonoviny Marie-Jeanne N'Zore Kombo. Nyní totiž 87 % zisku z jedné prodané tabulky čokolády končí u výrobců a obchodníků, na drobné pěstitele zbývá pouhých 6,6 %.

Cílem mezinárodního projektu Make Chocolate Fair! – Za férovou čokoládu! bylo zapojovat evropské spotřebitele do podpory spravedlnosti v kakaovém a čokoládovém odvětví. Kampaň probíhala od ledna 2013 do prosince 2015 a účastnilo se jí 16 evropských zemí. V České republice ji koordinovala Ekumenická akademie.

Tisková zpráva ke stažení


 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}