czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata ›› Připojujeme se ke kampani "za stromkaře"
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

 

 

Spolupracujeme:

 

 

Připojujeme se ke kampani "za stromkaře"

3. 10. 2011 - Jiří Silný

Od března do prosince šest až sedm dní v týdnu od rána do večera sázeli stromky, prořezávali porosty, káceli stromy. Byli najati na sezónní práci v lese. Někteří dostali vyplacenou jen část mzdy, jiní nedostali ani korunu. Většina zažila pocity ponížení a beznaděje.

Firmy Affumicata, a.s., Wood Servis Praha s.r.o. a další nabízely v letech 2009 a 2010 měsíční výdělky od deseti do třiceti tisíc korun. Nalákaly stovky lidí z Vietnamu, Rumunska a Slovenska. Dluží jim za týdny, ba i měsíce práce. Některé pracovní skupiny neměly po čase dostatek hotovosti už ani na obstarání jídla. Některým z těch, kteří protestovali proti neplacení mezd, bylo i vyhrožováno.

Zakázky na lesní práce po celé České republice – ať pro státní podnik Lesy České republiky, Krkonošský národní park, nebo Národní park Šumava – vyhrával v roce 2009 a 2010 lesní gigant LESS & Forest s.r.o. Najímal subdodavatele a mezi nimi i firmy známé podváděním cizinců. Mají nejnižší cenu práce na trhu. Praktiky těchto subdodavatelů sice vyšly najevo a známa jsou jak jména podezřelých firem, tak jejich vlastníků, ale přesto to vypadá, že další lidé mohou být zneužíváni při práci ve státních lesích i v letošním roce.

Trestní oznámení a vyšetřování

Trestní oznámení pro podezření z podvodu a obchodování s lidmi podali tři advokáti zastupující bývalé lesní dělníky z Vietnamu, Slovenska a Rumunska v červenci 2010. Dluhy vůči jednotlivým pracovníkům se pohybují v řádech desetitisíců. Počty zastupovaných bývalých pracovníků společnosti Affumicata , Wood Servis Praha a dalších firem stále stoupají. Na jaře 2011, kdy byl jejich počet okolo osmdesáti, byl dluh za nevyplacené mzdy odhadnut na 2,5 milionu Kč. Stejně tak byli podvedeni ubytovatelé a další firmy na řadě míst v České republice a jiných zemích.

Policie případ od minulého roku vyšetřuje. Postup policie byl ze strany advokátů opakovaně kritizován jako nedostatečný. Úřady práce a inspektoráty práce vícekrát s různým úspěchem kontrolovaly v minulých třech letech zmíněné firmy. Například Affumicata dostala kvůli porušování zákona o zaměstnanosti pokuty v celkové výši 1,387 milionu Kč. V roce 2011 zjistil inspektorát práce porušení zákoníku práce u Madera Servicio a také u LESS & Forest.

Kampaň za stromkaře a její cíle

Jde nám o spravedlnost pro stromkaře! Kampaň podporuje poškozené bývalé pracovníky a pracovnice zmíněných firem. Kolem případu se angažuje Iniciativa za práva pracovních migrantů a migrantek, Iniciativa Ne rasismu!, La Strada Česká republika, o.p.s., Multikulturní centrum Praha a jejich sympatizanti.

Více informací na http://zastromkare.cz

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}