czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata ›› Proč by nové nařízení EU o odlesňování mělo zahrnovat i „jiné zalesněné plochy“?
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

 

 

Spolupracujeme:

 

 

Proč by nové nařízení EU o odlesňování mělo zahrnovat i „jiné zalesněné plochy“?

31. 10. 2023 - Maroš Prčina

Letos schválené nařízení o odlesňování (EU Deforestation Regulation, EUDR) má za cíl zabránit, aby se v rámci EU obchodovalo se zbožím, kvůli kterému došlo k vykácení nebo k degradaci lesů po 31. 12. 2020. Ačkoliv jsme zatím v mezičase, kdy se firmy i členské státy připravují na to, až tento zákon vejde v platnost, již teď se zdá, že to začíná mít pozitivní efekt - pralesů se kácí méně.

 

O co více chráníme lesy, o to více se agribusiness poohlíží po jiných oblastech, které by mohl přeměnit na nekonečné plantáže sóji či jiných ziskových plodin. V Jižní Americe tak dramaticky vzrůstá míra kácení a přeměny v oblasti Cerrado. Cerrado je jméno pro místní tropickou savanu, která je druhým největším a také druhým biologicky nejrozmanitějším biomem Jižní Ameriky. Přitom v návrhu EUDR, který předložil Evropský parlament, se nařízení mělo týkat i tzv. Jiných zalesněných ploch, kam spadá i velká část Cerrada a dalších ekosystémů, čelících sílícím tlakům na zisk orientovaného agrobusinessu.

 

Proč by nové nařízení EU o odlesňování mělo zahrnovat i „jiné zalesněné plochy“, se dočtete v našem překladu publikace našich projektových partnerů:

 

Proč by nové nařízení EU o odlesňování mělo zahrnovat i "jiné zalesněné plochy"?

 

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}