czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata ›› Projekt Qualifair se zdárně přesunul do své závěrečné fáze
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

 

 

Spolupracujeme:

 

 

Projekt Qualifair se zdárně přesunul do své závěrečné fáze

7. 10. 2010 - Klára Hejkrlíková

Hlavním cílem projektu Qualifair bylo vytipovat témata, která jsou důležitá a zajímavá pro prodejce fair trade zboží. Za tímto účelem se konal v dubnu 2009 úvodní seminář projektu. Na tento seminář byli pozvání především členové Asociace pro fair trade, kteří mají s prodejem tohoto sortimentu největší zkušenosti. V průběhu tří dnů se zástupci z Prahy, Brna i Znojma setkávali nad společným tématem – fair trade.

Základní myšlenku vzdělávání prodejců fair trade výrobků představily dvě lektorky z Německa – Birgit Lieber a Cornelia Korte. Jedná se o školitelky z neziskové organizace DEAB, která se vzděláváním poradců zabývá již řadu let. Na semináři obě představily nejprve koncept a hlavní myšlenku německého školícího manuálu sítě specializovaných obchůdků Weltladen. V následujících dnech se účastníci detailně seznámili s obsahem dvou vybraných modulů tohoto manuálu a získali tak představu, jakým směrem by se měl ubírat náš, český vzdělávací materiál.

Poslední den semináře byl věnován právě společné diskuzi nad potřebnými tématy. V závěru semináře se nakonec dohodli na tom, že se má opravdu jednat o základní manuál, který bude obsahovat základní témata:

  • základy fair trade
  • základy ekonomiky
  • základy marketingu
  • sortiment – zbožíznalství
  • práce s dobrovolníky
  • případové studie o fair trade

Na tomto základě v průběhu roku 2009 a 2010 realizační tým zpracoval pracovní verzi manuálu pro prodejce fair trade a připravil další seminář, tentokráte věnovaný proškolení poradců, kteří povedou školení prodejců.

Seminář školitelů se konal na konci května 2010 a opět měl poměrně velký úspěch. Účastníci byli opět z řad členů Asociace pro fair trade, kteří měli zájem stát se aktivními poradci fair trade. Na tento seminář se opět dostavila naše lektorka z Německa – Birgit, která v průběhu prvních dvou dnů pomáhala s ujasněním metodických aktivit školitelů.

Hlavní náplní školení však bylo praktické zpracování programu testovacích školení jednotlivých modulů. Nastávající poradci si vybrali témata, která jim jsou blízká a ve dvojicích sestavili návrh programů školení na základy fair trade, základy ekonomiky, marketing a sortiment. Poté tyto programy prezentovali před ostatními a diskutovali nad jejich relevancí. Právě tato aktivita položila základ pro následující testovací školení prodejců fair trade výrobků.

A jak dopadnou testovací školení? To uvidíme v polovině října po posledním z řady školení.

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}