czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata ›› Protest proti společnosti Apple Computer, Taiwan
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

 

 

Spolupracujeme:

 

 

Protest proti společnosti Apple Computer, Taiwan

8. 6. 2009 -
Protest proti společnosti Apple Computer, Taiwan

ZASTAVTE VYUŽÍVÁNÍ PRACUJÍCÍCH, ŘEKNĚTE NE APPLU


Čas: 21. května 2009 (čtvrtek), 10:00 hod. (okolo 60 lidí)

Místo: společnost Apple Computer, Taiwan

(č. 333, Sek. 2, Dunhua S. Rd., Da’an Dist., Taipei City, Taiwan)

Kontakt: Chu Wei-Li (0981-238-732)

Anglický kontakt: Torrent Pien (torrent.org@gmail.com)Globální finanční krize je nadále vážná po celém světě, ale společnost Apple Computer extrémně navyšovala své zisky o 15% v prvním čtvrtletí roku 2009 v porovnání s posledním čtvrtletím. Nicméně, pravda je taková, že zisk utvořený společností Apple se ukázal být výsledkem využívání dělníků nejen v Taiwanu, ale i v kontinentální Číně.

Společnost WINTEK (vlastník: Huang Hsien-Hsiung, adresa: Jianguo Rd. č. 10, městský okres Tanzih, oblast Taichung, Taiwan) je jeden z hlavních dodavatelů společnosti Apple Computer. Pozice v rozdělení trhu s malými mobilními panely a dotykovými panely je označena jako číslo 1 v Taiwanu a číslo 3 celosvětově. V posledních několika měsících, WINTEK nejenže propouštěl, ale také zneužíval mnoho dělníků v Taiwanu a Číně.

V prosinci 2008, WINTEK propustil bez jakékoli výpovědi dané předem přes 600 dělníků v Taiwanu a snižoval platy pracovníkům, vynucoval si na zaměstnancích neplacené dovolené. Nedávno, WINTEK obdržel velkou a neodkladnou objednávku a snažil se nutit zaměstnance dělat víc práce bez jakékoli dovolené čí příplatků za přesčasy. Ministerstvo práce taiwanské vlády již našlo důkazy přestupků během inspekce prováděné ve WINTEKu. Mimoto, továrny WINTEKu v Dongguanu také snížily platy dělníků bez jakéhokoli vyjednávání. V neposlední řadě, strava je pro lidi příliš špatná a WINTEK nelegálně propustil 19 pracovníků, kteří se připojili ke stávce namířené proti mizerným pracovním podmínkám.

Společnosti Apple Computer a WINTEK profitovaly z obětování základních práv pracujících a nelegálního využívání pracovníků. Mezinárodní organizace práce nemůže stát stranou a rozjela kampaň k odsouzení WINTEKu.

Organizace práce v Taiwanu a odbory WINTEKu budou protestovat 21. května 2009 ve společnosti Apple Computer, Taiwan a žádat Apple/WINTEK, aby slíbily zlepšení pracovních podmínek před 31. květnem 2009, „Zastavte zneužívání pracujících napříč Taiwanskou úžinou.“

Požaduje

1. Apple musí dodržovat mezinárodní Obchodní řád a musí vyzvat WINTEK k navrácení zaměstnání dělníkům, kteří byli propuštěni v Taiwanu a pevninské Číně, musí stáhnout soudní obvinění za pomluvu a slíbit nevedení represí vůči dělníkům.

2. Apple musí dodržet mezinárodní Obchodní řád k vymáhání okamžitého zlepšení pracovních podmínek.

3. Apple musí požadovat po WINTEKu, aby povolil odborové unie „třetí strany“ nebo organizaci, které by prováděly inspekce pracovních podmínek v továrnách, aby objasnil vzniklou skutečnost veřejně a aby přijal odpovědnost. Ještě navíc, by Apple měl přezkoumat své požadavky po WINTEKu založených na výsledcích inspekce a zlepšení WINTEKu.

4. Apple musí respektovat přání zástupců pracujících a otevřeně si s nimi promluvit. Tito zástupci by měli být vybráni dělníky společnosti WINTEK v Taiwanu a Číně.


Organizace:
Taiwan:
National Federation of Independent Trade Unions, WINTEK bargaining team, Solidarity Union, Youth labor union 95, Taiwan Labor Information & Education Association, Confederation of Trade Union in Taipei City, Taoyuan County, Hsinchu County, Miaoli County, Tainan County and Kaohsiung County.
HongKong:
Globalization Monitor, SACOM, HKCTU, Labour Action China
Pevninská Čína:
China Worker Studies
Japan:
Asian Pacific Workers Solidarty Links 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}