Ve čtvrtek dne 15.7.2010 od 18:00h bude v budově Národního zemědělského muzea Praha slavnostně zahájena výstava s názvem Co skrývá něžná krása květin: podmínky pěstování řezaných květin ve 21. století. Výstava odpoví návštěvníkům na otázky, odkud pochází krásné, všemi barvami hýřící květiny, které si pro radost kupujeme na ulici v květinových stáncích, a za jakých podmínek jsou květiny v současném globalizovaném světě pěstovány. Výstavní panely také představí cesty, jak je možné uvědomělým spotřebitelským chováním květinový business aktivně ovlivňovat. Akce je součástí evropského projektu „Fair Flowers - květiny pro lidská práva“ , který pro českou veřejnost připravila nezisková organizace Ekumenická akademie Praha.
Naprostá většina řezaných květin na evropském trhu, Českou republiku nevyjímaje, byla vypěstována v zemích jako je Keňa, Ekvádor, Kolumbie, Zimbabwe a Tanzanie, i když se květiny do Evropy obvykle dovážejí přes holandské květinové burzy. Pracovní podmínky v zemích původu jsou obvykle velmi špatné. V produkci květin pracují převážně ženy, které dostávají nedostatečné mzdy, málokdy mají pevné pracovní smlouvy a jsou vystavovány zdravotním rizikům díky nebezpečným chemikáliím používaným na ochranu květin. „Výstava dokumentuje nejen porušování lidských a pracovních práv při produkci řezaných květin, ale také upozorňuje na závažné poškozování životního prostředí. Na druhé straně pěstování květin na export poskytuje rozvojovým zemím důležité příjmy a desetitisícům lidí dává práci a možnost obživy,“ říká Jiří Silný, ředitel Ekumenické akademie Praha.
Existují však alternativy. Výstava také seznamuje s metodami pěstování řezaných květin, které zaručují slušné pracovní podmínky pro dělnice a dělníky a zároveň dbají na ochranu životního prostředí. V západní Evropě jsou už běžně k dostání certifikované květiny se značkou Flower Label Program (FLP) nebo se známkou Fairtrade, která je známá i v České republice díky potravinářským a jiným produktům. Na český trh si certifikované květiny bohužel teprve hledají cestu. Informovaní a zainteresovaní zákazníci, kteří budou vyžadovat květiny vypěstované v důstojných podmínkách, mohou přispět k důležité a potřebné změně. Součástí zahájení výstavy bude také fair trade občerstvení a promítání holandského dokumentárního filmu „The Blooming Business“ (Kvetoucí obchod), který přináší svědectví o nekontrolovaném rozvoji květinových farem v Keni. Výstavu budou začátkem školního roku doprovázet aktivity a semináře pro veřejnost i studenty, které dále podrobněji představí problematiku pěstování řezaných květin a koncept fair trade.
Kontakty:
Markéta Novotná (marketa.novotna.58@seznam.cz, Tel. 603 303 657)
Ekumenická akademie Praha, Na Míčánkách 1, 101 00 Praha 10
www.ekumakad.cz , www.fair-bio.cz, Tel. (+ 420) 272 737 077
Více informací o projektu Fair Flowers: www.flowers-for-human-rights.org