czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata ›› Staneme se Fairtradovou církví a pomůžeme odstranit chudobu?
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

 

 

Spolupracujeme:

 

 

Staneme se Fairtradovou církví a pomůžeme odstranit chudobu?

8. 1. 2011 - Robert Mimra

Na začátek mi dovolte přiblížit vám myšlenku fair trade a koncept fairtradových církví. Možná si při svých nákupech v supermarketech kladete otázku, jak je například možné, že jsou jablka dražší než banány, které se vozí přes polovinu země? Odpověď je prostá: producenti v chudých zemích Jihu dostanou zaplaceno mnohonásobně méně, než zemědělci v Evropě nebo USA. Příjemné ceny exotických plodin v našich supermarketech tak dotují producenti ze svého nedostatku. Asi bychom měli 65 let po poslední středoevropské válce přemýšlet o slovech proroka Daniele: „Překonej své hříchy spravedlností a svá provinění milostí k strádajícím; snad ti bude prodloužen klid“ (Da 4, 24). Klid, který nám byl dán, nám může protéci mezi prsty „jako pouštní písek“. Za klid pro sebe a své blízké bychom měli bojovat – třeba právě spravedlností. Koncept spravedlivého obchodu (fair trade) nabízí alespoň částečné narovnání této nespravedlnosti.

Myšlenka fair trade pochází z církevního prostředí. Počátky spravedlivého obchodování se datují do začátku 50. let 20. století, kdy britská charitativní organizace Oxfam (založená skupinou oxfordských kvakerů) nakupovala hračky od čínských uprchlíků v Hongkongu. Ve stejné době začali s fair trade také mennonité v USA – jejich aktivity později vyústily do úspěšné obchodní sítě Ten Thousand Villages. Další zakladatelskou organizací byla S.O.S. Wereldhandel, kterou založili holandští katolíci. V roce 1975 vznikl dnes největší evropský dovozce fair trade, německá společnost Gepa, založená německými církvemi a církevními organizacemi.

A co je základem konceptu fair trade? Především férové výkupní ceny placené producentům v rozvojových zemích. Důležité jsou také dlouhodobé obchodní vazby s evropskými a severoamerickými zákazníky. V rámci fair trade je zakázána nucená a dětské práce, koncept spravedlivého obchodování respektuje práva žen. Více informací o pravidlech fairtradového obchodování najdete na stránkách Asociace pro fair trade (www.fairtrade-asociace.cz), která podporuje fair trade a dohlíží nad využíváním ochranné známky Fairtrade® v České repubice.

Pravidla bezpečnosti práce nebo důstojné pracovní podmínky dnes považujeme za samozřejmý nárok každého zaměstnance. Pokud vidíme jejich porušování nebo se snad tato nespravedlnost děje přímo nám, umíme se hlasitě ozvat. Jiné je to ve vzdálených zemích, které produkují exotické potraviny pro naše stoly – zde důstojná a bezpečná práce není normou. Lidé v západních zemích si tuto nespravedlnost uvědomují a začínají se ptát na původ zboží ze svého nákupního vozíku. Stejně tak fair trade se stává běžnou součástí života v zemích na Západě. Myšlenku si adoptovala většinová společnost. Přesto se domnívám, že fair trade konvenuje přeci jen nejvíce s biblickým poselstvím. Koneckonců první dovozce fair trade do České republiky – obecně prospěšnou společnost Jeden svět – založily pražské sbory ČCE Vinohrady, Jarov, Salvátor a Libeň. Fair trade prodává a propaguje náboženská obec CČSH v Praze-Břevnově. V katolickém prostředí je velkým propagátorem spravedlivého obchodování Karmelitánské nakladatelství. Příkladů bychom našli více, nicméně větší část náboženských obcí naší republiky fairtradové obchodování zatím neobjevila.

Proto na podporu spravedlivého obchodování vzniká koncept Fairtradová církev. Podmínky certifikace jsou jednoduché – náboženská obec, která chce požádat o certifikaci, se oficiálně zaváže k podpoře fair trade a k odběru fairtradové zboží pro vlastní spotřebu (například kávy a čaje), bude informovat své členy, že se stala fairtradovou náboženskou obcí a zařadí téma spravedlivého obchodu do svých modliteb, případně seminářů nebo přednášek. Posledním bodem kritérií je podmínka jednou za rok uspořádat akci na podporu fair trade (například v rámci národní akce na podporu spravedlivého obchodování Týden pro fair trade, formou díkůvzdání za úrodu a podobně). Pokud vás koncept oslovuje, vyžádejte si, prosím, podrobnější informace na e-mailové adrese: mimra@ekumakad.cz.

Domnívám se, že otázka etiky našich nákupů by měla být součástí agendy všech církví, které působí v České republice. Pomoc chudým jak u nás, tak třeba skrze fair trade lidem na druhém konci světa, není vždy otázka peněz. Někdy stačí sehnat si trochu informací a změnit některé své návyky. Kvalitní fairtradová káva není dražší než kvalitní káva v supermarketu. Proto můžeme i bez větších finančních zdrojů bojovat „jak stepní lišky či pouštní lvi“ za spravedlnost.

Tento text byl publikován 12. prosince 2010 v týdeníku Český zápas, který vydává Církev československá husitská. Článek je součástí propagační kampaně, která se snaží představit koncept Fairtradové církve jednotlivým denominacím a církvím v České republice.

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}