czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata ›› Tajná operace Greenpeace odhalila nelegální vývoz elektroodpadu do Afriky
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

Spolupracujeme:

 

 

Tajná operace Greenpeace odhalila nelegální vývoz elektroodpadu do Afriky

2. 3. 2009 -
Nigérie — Po třech letech tajného vyšetřování můžeme opět potvrdit, že elektroodpad, jakým je např. vaše stará televize, není stále zodpovědně recyklován. Tento odpad pod nálepkou "zboží pro další využití" je vyvezen lodí do Nigérie, kde se prodá, vyřadí nebo nelegálně vyhodí.

Utajená akce provedená za pomoci televizní stanice Sky Television přinesla další důkaz o vzrůstajícím obchodě s evropským nebezpečným odpadem, který je dovážen do rozvojových zemí. Africké státy jsou zahlceny tunami toxického odpadu a doplácejí tak na nezodpovědnost výrobců elektrotechniky, kteří se mají o recyklaci svých produktů postarat.

Akce měla odkrýt, kde elektroodpad skutečně končí. Vybrali jsme neopravitelnou televizi, ukryli v ní sledovací zařízení a odnesli do obecního recyklačního centra v Hampshire County na recyklaci. Ovšem místo bezpečné likvidace v Evropě jej recyklační společnost BJ Electronics, pracující pro Hampshire County, předala dále jako použité zboží a bylo odeslána do Afriky k dalšímu prodeji, likvidaci nebo uložení na skládku.
Po stopách elektrotechnického odpadu – vyšetřování Greenpeace
Evropský zákon zakazuje vyvážet zničené a nepoužitelné elektronické zboží.
Naše televize skončila v nacpaném kontejneru spolu s dalšími, aniž by prošla testem, zda je stále provozuschopná. Sledovali jsme s pomocí zabudovaného GPS vysílače celou trasu ilegálního vývozu toxického odpadu.
Nigérie stejně jako Ghana, Pákistán, Indie a Čína patří mezi země, které Evropa, Spojené státy, Japonsko, Jižní Korea a další rozvinuté země využívají jako skládku pro svůj toxický odpad.
Již řadu let odhalujeme další a další hory toxického odpadu odloženého na prahu rozvojových zemí. Ti nejchudší lidé, většinou děti, musí rozebírat a likvidovat televize, mobily, herní konzole a další elektroniku, která je dovážená v obrovském množství. Bez ochranných pomůcek jsou plně vystaveni vysoce toxickým látkám, které obsahují rtuť poškozující mozek, olovo poškozující reprodukční systém a kadmium, které má škodlivý vliv na ledviny.
Kam elektrotechnický odpad putuje?
Poprvé se nám podařilo pečlivě sledovat elektroodpad od dveří ke dveřím, odkrýt mezery v recyklačních programech, které umožňují nezákonné zisky podnikatelů z rozvinutých zemí obchodující s vyhozeným a nebezpečným odpadem končícím za hranicemi namísto jejich řádné recyklace. Tisíce starých elektrospotřebičů a jejich součástek putuje každým dnem z EU směrem do Afriky, navzdory porušení předpisů o vývozu elektrotechnického odpadu.

Některé zboží je opraveno či znovu použito, ale většina končí na skládkách v místech, kde neexistují žádná zařízení na bezpečnou likvidaci.

Je nezbytné, aby výrobci elektrospotřebičů přijali odpovědnost za bezpečnou recyklaci svých výrobků a znemožnili jejich ilegální vývoz do míst, kde jejich likvidace ohrožuje lidské zdraví a životní prostředí. Navzdory množícím se důkazům o ničivých dopadech toxického odpadu není odstranění nebezpečných látek z výrobků a odpovědnost za jejich recyklaci pro řadu výrobců prioritou.
— Lenka Boráková (Greenpeace Česká republika)


Článek byl přejat z webu Greenpeace Česká republika
http://www.greenpeace.org/czech/news/tajna-operace-greenpeace

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}