czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata ›› Tisková zpráva: Klimatická koalice přijímá výzvu Andreje Babiše k diskuzi
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

 

 

Spolupracujeme:

 

 

Tisková zpráva: Klimatická koalice přijímá výzvu Andreje Babiše k diskuzi

3. 12. 2019 -

Klimatická koalice přijímá nabídku premiéra Andreje Babiše k diskusi o české klimatické politice.  S premiérem a odpovědnými resortními ministry jsou její zástupkyně a zástupci připraveni jednat, cílem však musí být dostat českou ekonomiku a energetiku do souladu s Pařížskou dohodou o omezení emisí skleníkových plynů.

 

Premiér Andrej Babiš spolu s ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem a ministrem životního prostředí Richardem Brabcem v pátek veřejně představil, s čím Česko odjíždí na konferenci smluvních stran Rámcové úmluvy o změně klimatu v Madridu (COP25), stejně jako o týden později na Evropskou radu do Bruselu. 

 

Během páteční tiskové konference mimo jiné znovu zdůvodňoval zdrženlivý přístup vlády ČR k cíli Evropské unie dosáhnout uhlíkové neutrality do poloviny 21. století. Svá tvrzení vládní představitelé opřeli o prezentaci, která Česko vyobrazuje jako takřka premianta klimatické politiky, který plní své závazky vyplývající z Pařížské dohody. 

 

Klimatická koalice však při podrobnějším prostudování prezentovaných údajů našla znepokojivé množství zavádějících a neúplných informací. Vytvořila proto pro média a veřejnost alternativní prezentaci (naleznete též v příloze), která uvádí fakta o českém snižování emisí skleníkových plynů na pravou míru a představuje pravdivější obrázek skutečnosti.  

 

Jiří Dlouhý, předseda Společnosti pro trvale udržitelný život, řekl: „Místo snahy o zachování stávajícího stavu by si tato vláda měla vzít příklad z českých vlád po sametové revoluci, které během 10 let dosáhly velmi výrazného snížení emisí většiny škodlivin, včetně 25% poklesu skleníkových plynů, a do ekologických opatření investovaly ročně 2,4 % HDP, tedy více, než předpokládá Německo či Velká Británie, že je nutné investovat do uhlíkové neutrality. Kupní síla obyvatel přitom v tomto období vzrostla. Možná nám však unikla nějaká dohoda mezi naši vládou a Evropskou komisí, že u nás vybudujeme velkoplošný skanzen evropského průmyslu poloviny 20. století, kam se budou jezdit dívat obyvatelé dalších zemí.”

 

Michaela Pixová, koordinátorka Klimatické koalice, řekla: „Andrej Babiš je mistrem manipulace a vytváření iluze dobře fungující vlády. Svou volební kampaň postavil na slibu „lepších zítřků” a země, ve které budou i „naše děti” chtít žít. Místo dlouhodobějších vizí mu však jde jen o krátkodobé zisky. Česká vláda nejen neplní závazky z Pařížské dohody a na COP25 do Madridu jede s prázdnou, ale dokonce cíleně podkopává celoevropskou politiku usilující o udržitelnější budoucnost. Andreje Babiše si tak jednou dnešní mladá generace bude pamatovat jako premiéra, který nevyužil poslední šance otočit kormidlem z trajektorie vedoucí ke katastrofálnímu oteplení planety.”    

 

Petr Doubravský, student gymnázia a zakladatel Friday For Future ČR - hnutí středoškoláků stávkujících za klima, řekl: „Andreje Babiše a další politiky se snažíme už několik měsíců upozorňovat na nutnost řešení klimatické krize prostřednictvím našich akcí a veřejných prohlášení. Očividně na ně ale moc nereaguje. Jím představená opatření nám nedávají záruku snesitelné budoucnosti. Chce, aby se za něj děti nestyděly. Já se za něj a jeho politiku jako dítě stydím.”

 

Kateřina Davidová, Centrum pro dopravu a energetiku, řekla:  „Českou republiku již nyní klimatická krize stojí (v porovnání k HDP) nejvíce v Evropské unii. Naopak, přechod na nízkouhlíkovou ekonomiku by nám přinesl i mnohé ekonomické benefity. Babišův argument, že klimatická neutralita je pro nás příliš drahá, proto neříká celou pravdu.”

 

Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA, řekl:  „Premiér a ministři by měli přestat hledat argumenty pro co nejmenší snížení naši závislost na fosilních palivech a házet zodpovědnost na ostatní země. Jde přece o vzduch, který dýcháme a o naši energetiku, která zoufale potřebuje připravit na 21. století. To za nás opravdu USA ani Čína neudělají.”

 

Edvard Sequens, energetický konzultant pracující ve sdružení Calla, řekl: „Chceme se bavit o realistických řešeních, které může naše republika udělat v nedlouhém čase, který nám zbývá pro nutné snížení emisí, a o smysluplně zaměřených investicích do moderních technologií místo do jaderných chimér.”

 

Jan Freidinger, Greenpeace, řekl: „Skvělé PR, sázení stromků, dešťovka, ukazování prstem na jiné a natažená dlaň směrem k evropským partnerům. To je česká klimatická politika v kostce. Na to, že řešíme největší problém lidstva a budoucnost našich dětí a dalších generací, je to žalostně málo.”   

 

 

Kontakty pro média: 

Michaela Pixová, koordinátorka Klimatické koalice, michaela.pixová@ecn.cz, 777 145 003

Tomáš Jungwirth, CDE, tomas.jungwirth@ecn.cz, 605 103 016

Jiří Koželouh, Hnutí DUHA, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz, 723 559 495

Jan Freidinger, Greenpeace, jan.freidinger@greenpeace.org, 734 620 843

Kateřina Davidová, CDE, katerina.davidova@ecn.cz, 734 670 51

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}