Brusel, 17. října 2024: V působivé umělecké performanci představilo pětadvacet mladých lidí z Rakouska, Itálie, Polska, Slovinska a České republiky na půdě Evropského parlamentu své požadavky týkající se naléhavých otázek klimatické krize a migrace. Kreativním způsobem žádali po přitomných poslancích a poslankyních rozhodné politické kroky, ale i možnost mít větší podíl na utváření budoucí politiky na evropské úrovni. Akce je jedním z vrcholů projektu Moje volby - Moje EU! na kterém spolupracuje deset organizací z pěti zemí EU.
„Do teď jsem studoval migraci především na univerzitě. Tento projekt mi umožnil vydat se do míst, kam proudí jedny z nejnebezpečnějších migračních tras v celé Evropě, a kde ročně umírají stovky až tisíce migrantů hledajících bezpečný domov. Kromě toho mi projekt dal možnost mé veškeré námitky k evropské migrační politice, které jsem nasbíral v průběhu studia i v rámci projektu, předat osobně europoslancům v Bruselu,” říká účastník projektu student oboru Migrační studia na Univerzitě Palackého v Olomouci Alexander Heldenburg. „Též jsem se seznámil s úžasnými vrstevníky z jiných evropských zemí, se kterými sdílíme zájem a zápal pro podobná témata. Spolupracovat s nimi na celém projektu pro mě byla neskutečně cenná zkušenost a hlavně mi přinesla do života plno kontaktů a pevných přátelství, kterých si velmi cením,” dodává Heldenburg.
Na pozvání poslankyň Evropského parlamentu Leny Schillingové a Markéty Gregorové předvedlo pětadvacet mladých lidí ve věku od 16 do 25 let inkluzivní performanci, která kombinovala různé umělecké techniky. Využívali například divadlo utlačovaných, zvukové instalace, poezii a interaktivní divadlo. Představení obsahovalo i požadavky na aktivní řešení klimatické krize a dopadů migrace na osudy lidí. Svou kreativitu inovativním způsobem využili k navázání dialogu s členy a členkami Evropského parlamentu, a dokonce je aktivně do představení zapojili. Akci v parlamentu EU zprostředkovala rakouská lidskoprávní organizace Südwind.
„Situace po posledních volbách bohužel není příznivá. Často jsme v otázkách porušování lidských práv přehlasováni a za úpěchy, které se v posledních letech podařily, stojí spíše tlak veřejnosti než to, že bychom měli vetšinu v Evropském parlamentu. Součástí síly jste i vy (mladí) a je potřeba, abychom společně pokračovali v kampaních, které děsivou situaci, která se odehrává na evropských hranicích, obyvatelům Evropské unie osvětlí a pokusí se najít řešení,“ podpořila vystupující studenty poslankyně Evropského parlamentu Markéta Gregorová.
„Umělecká performance může být jednou z forem, jak vyjádřit nepříjemné emoce, které jsou pro nás často paralyzující,“ vysvětluje zvolený přístup vedoucí projektu Maria Hammerová z organizace Südwind. „Kreativní metody jsou obzvláště přínosné, pokud jde o závažné problémy jako je klimatická krize a migrace. Mohou povzbudit mladé lidi k dialogu a podpořit tak jejich politickou participaci,“ dodává Hammerová.
Akce je jedním z vrcholů projektu Moje volby - moje EU!. Na projektu spolupracuje také nezisková organizace Ekumenická akadamie a nezávislé filmové studio Prosvěta z České republiky a další organizace ze Slovinska, Polska a Itálie. Cílem je podpořit mladé lidi, aby formulovali své politické názory a vyjádřili je poutavým způsobem. Mladí lidé z pěti jmenovaných evropských zemí již společně vystupovali na mezinárodních workshopech ve Vídni, v ohnisku migrace na italském ostrově Lampedusa, které je jedním z nejčastějších cílů uprchlíků ze severní Afriky a také u vysychajícího rakouského jezera Zicksee.
O projektu Moje volby - moje EU!
Projekt koordinovaný rakouskou organizací Südwind byl financován z programu Evropské unie Erasmus+ a realizován ve spolupráci s partnerskými organizacemi: Ekumenická akademie (Česká republika), Prosvěta (Česká republika), Teatro Atlante (Itálie), CESIE ETS (Itálie), Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie (Polsko), Fundacja Sztukmistrze (Polsko), Humanitas (Slovinsko), Transformator (Slovinsko) a FUORI – Verein für performative Kunst (Rakousko).
Financováno Evropskou unií. Vyjádřené názory a stanoviska jsou výhradně názory autora (autorů) a nemusí nutně odrážet názory a stanoviska Evropské unie nebo OeAD-GmbH. Evropská unie ani OeAD-GmbH nenesou za tyto názory zodpovědnost.