czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata ›› Tvrdé dopady globální finančně-ekonomické krize na elektronický sektor
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

 

 

 

 

Tvrdé dopady globální finančně-ekonomické krize na elektronický sektor

1. 12. 2008 -

Ve všech oblastech průmyslu, a zejména v sektoru zaměřeném na produkci pro export, čelí dělníci tvrdým dopadům globální finančně-ekonomické krize. Elektronický průmysl nepředstavuje žádnou výjimku.

V čínské provincii Guangdong, důležitém centru elektronické výroby, vypadá situace pochmurně. Několik továren už ukončilo výrobu a očekává se, že podobný krok podnikne před koncem roku více než 10 000 dalších, což by znamenalo, že o práci přijdou stovky tisíc dělníků. Většina z nich jsou pracovní migranti, kteří nebudou mít jinou možnost než se vrátit do svých původních provincií, zužovaných chudobou.

V Indonésii vláda na základě tvrzení, že finanční krize podobná opatření vyžaduje, naléhá na snížení minimálních platů a dávek sociálního pojištění. Indonéské odbory a organizace pro práva pracujících zdůrazňují, že je vážně ohroženo živobytí pracujících v elektronickém sektoru, stejně jako v řadě dalších odvětí.

Zmíněné příklady nejsou než ukázky vývoje, který je v řadě dalších zemí podobný (…) V důsledku finančně-ekonomické krize se ovšem vedle těchto akutních problémů začíná výrazně projevovat, že se v ekonomických vztazích globálního elektronického trhu nevěnuje dostatečná pozornost společenské a ekologické odpovědnosti. Tento sektor je do značné míry negativně charakterizován krátkodobou výrobou, ve které jsou vztahy dodavatelů a pracujících závislé aktuální poptávce. Počet jednorázově najímaných pracovnímjků (tzv. contract labour) prudce roste, a to zejména ve vzdálenějších vrstvách dodavatelského řetězce.

GoodElectronic zdůrazňuje, že toto je vhodná chvíle pro ustanovení společensky a ekologicky udržitelnějších vztahů na globálním elektronickém trhu. Současná situace by pro všechny zúčastněné měla být stimulem k vybudování lepších obranných mechanizmů tohoto sektoru vůči změnám na pracovním trhu. Zejména velké značky by měly svá rozhodnutí stavět na základě dlouhodobé rozvahy a nehnat se jen za krátkodobým ziskem. Vedle toho by na jedné straně měly uzavřít stabilní vztahy se svými dodavateli, a na straně druhé od těchto dodavatelů požadovat společensky a ekologicky odpovědné obchodní chování. Z tohoto pohledu je pak nezbytná vyšší transparentnost dodavatelského řetězce i toků, kterými plyne obchod s ještě nezpracovanými surovinami.

Prohlášení Good Electronics v nekrácené verzi a další informace viz http://goodelectronics.org

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}