czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata ›› Týden pro klima 2023
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

 

 

Spolupracujeme:

 

 

Týden pro klima 2023

26. 6. 2023 - Maroš Prčina

Letošní ročník Týdne pro klima (TpK), který již druhý rok spolukoordinujeme s Klimatickou koalicí, jsme se rozhodli propojit s tématem ochrany světových lesů. Zachování těch pralesů a lesů, které jsou zatím jen málo ovlivněné člověkem, stejně tak jako obnova již degradovaných porostů bude hrát klíčovou roli v zabrždění globálního oteplování, k němuž se Česká republika i EU jako celek zavázaly. Funkční lesní ekosystémy totiž zadržují a ukládají obrovské množství uhlíku.

 

Do Týdne pro klima se zapojilo celkem 54 různých pořádajících organizací, které a přímo během TpK, tedy v týdnu od 5. do 11. června 2023 uspořádali na 60 akcí po celé ČR přímo a dalších téměř 20 akcí těsně před a po TpK.

V rámci rozjezdu Týdne pro klima jsme 25. května uspořádali v Praze panelovou debatu, ve které se k ochraně lesů a nově čerstvě schválenému nařízení o odlesňování (EU Deforestation Regulation, EUDR) vyjádřila Natalie Srbková z Ministerstva zemědělství, Arthur Sniegon ze Save-Elephants, Michal Rezek z Preferred by Nature a Jan Skalík z Hnutí DUHA.

 

Poté jsme přímo první den Týdne pro klima, tedy 5. 6. uspořádali spolu s dalšími partnery tiskovou konferenci a následný umělecký happening, během něhož duchové pokácených stromů donesli na Ministerstvo zemědělství seznam požadavků, aby k implementaci zmíněného nařízení přistoupilo co nejzodpovědněji - je přeci v sázce nejen budoucnost klimatu a naší civilizace, ale i životy jejich bratrů a sester, které ještě v českých i světových lesích stále žijí a rostou!

TpK byl také čas, kdy jsme poprvé vypustili do světa sérii krátkých video spotů, ve kterých k nám promlouvají různé přírodní entity od krávy pasoucí se na šumavských loukách, přes ohroženou orangutaní matku až po uhlí, které už s námi prostě nechce nic mít. Hlasy těmto bytostem přitom propůjčily známí čeští umělci a umělkyně.

 

V neposlední řadě jsme využili příležitosti Týdne pro klima k nastartování našeho Fair & Bio podcastu, do kterého si Ivona N. Remundová pozvala řadu odbornic a odborníků na aktuální palčivé environmentální, sociální a ekonomické problémy.

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}