czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata ›› Účastníci rozvojových kampaní jsou znepokojeni vývojem summitu OSN o financování rozvoje
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

 

 

Spolupracujeme:

 

 

Účastníci rozvojových kampaní jsou znepokojeni vývojem summitu OSN o financování rozvoje

2. 12. 2008 - Eurodad
Jostein Kobbeltvedt, taktický poradce norské organizace Church Aid, která je členem Eurodadu, uvedl, že “1 miliarda lidí je v důsledku současné krize ohrožena každodenním hladem. Ani ne 2 % z peněz, které bohaté země poskytly na záchranu svých finančních institucí, by mohla této situaci zabránit. Je to pouze otázka politické vůle.”
Nuria Molina, referentka Eurodadu pro prosazování strategií, v Doha řekla: “Bohaté země musí přijmout svůj díl zodpovědnosti. Jsou hlavními viníky současné krize, ovšem jsou to chudí, kdo touto krizí budou nejvíce zasaženi.” “Bude to od bohatých států pokrytecké, pokud na víkendovém summitu nepřijmou jasná opatření. Měly by přijmout finanční závazky a zaplnit mezery ve finančním systému, mezery, které umožňují, že zhruba 500 až 800 miliard velmi potřebných amerických dolarů každoročně uniká z chudých zemí na Sever a do daňových rájů,” dodala.
Od této konference se očekává, že změní pravidla globálního finančního systému tak, aby se zabránilo nezákonným tokům financí z Jihu na Sever, které převyšují částky rozvojové pomoci zhruba sedmkrát. Tyto toky zahrnují jednak peníze z kriminální činnosti, ale především jsou to daňové úniky a finanční úniky nadnárodních spoečností. Události posledního roku ukazují více než jasně, že instituce světového ekonomického a finančního řízení je nutno zásadně reformovat.
Andrea Baranes, referentka pro strategie CRBM v Itálii, uvedla: “Máme jednou v životě příležitost změnit globální ekonomické a finanční instituce tak, aby sloužily potřebám všech. Uzavřená jednání G20 hrozí tím, že vše bude pokračovat dál v zajetých kolejích. Vlády v Doha by tento víkend měly požadovat inkluivní proces, který by opravil globální řízení ekonomiky.”
Molina uvedla na závěr: “Evropští politikové by neměli pouze vydávat prohlášení o změnách finančního systému ze svých hlavních měst nebo ve Washingtonu: měli by být ve velkém počtu přítomni zde, aby se v rámci OSN dohodli na tom, jaká řešení lze nalézt.”

KONTAKTY:
Nuria Molina is on: +97 43 05 22 47
Andrea Baranes: +39 339 631 26 13
Jostein Kobbeltvedt: +47 93 24 24 51

Poznámky:
Evropská síť pro dluh a rozvoj je vedoucím hlasem občanské společnosti pro financování rozvoje, soustřeďuje 56 členů napříč celou Evropou. CRBM (Campagna per la Riforma della Banca Mondiale) se zabývá Světovou bankou.
Eurodad vydává každý den aktuální zprávy na: www.eurodad.org/whatsnew/events.aspx?id=3156.

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}