czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata ›› Učit se od Porto Alegre
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

 

pestujplanetu_logo_web.png

logo-bananas-sub_cz_yellow1.jpg

susy_logo_whiteclaim_background_small-2-.jpg

mcf_logo_print.jpg

 

Spolupracujeme:

 

Učit se od Porto Alegre

26. 11. 2007 - Claudia Mende
Původně brazilská idea tzv. participativního nebo také občanského rozpočtu doputovala i do Německa. Doposud byl tento model praktikován jen v malých a středních městech jako Freiburg, Belrin-Lichtenfelde nebo Cottbus. S Kolínem nad Rýnem se odhodlalo první velké německé město k experimentu zapojit silněji občany do finančního plánování obce. Úvodní podnik v oblasti nazvané „Straßen – Wege – Plätze“ („Ulice, silnice, místa“) byl odstartován 22. října v Gürzenichu. V případě úspěchu se počítá s rozšířením zainteresovanosti občanů i v dalších oblastech.

Obyvatelé Kolína mají možnost činit návrhy k rozpočtu, a to prostřednictvím internetové stránky nebo telefonního call-centra. Alespoň v případě rozpočtu na rok 2008 se neplánuje jejich podíl také v podobě shromáždění. Sto nejlepších návrhů vzešlých od občanů má úřednictvo za úkol okomentovat a postoupit městské radě. „Chceme přimět občany, aby se zajímali o městské finance, a tak také čelili nevrlým politikům,“ uvedl Manfred Ropertz z finančního odboru města. „Na internetové stránce se nachází i takové informace, jako například kolik stojí město jeden metr čtvereční zelené plochy. Informace jsou publikovány a je možno o nich diskutovat.“ Tématika „Ulic, silnic a míst“ leží podle předběžného výzkumu obyvatelům Kolína obzvlášť na srdci. „Participativní rozpočet je ctižádostivý projekt, který by mohl být brán jako vzor pro celou Evropu,“ uvedl Ropertz. Do všech domácností města se dostane na 600 000 letáků. Od října probíhá rozsáhlá kampaň využívající městské reklamní plochy. Náklady na propagaci se pohybují celkově kolem 70 000 euro.

Iniciativa participativního rozpočetu se vrací k tzv. Kolínské agendě z roku 2001: Roland Pareik, jeden z jejích představitelů, k tomu řekl: „Chceme se podívat přes okraj talíře a uplatnit v Německu důležitý, z Brazílie přicházející podnět.“

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}