czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata ›› V Česku byla spuštěna mezinárodní kampaň Za férovou čokoládu!
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

 

 

 

 

V Česku byla spuštěna mezinárodní kampaň Za férovou čokoládu!

14. 8. 2013 -
V Česku byla spuštěna mezinárodní kampaň Za férovou čokoládu!

Ve středu 14. srpna proběhla v pražské restauraci Mlsná kavka prezentace upozorňující na porušování lidských práv při pěstování kakaa.

Ředitel fiktivní společnosti ChocoMana vyrábějící čokoládu prezentoval změnu strategie ve výrobě svých produktů. Představil nové řady čokolád s netradičními názvy např. „Ty ne tlustá, ty mlsná“. V emotivním příspěvku pak popsal, jak jejich společnost pomáhá africkým dětem a zlepšuje život Afričanů. Prezentaci dokonce zpestřil pěveckým výstupem.

Následně byli přítomní uvedeni na pravou míru: ve skutečnosti se jednalo o spuštění mezinárodní kampaně „Za férovou čokoládu!“

Tisková zpráva

Za většinou čokolády na českém trhu stojí dětská práce, kampaň „Za férovou čokoládu!“ to chce změnit.

Praha, 14. srpna 2013 – Češi milují čokoládu. Přitom ve většině z ní se skrývá dětská práce. Nyní ale máme možnost to změnit: Ekumenická akademie dnes v Česku spouští mezinárodní kampaň „Za férovou čokoládu!“.

V průměru obyvatel Česka spořádá ročně 6 kg čokolády a za rok za ni utratíme 470 milionů Kč. Přitom téměř veškerá u nás spotřebovaná čokoláda byla vyrobena z kakaa neeticky vypěstovaného v rozvojových zemích.

Nejzávažnějším problémem produkce kakaa je nucená dětská práce. „V západní Africe pracují na kakaových plantážích téměř 2 miliony dětí – mnohdy v nebezpečných podmínkách a navíc bez výdělku,“ popisuje Markéta Vinkelhoferová, koordinátorka kampaně „Za férovou čokoládu!“.

Pěstitelé se musejí potýkat s chudobou a nemožností uživit své rodiny. Vydělávají pouhých 25 korun na den, pracují přesčas a bez ochranných pomůcek. „Největší vliv na jejich situaci mají velké nadnárodní společnosti obchodující s čokoládovými výrobky. Ty neustále zvyšují své zisky a zároveň stlačují výkupní ceny kakaa,“ upozorňuje Jiří Silný, ředitel Ekumenické akademie. Farmářům tak nezbývá než se podřídit, svou úrodu prodávat pod cenou a ke snižování nákladů využívat dětskou práci.

Situace je nejhorší v Pobřeží slonoviny a Ghaně. Navzdory tomu, že jsou největšími dodavateli kakaa na světě, většina zisků z prodeje čokolády zůstává úplně někde jinde – v Evropě a Americe. Z ceny jedné tabulky čokolády získávají pěstitelé kakaa v těchto zemích pouhých 6 %. Naopak podíl na profitu výrobců čokolády dosahuje téměř tří čtvrtin.

Efektivní řešení nerovných obchodních vztahů představuje fair trade – spravedlivý obchod. Prosazuje ho i kampaň „Za férovou čokoládu!“, která apeluje na výrobce čokolády a širokou veřejnost. Spotřebitelé mají totiž možnost ovlivňovat životní úroveň pěstitelů tím, že dají přednost eticky vyrobeným produktům. A nejen to. V rámci kampaně mohou prostřednictvím mezinárodní petice požadovat po výrobcích své oblíbené čokolády, aby zajistili důstojný život farmářům a jejich rodinám.

Také v Česku lze sehnat eticky vyrobenou čokoládu. Kampaň bude spotřebitele vybízet k tomu, aby  dávali přednost fairtradové čokoládě před tou, za níž stojí chudoba a porušování lidských práv.

KONTAKTY:

Markéta Vinkelhoferová, marketavink@ekumakad.cz, tel: 731 620 489

Veronika Bačová, kontakt pro média, veronika.bacova@ekumakad.cz, tel: 734 721 427

www.zaferovoucokoladu.cz

www.ekumakad.cz

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}