czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata ›› Velké oddlužení pro velmi málo zemí
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

 

 

Spolupracujeme:

 

 

Velké oddlužení pro velmi málo zemí

12. 6. 2005 - Milostivé léto
Velké oddlužení pro velmi málo zemí
Tisková zpráva Milostivého léta ke schůzce ministrů financí G7
Praha 12.6.2005

Včerejší rozhodnutí ministrů financí G8 odpustit 100% dluhů vybraným zemím vítá kampaň Milostivé léto/Jubilee Czech. Jedná se o 18 zemí ze seznamu, který leadeři G8 vytvořili již před šesti lety na svém zasedání v Kolíně nad Rýnem. Do tohoto seznamu nebyly zahrnuty všechny nejchudší a nejzadluženější země dle Kolínských kriterií a čtyři země byly později vyřazeny – z toho tři země, které jsou prioritními zeměmi české rozvojové pomoci: Angola, Jemen a Vietnam. Ze zbývajících třiceti osmi zemí šestnáct již bylo zařazeno do oddlužování v rámci kolínské iniciativy HIPC II. Výše současného 100% oddlužení se rovná měsíční výši dotací do zemědělství v bohatých zemích.
Současná chvályhodná snaha premiéra Blaira a ministra financí Browna se pokouší oživit oddlužovací iniciativy z poloviny devadesátých let na něž později G8 rezignovala. Milostivé léto vítá předavším průlomové rozhodnutí ministrů financí, že existují země, které urgentně potřebují 100% oddlužení.
„Tento zásadní krok se dotýká necelé poloviny nejchudších a nejzadluženějších zemí. Přesto doufáme, že alespoň těmto zemím bude umožněn nový start bez toho, aby byly sníženy jiné fondy rozvojové spolupráce, určené na místní rozvoj, podporu potravinové bezpečnosti a na boj s pandemiemi Malárie, Tuberkulózy a HIV/AIDS,“ říká Tomáš Tožička, národní koordinátor mezinárodního hnutí Jubilee.
„Dalším důležitým krokem je vyvinout takový mechanismus, který by vyrovnal vztahy mezi suverénními dlužníky a věřiteli. Mezinárodní společenství musí konečně zahájit dluhovou arbitráž, aby bylo možno řešit nejen nelegitimní dluhy, ale také zabránit dalšímu neodpovědnému úvěrování nesmyslných projektů, které přináší prospěch pouze bankám.“ Dodává Dr. Silný z Ekumenické akademie Praha.

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}