czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata ›› Vzniklo prohlášení KŘESŤANÉ PROTI ZÁKONU O CÍRKEVNÍM MAJETKU (Tisková zpráva)
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

 

 

Spolupracujeme:

 

 

Vzniklo prohlášení KŘESŤANÉ PROTI ZÁKONU O CÍRKEVNÍM MAJETKU (Tisková zpráva)

19. 8. 2012 - Jiří Silný

Jako další příspěvek k současné diskusi o tzv. církevních restitucích vzniklo z podnětu některých osob sdružených v rámci Iniciativy za církev sociálnější prohlášení nazvané Křesťané proti zákonu o církevním majetku. Prohlášení se vyslovuje proti přijetí vládou navrženého zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi, přičemž tento zákon kritizuje právě z pozic křesťanství. „Posláním Boží Církve nemůže být usilování o návrat starých privilegií; naopak, je třeba být radikálně solidární s celou společností, která navíc trpí ekonomickou krizí“, říká Pavel Čižinský, jeden ze signatářů. Signatáři se domnívají, že církve nemohou žít z minulosti, kdy katolická církev navíc plnila ve společnosti značně jinou úlohu než plní dnes, kdy se ke křesťanství hlásí jen menšina obyvatel ČR. Připomínají též slova Matoušova evangelia: Nejprve hledejte království Boží a jeho spravedlnost a vše ostatní vám bude přidáno.

Mezi prvními signatáři je několik desítek křesťanů z různých církví, různých politických názorů a různých profesí. Z duchovních podpořili prohlášení např. olomoucká biskupka CČSH Jana Šilerová a řada farářů a teologů. Mezi signatáři je kupříkladu i literární historik Martin C. Putna, psycholog Jeroným Klimeš či religionista Ivan Štampach.

Signatáři vyzývají poslance a senátory, aby současný návrh zákona nepřijímali. „Otázku financování církví je třeba propojit s financováním dalších obecně prospěšných organizací“, stojí v prohlášení.

Prohlášení bude možno podpořit též jako petici, viz http://www.petice24.com/kesane_proti_zakonu_o_cirkevnim_majetku.

Text prohlášení včetně prvních signatářů je dostupný na:
http://www.denikreferendum.cz/clanek/13730-krestane-proti-zakonu-o-cirkevnim-majetku

Více informací:
Pavel Čižinský, tel: 776/882774,
Filip Outrata, tel: 777/233775
Email: zacirkev@seznam.cz

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}