czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata ›› ZŠ Pod Skalkou v Rožnově pod Radhoštěm získala titul fairtradová škola
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

 

 

Spolupracujeme:

 

 

ZŠ Pod Skalkou v Rožnově pod Radhoštěm získala titul fairtradová škola

9. 6. 2014 - Markéta Vinkelhoferová

Ve vstupním vestibulu je nezvykle živo. Učitelé i žáci jsou oblečeni do barevných kostýmů. Dnes tu celý den probíhá den otevřených dveří "Čokoládová Afrika". Vaří se fairtradová káva a čaj, k dispozici jsou i ve škole vyrobené férové čokoládové pralinky a sušenky. Čeká se totiž velká sláva: ZŠ Pod Skalkou splnila všechna kritéria mezinárodní kampaně a obdrží titul fairtradová škola. Jedná se již o osmou školu v Česku, která se rozhodla přidat se k hnutí na podporu fair trade.

"Pro naši školu je velkým oceněním a přínosem stát se fairtradovou institucí. Navíc je pro nás důležité téma spravedlivého obchodu propojovat s rozvojem a ekologií. Obdrželi jsme nyní i titul eko-škola. Máme dvojnásobnou radost, " svěřuje se ředitelka školy Mgr. Kristina Kubečková.

Vrcholem celodenního programu pro veřejnost bylo uvedení divadelní hry Hořčokoláda, nastudovanou dramatickým kroužkem pod vedením paní učitelky Zuzany Vráblové. Ta si spolu s dětmi odnesla férový čokoládový dort jako cenu pro absolutního vítěze soutěže "Férová čokoláda" v rámci evropské kampaně Make Chocolate Fair! (Za férovou čokoládu!) upozorňující na nerovnosti v byznysu s kakaem a čokoládou.

"Vítězství v soutěži byl posledním krůčkem k získání titulu fairtradová škola," vysvětluje paní ředitelka Kubečková. Cestou podpory fair trade žáky a žákyně provázela paní učitelka Michaela Kubizsová, která ho sama našla jako vhodné podkladové téma pro předmět výchova ke zdraví anebo třeba i matematiku. "Díky takovým kampaním se naši učitelé mohou inspirovat množstvím námětů, získávají materiály do výuky a my máme pak možnost zajímavě prezentovat veřejnosti naše aktivity," dodává ředitelka Kubečková. Na škole ten den probíhala vesnisáž výtvarných prací nejen na africké a čokoládové téma. Kromě početných zástupců rožnovské veřejnosti se objevila i TV Beskyd, která celou akci zdokumentovala.

V regionu Valašsko tak existuje již druhá fairtradová škola. První se před dvěma lety stala ZŠ Rokytnice ve Vsetíně.

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}