Rok 2016 byl pro nás v mnohém přelomový. Oslavili jsme 20. výročí založení Ekumenické akademie (EA). A v květnu se rozloučili s jejím zakladatelem a ředitelem Jiřím Silným, kterému děkujeme za dvacetileté vedení Ekumenické akademie a těšíme se na další spolupráci s ním jakožto členem výboru EA.
I v roce 2016 jsme pokračovali v realizaci projektových aktivit a pokrývali nejen témata globálního Jihu (fair trade), ale i podporu na lokální úrovni (sociální ekonomika). Významným přínosem Ekumenické akademie je tematické propojování, proto se například zabýváme klimatickou změnou jak v zemích rozvojových, tak i u nás. Podporujeme potravinovou suverenitu, která emancipuje drobné pěstitele ve všech koutech planety. Ztotožňujeme se s Cíli udržitelného rozvoje, které formulovala OSN, a představujeme možnosti, jak je uvádět do praxe na místní úrovni.
O alternativách jsme nejen informovali, ale podíleli jsme se i na jejich rozvoji. V našem fairtradovém obchodě Fair & Bio, nebo úzkou spoluprací s družstevní Pražírnou Fair & Bio, která úspěšně pokračuje ve své činnosti. V rámci podpory potravinové suverenity jsme provozovali druhou sezónu KPZ Ekumenické akademie (komunitou podporované zemědělství) a odebírali bio zeleninu od naší farmářky Aleny Karafiátové z ekologického hospodářství Dvůr Vyšínek.
I v loňském roce jsme prosazovali alternativní přístupy při řešení současných ekonomických, sociálních a ekologických problémů a zároveň je přenášeli do praxe v podobě konkrétních projektů.
Naší vizí stále zůstává sociálně spravedlivá, trvale udržitelná a tolerantní společnost.
Více si přečtěte v naší výroční zprávě za rok 2016.