czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata ›› Září ve znamení mezinárodních vzdělávacích seminářů
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

 

 

Spolupracujeme:

 

 

Září ve znamení mezinárodních vzdělávacích seminářů

22. 10. 2021 - Maroš Prčina, Karolína Silná

 

Během září Ekumenická akademie spolupořádala v Praze dva mezinárodní vzdělávací semináře.

 

První ze seminářů proběhl v rámci Erasmus+ projektu Employ SSE - Promoting Employability through Social Solidarity Economy, který má za cíl více propojit oblast odborného vzdělávání a přípravy se sociální solidární ekonomikou. Společně s partnery z Řecka, Francie, Itálie a Chorvatska jsme vytvořili:

  • VET Trainer’s Guide on SSE - příručku, která má představit lektorům*kám a učitelům*kám sociální solidární ekonomiku jako oblast, kterou je důležité do odborného vzdělávání a přípravy různými formami zahrnovat
  •  Vzdělávací moduly k tématu SSE pro OVP – čtyřmodulový vzdělávací program - jak na zvýšení povědomí o SSE s využitím inovativních metodologií a jak vytvořit komplexní a inkluzivní kurikula
  •  Policy Brief – společnou advokační strategii, jak zahrnovat SSE (a vytvořené moduly) do OVP na národní a evropské úrovni

 

S kolegy a kolegyněmi z partnerských zemí jsme si na pětidenním semináři vzájemně představili a vyzkoušeli vytvořené vzdělávací moduly, klíčové metodytémata a aktivity a navštívili jsme několik českých praktických příkladů SSEKonkrétně jsme se věnovali základním hodnotám, principům a dimenzím SSE, demokratickému a horizontálnímu řízení, designu výrobků a služeb v rámci SSE a významu síťování a spolupráce pro místnírozvoj. 

 

Seminář se uskutečnil v Prostoru 39, který samotný je jedním ze zmíněných příkladů, dále jsme navštívili první český sociální podnik typu „Work integration social enterprise“ – Café Therapy, dále náš Fair & Bio obchod a na úplný závěr semináře jsme se vydali na grilovací odpoledne družstevní Fair & Bio pražírny v Kostelci nad Labem, kde jsme se potkali se členy*kami, zaměstnanci*kyněmi a přáteli. Hlavní pražič Martin nám také udělal exkurzi malým, ale o to krásnějším světem zpracování férové kávy.

 

Druhý ze seminářů proběhl na přelomu září a října v rámci dalšího Erasmus+ projektu: Partnership for transnational ESD and Degrowth educationSešli jsme se na pražském Toulcově dvoře – známém středisku ekologické výchovy. 

 

Na seminář byli pozváni lidé se zkušenostmi s neformálním vzděláváním z Česka, Německa a Polska. Ve výsledné skupině, sestávající z projektových partnerů a lektorů*ek z různého prostředí, jsme sdíleli své zkušenosti s neformálním vzděláváním v oblasti a tématech souvisejících s nerůstem, klimatickou krizí, sociálními a ekonomickými nerovnostmi a sociálně-ekologickou transformací.

 

Cílem semináře bylo posbírat, vyzkoušet a sdílet vzdělávací metody, aktivity a přístupy, které budou tvořit základ připravované metodické příručky pro vzdělávání k udržitelnosti a o nerůstu v českém jazyce, přizpůsobené kontextu České republiky.

 

Je to jeden z kroků k tomu, aby koncept nerůstu, jakožto odpověď na současné rozsáhlé a neustále se prohlubující sociální a environmentální problémyvykročil z akademického prostředí a undergroundu do širšího povědomí.

 

Hlavní organizátor semináře Re-set zajistil v rámci programu také zajímavou prohlídku Toulcova dvora a komentovanou procházku po Rohanském nábřeží s Jakubem Nakládalem – o gentrifikaci a developerských aktivitách necitlivých k veřejnému prostoru a ohrožujících městskou divočinu.

 

Projekty Employ Social Solidarity Economy a Partnership for transnational ESD and Degrowth education jsou financovány Evropskou unií v rámci Erasmus+ programu.

​​ ​​

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}