czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

 

 

Spolupracujeme:

 

 

Témata

Alternativy

Sociálně, ekonomicky a ekologicky dlouhodobě udržitelné a přínosné koncepty, o kterých se dnes přemýšlí nebo se dokonce i realizují, jako sjou např. sociální a solidární ekonomika nebo participativní demokracie.

Udržitelné technologie pro rozvoj

17. 12. 2009 -
Tisková zpráva ADRA, EDUCON

Vydání knihy o aplikaci udržitelných technologií a postupů pro potírání extrémní chudoby v rozvojových zemích.

Nový Deník Referendum

1. 12. 2009 -
V pondělí 30. 11. 2009 začal vycházet nový Deník Referendum, který doporučujeme Vaší pozornosti.

Ekumenická akademie podporuje Světový pochod za mír a nenásilí

27. 10. 2009 -
První pochod kolem světa, požadující ukončení válek, odstranění jaderných zbraní a násilí všech forem.
Více informací na webu http://svetovypochod.cz a http://www.mirparty.svetovypochod.cz/ .

Člen Ekumenické akademie poslancem Evropského parlamentu

18. 8. 2009 -
Evangelický farář, sociální etik a publicista Jürgen Kluthe (ročník 1953) byl zvolen do Evropského parlamentu za levicovou stranu Die Linke.

Dopis iniciativy Ne základnám

11. 8. 2009 -
Stanovisko k nadcházejícím mimořádným volbám do Poslanecké sněmovny

Ekumenický tým podporuje honduraské církve a honduraský lid

11. 8. 2009 -
Tisková zpráva Světové rady církví k situaci v Hondurasu

Nové hodnoty pro ekonomiku

13. 7. 2009 - Christian Felber
Kapitalismus vytvořil nikdy nebývalý materiální blahobyt ale zároveň rostou rozpory: nerovnost, ničení životního prostředí, vytváření závislostí, ztráta smyslu. Kapitalismus plíživě přetváří naše hodnoty a stále více lidí poznává, že nám neposkytuje svobodu a štěstí.

Publikováno v rakouském časopise „Information Diskusion“ č. 219 z března 2009

Jaké perspektivy nabízí současná civilizační krize?

13. 7. 2009 - Jiří Silný
Přednáška na semináři Pravoslavné akademie Vilémov, Brno, 11.6.2009. Část textu byla přejata z příspěvku předneseného při studijním dnu Ekumenické rady církví 16. dubna 2009

Úspěch našich partnerů: Berliner Compagnie obdržela Cášskou mezinárodní mírovou cenu za rok 2009

9. 7. 2009 - Jiří Silný
Cášskou mezinárodní cenu míru za rok 2009 obdržel bosenský Srb Zdravko Marjanovic, který se podle jury „zasloužil o mír a o nenásilné řešení konfliktů podporou smíření národnostních skupin v bývalé Jugoslávii". Berliner Compagnie (BC) dostala cenu za politickou osvětu a varování před válkami. „Nesčetní diváci potvrdí že divadelní práce Berliner Compagnie měla v minulých třech desetiletích nedocenitelných význam pro občanskou společnost naší země“, píše se v tiskové zprávě AACHENER FRIEDENSPREIS e.V. Slavnostní udělení cen proběhne v Cáchách 1. září (Den proti válce).
Ekumenická akademie uskutečn v příštím roce s Berliner Compagnie společný divadelní projekt.

Jiný svět je nejen možný, ale i nutný

7. 4. 2009 -
Zatímco světové ekonomické a politické elity neoliberálního řádu se opět sešli na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu, jejich kritici se ve stejný čas zasazovali o alternativní uspořádání na Světovém sociálním fóru v amazonském Belému.

Jen nalívat další peníze nestačí: neziskové organizace celého světa volají z Prahy po zásadních reformách globální ekonomiky

3. 4. 2009 -
Praha, Česká republika – Právě skončený summit skupiny G-20 je zklamáním pro neziskové organizace z ČR, střední Evropy a zejména z chudých zemí. Kusé regulace a masivní sumy pro Mezinárodní měnový fond a podporu světového obchodu bez požadavků na reformu nijak neřeší příčiny globálních krizí. Biliónová injekce pro světové hospodářství, včetně dvacetiny pro nejchudší země, může dočasně zachránit některá pracovní místa a zabránit nejhorším sociálním dopadům. Ale nezakládá na novou tržní ekonomiku, kterou nutně potřebuje svět zmítaný důsledky dramatického selhání neregulovaných trhů, klimatických změn a rostoucí chudoby a nerovností.

Inspirace československých reforem roku 1968

19. 1. 2009 - Jiří Silný
Příspěvek na konferenci "Osmašedesátý: uzavřená kapitola, nebo živá inspirace? Debata o Českém údělu 1968-2008", kterou pořádaly Literární noviny a Masarykova dělnická kademie v prosinci minulého roku

Martin Luther King. Nenaplněný sen o sdíleném světě.

12. 1. 2009 -
Text vyšel v Literárních noviná č. 16/20089 na str. 9.

Apage kapitalismus!

30. 12. 2008 - Tomáš Tožička
Článek o globální ekonomické krizi vyšel poprvé v Literárních novinách 10. listopadu 2008

Kubánské ekologické zemědělství bez fosilních paliv

20. 12. 2008 - Dr. Mae-Wan Ho
Ve článku, uveřejněném v časopise Third World Resurgence (č. 216), který vydává Third Word Network autor uvádí:
"Zkušenost Kuby nám otevřela oči pro zemědělství bez fosilních paliv, možnost, která se rychle stává nutností ke zmírnění klimatické změny, protože světová produkce ropy také dosáhla svého vrcholu."

Doporučujeme nové knihy

17. 11. 2008 -
Nakladatelství Filosofia vydalo v ediční řadě Filosofie a sociální vědy dvě nové zajímavé knihy: Interkulturní dialog o lidských právech
Západní, islámské a konfuciánské perspektivy a SOCIÁLNÍ KRITIKA V ÉŘE GLOBALIZACE
odstraňování sociálně-ekonomických nerovností a konfliktů. Otevřete složku a dozvíte se více.

Nová kniha Nadi Johanisové

27. 10. 2008 -
Doporučujeme: Johanisová, Naďa, 2008: Kde peníze jsou služebníkem, nikoliv pánem. Výpravy za ekonomikou přátelskou přírodě a člověku. Nakladatelství Stehlík, Volary
Bezúročné bankovnictví? Lokalizace jako alternativa globalizace? Trojitý namísto jednoduchého zisku? Odlehčené texty s ilustracemi Vladimíra Jiránka a předmluvou Táni Fischerové nabízejí průhled do světa zmizelých družstev i dnešních sociálních podniků, ale také nové ekonomické nápady a náměty, zvláště aktuální v době hypotéční krize.
Pokud ji neseženete u svého knihkupce, objednejte si za maloobchodní cenu 229 Kč plus poštovné a balné na e-mailu: ivos.stehlik@tiscali.cz. n. tel. 723 143 299

Morales a Allende

24. 9. 2008 - Roger Burbach
Při pohledu na vzpouru pravého křídla vyvolává nasazení pro demokracii bolivijského prezidenta Evo Moralese vzpomínky na Salvadora Allendeho, píše ve svém článku Roger Burbach, který je ředitelem Centra amerických studií (CENSA) sídlícího v kalifornském Berkeley. Píše hodně o latinské Americe a je autorem knihy “The Pinochet Affair: State Terrorism and Global Justice.” („Případ Pinochet: Státní terorismus a globální spravedlnost“)

Marxista ve Světové bance

4. 7. 2008 - Roberto Bissio
Článek přeložený z časopisu Agenda Global č. 41/2008, který vydává Instituto del Terce Mundo (součást Third World Network) v Montevideu, informuje o nově jmenoveném hlavním ekonomovi Světové banky, kterým je Justin Yifu Lin z Číny.

Tilburgská deklarace

20. 6. 2008 -
10. ledna 2008 se na univerzitě v Tilburgu konala konference, kde se debatovalo o možné změně směřující k udržitelnější ekonomice založené na solidaritě. Deklarace shrnuje závěry této konfrence.

« | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | »

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}