czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

pestujplanetu_logo_web.png

logo-bananas-sub_cz_yellow1.jpg

susy_logo_whiteclaim_background_small-2-.jpg

mcf_logo_print.jpg

 

Spolupracujeme:

 

Témata

Rozvoj a oddlužení

Od roku 1998 se Ekumenická akademie věnuje tématu oddlužení chudých zemí a celému komplexu otázek spojených s mezinárodními financemi. Rozvojová spolupráce, strukturální problémy rozvoje, rozvojové vzdělávání jsou další okruhy otázek, ke kterým zde zveřejňujeme informace a názory.

Ještě chudší, než jsme mysleli

20. 12. 2008 - Tomáš Tožička
Světová banka začala používat nový, přesnější nástroj k měření chudoby. První ze získaných dat nedávají zrovna moc důvodů k optimismu.
Článek vyšel v Literárních novinách 30.7.2008

Kubánské ekologické zemědělství bez fosilních paliv

20. 12. 2008 - Dr. Mae-Wan Ho
Ve článku, uveřejněném v časopise Third World Resurgence (č. 216), který vydává Third Word Network autor uvádí:
"Zkušenost Kuby nám otevřela oči pro zemědělství bez fosilních paliv, možnost, která se rychle stává nutností ke zmírnění klimatické změny, protože světová produkce ropy také dosáhla svého vrcholu."

Účastníci rozvojových kampaní jsou znepokojeni vývojem summitu OSN o financování rozvoje

2. 12. 2008 - Eurodad
Tisková zpráva – 28. listopadu
Hrozí nebezpečí, že konference OSN Financování rozvoje, která začala v Doha v sobotu 29. listopadu, schválí, že financování potřeb chudých lidí na celém světě není v době krize pro bohaté státy prioritou. Za účelem zajištění bank bohatých zemí a povzbuzení zákazníků k opětovnému utrácení bylo uvolněno 3 až 6 miliard amerických dolarů. Ať je prospěch z těchto opatření jakýkoliv, státy musí dostát svým mezinárodním závazkům.

Boj o přírodní zdroje i nadále pohání konflikt ve východním Kongu

20. 11. 2008 -
Události v Kongu nemají jen vnitropolitický rozměr. Kongo je jedno z největších nalezišť kobaltu, tantalu, zlata a jiných kovů, používaných mimo jiné ve výrobě elektroniky. Výroba a obchod s laptopy nebo mobilnímy telefony, které v Evropě denně používáme, je s těžbou zmiňovaných kovů silně propojena, a má své místo i v kontextu aktuálních událostí v této africké zemi.

Prohlášení k navrhovanému „Globálnímu summitu“ o reformě mezinárodního finančního systému

27. 10. 2008 - jsilverman@item.org.uy
Prohlášení Iniciativy z Halifaxu, ke kterému se už připojily desítky organizací. Bližší informace a možnost podpisu na http://www.choike.org/bw2/
Na konci prohlášeníé jsou uvedeny další informace k chystanému summitu zvanému Bretton Woods II, jak jse spracovala síť EURODAD

Morales a Allende

24. 9. 2008 - Roger Burbach
Při pohledu na vzpouru pravého křídla vyvolává nasazení pro demokracii bolivijského prezidenta Evo Moralese vzpomínky na Salvadora Allendeho, píše ve svém článku Roger Burbach, který je ředitelem Centra amerických studií (CENSA) sídlícího v kalifornském Berkeley. Píše hodně o latinské Americe a je autorem knihy “The Pinochet Affair: State Terrorism and Global Justice.” („Případ Pinochet: Státní terorismus a globální spravedlnost“)

Marxista ve Světové bance

4. 7. 2008 - Roberto Bissio
Článek přeložený z časopisu Agenda Global č. 41/2008, který vydává Instituto del Terce Mundo (součást Third World Network) v Montevideu, informuje o nově jmenoveném hlavním ekonomovi Světové banky, kterým je Justin Yifu Lin z Číny.

Právo na potravu

23. 5. 2008 - Flavio Valente
Otevřený dopis generálního tajemníka organizace FIAN International hlavám států, vládám a mezinárodním organizacím

Alternativní financování rozvoje: Venezuela a ALBA

7. 5. 2008 - Alejandro Bendana
Alejandro Bendana je ředitelem Centro de Estudios Internacionales (Centra pro mezinárodní studia) v Nikaragui. Tato přednáška byla přednesena na konferenci „Měnící se tvář globálních rozvojových financí: dopady a důsledky pro pomoc, rozvoj, Jih a brettonwoodské instituce“, Iniciativa Halifax, Ottawa, Kanada, 1. – 2. února 2008.

Průlom ve světové sociální spravedlnosti

14. 4. 2008 -
Schválen Opční protokol Mezinárodní úmluvy OSN o ekonomických, sociálních a kulturních právech. Cílem protokolu je zlepšit ochranu lidských práv po celém světě.

České přešlapování v boji proti globální chudobě

26. 2. 2008 - JIŘÍ SILNÝ, TOMÁŠ TOŽIČKA
Již v roce 1970 rozhodly státy OSN, že bohaté země by měly do deseti let přispívat na rozvojovou pomoc částkou odpovídající 0,7 % HDP – dodnes to plní jen několik evropských zemí. Česká republika se rozhodla, že svůj nevelký příspěvek bude nadále snižovat.
Článek vyšel v časopise Sedmá generace 1/2008

Role německých církví v rozvojové spolupráci

7. 1. 2008 - Dr. Manfred Kulessa
Přednáška z konference "Příspěvek občanské společnosti a církví k rozvoji spravedlivé společnosti v Evropě a ve světě", kterou Ekumenická akademie pořádala ve spolupráci se sdružením Evangelische Akademikerchaft (a v rámci kampaně Česko proti chudobě) v Praze v listopadu 2007.
Dr. Manfred Kulessa, vysokoškolský pedagog z Bonnu, pracoval ve vedoucích funkcích UNDP, Německé rozvojové služby, programu Církev a rozvoj aj. Je honorárním konzulem Bhůtánského království v Německu.
Český text je krácen.

Jaké se nabízejí cesty k překonání globální sociální nerovnosti?

7. 1. 2008 - Jiří Silný
Přípěvek na konferenci "Sociální aspekty globalizace – globální sociální nerovnosti", kterou pořádalo v Praze ve dnech
26. – 28. listopadu 2007 Centrum globálních studií

Obnovitelné šílenství

29. 12. 2007 - Werner Paczian
„Bionafta“ otřásá světem. Ale roste také celosvětový odpor.

Innocence Dias zemřel strašnou smrtí. Jeho vrazi ho sedmkrát probodli a prořízli mu hrdlo. Po desetiletí přežíval guerillu a teror paramilitárních oddílů drogových baronů v kolumbijském departmentu Antioquia. Innocence Dias zemřel paradoxně proto, aby se svět díky „zelené“ energii stal lepším.

Tisková zpráva z konference "Příspěvek občanské společnosti a církví k rozvoji spravedlivé společnosti v Evropě a ve světě"

27. 11. 2007 -
Mezinárodní ekumenická konference "Příspěvek občanské společnosti a církví k rozvoji spravedlivé společnosti v Evropě a ve světě" proběhla ve dnech 8.-11.listopadu v Praze.

Cesta ke svobodě Východního Timoru

25. 9. 2007 - Robert Mimra
Pro nás, Čechy, se problémy Východotimořanů pozvolna dostávaly do zorného pole od začátku 90. let, kdy se v českém tisku začaly sporadicky objevovat zmínky o krvavé okupaci ostrova. Obrat nastal v roce 1997, kdy se na dopisovatele Lidových novin, Andrého Vltchka, obrátil nositel Nobelovy ceny míru biskup Carlos Ximenes Belo s prosbou o mediální podporu boje Mauberů za svobodu.

Biopaliva zabíjejí

7. 9. 2007 - Překlad Jiří Silný
Shrnutí článku brazilského teologa Frei Betta o nepříznivých sociálních dopadech nového rozvoje průmyslu energetických plodin

Nekonečný příběh dluhové krize

23. 8. 2007 - Tomáš Tožička, Jiří Silný
Stručná historie a aktuální stav dluhové krize chudých zemí. Článek byl připraven pro sborník kampaně Česko proti chudobě, kde vyjde v u pravené a zkrácené verzi.

Inventura rozvojových problémů a koncept české rozovjové pomoci

23. 8. 2007 - Jiří Silný
Text se zabývá souvislostmi rozvojové politiky. Byl přednesen na setkání Skupiny pro rozvoj.

Solidární ekonomika – alternativa globalizace?

15. 6. 2007 - Prof. Dr. Hans Diefenbacher
Text přednášky prof. Hanse Diefenbachera, kterou přednesl při stejnojmeném semináři v rámci projektu Pražská škola alternativ 31. března 2006.<br>
Ke stažení s formátováním <a href="http://www.ekumakad.cz/temata/ke_stazeni/">ZDE</a>.

« | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 6 | »

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009