czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

 

pestujplanetu_logo_web.png

logo-bananas-sub_cz_yellow1.jpg

susy_logo_whiteclaim_background_small-2-.jpg

mcf_logo_print.jpg

 

Spolupracujeme:

 

Témata

Nová kniha Nadi Johanisové

27. 10. 2008 -
Doporučujeme: Johanisová, Naďa, 2008: Kde peníze jsou služebníkem, nikoliv pánem. Výpravy za ekonomikou přátelskou přírodě a člověku. Nakladatelství Stehlík, Volary
Bezúročné bankovnictví? Lokalizace jako alternativa globalizace? Trojitý namísto jednoduchého zisku? Odlehčené texty s ilustracemi Vladimíra Jiránka a předmluvou Táni Fischerové nabízejí průhled do světa zmizelých družstev i dnešních sociálních podniků, ale také nové ekonomické nápady a náměty, zvláště aktuální v době hypotéční krize.
Pokud ji neseženete u svého knihkupce, objednejte si za maloobchodní cenu 229 Kč plus poštovné a balné na e-mailu: ivos.stehlik@tiscali.cz. n. tel. 723 143 299

Mezinárodní síť Social Watch

5. 10. 2008 - Karolína Silná
Informace o organizaci Social Watch a českém podílu na její práci. Článek vyšel ve studenském časopise Perspektivy

Silenced to Deliver (Umlčováni, aby dodávali)

24. 9. 2008 -
Výroba mobilních telefonů a porušování pracovních práv v Číně a na Filipínách

Morales a Allende

24. 9. 2008 - Roger Burbach
Při pohledu na vzpouru pravého křídla vyvolává nasazení pro demokracii bolivijského prezidenta Evo Moralese vzpomínky na Salvadora Allendeho, píše ve svém článku Roger Burbach, který je ředitelem Centra amerických studií (CENSA) sídlícího v kalifornském Berkeley. Píše hodně o latinské Americe a je autorem knihy “The Pinochet Affair: State Terrorism and Global Justice.” („Případ Pinochet: Státní terorismus a globální spravedlnost“)

„Manuál“ OSN pro veřejné nákupy elektroniky

11. 9. 2008 -
Program OSN pro životní prostředí (UNEP-United Nations Environment Programme) vydal "manuál" Směrnice pro trvale udržitelný veřejný nákup kancelářské elektroniky. Materiál vznikl ve spolupráci s ICLEI (www.iclei.org) a je určen pro veřejné nákupy elektroniky orgány OSN.

Podpora sociálních aspektů v zadávání veřejných zakázek jako jedno z témat současného francouzského předsednictví EU

8. 9. 2008 -
Ministerstva hospodářství a rozpočtu Francie pořádají konferenci o podpoře sociálních aspektů v zadávání veřejných zakázek. Akce se koná v Paříži 17. října 2008.

Jak jsem fotil pro Fair Trade

9. 8. 2008 - Pavel Jirouš
I takto může vypadat práce dobrovolníka Ekumenické akademie aneb jak se Pavel rozhodl zapojit do systému Fair Trade.

Marxista ve Světové bance

4. 7. 2008 - Roberto Bissio
Článek přeložený z časopisu Agenda Global č. 41/2008, který vydává Instituto del Terce Mundo (součást Third World Network) v Montevideu, informuje o nově jmenoveném hlavním ekonomovi Světové banky, kterým je Justin Yifu Lin z Číny.

Tilburgská deklarace

20. 6. 2008 -
10. ledna 2008 se na univerzitě v Tilburgu konala konference, kde se debatovalo o možné změně směřující k udržitelnější ekonomice založené na solidaritě. Deklarace shrnuje závěry této konfrence.

Sexuální teror jako součást válečné strategie

3. 6. 2008 - Monika Ladmanová & Miloslava Lukášová
Článek Moniky Landmanové a Miloslavy Lukášové pojednává o jednom z mnoha tragických dopadů působení globalizovaného elektronického průmyslu v rozvojovém světě. Kongo představuje jedno z největších nalezišť kobaltu a tantalu na světě. Oba tyto kovy jsou nezbytnou součástí pro výrobu elektroniky, zejména laptopů, mobilních telefonů či digitálních kamer. Co se může skrývat za výrobou laptopů nebo mobilních telefonů, které denně používáme, na druhém konci světa?

Právo na potravu

23. 5. 2008 - Flavio Valente
Otevřený dopis generálního tajemníka organizace FIAN International hlavám států, vládám a mezinárodním organizacím

Alternativní financování rozvoje: Venezuela a ALBA

7. 5. 2008 - Alejandro Bendana
Alejandro Bendana je ředitelem Centro de Estudios Internacionales (Centra pro mezinárodní studia) v Nikaragui. Tato přednáška byla přednesena na konferenci „Měnící se tvář globálních rozvojových financí: dopady a důsledky pro pomoc, rozvoj, Jih a brettonwoodské instituce“, Iniciativa Halifax, Ottawa, Kanada, 1. – 2. února 2008.

Fair Trade - výuka „odpovědného“ obchodování

6. 5. 2008 - Projekt Futura
Výrobcům ze zemí třetího světa už dávno nepodávají pomocnou ruku jen humanitární organizace. Na zlepšení jejich životních i pracovních podmínek přispívá prakticky každý zákazník, který si z obchodu odnese zboží s nálepkou Fair Trade.

Spotřeba výrobků Fair Trade v ČR

5. 5. 2008 - Green marketing
Maloobchodní obrat s produkty Fair Trade dosáhl v roce 2007 v České republice 27 milionů korun. Nejvíce Češi nakupují Fair Trade kávu, čaj, čokoládu a další cukrovinky. To je výsledek průzkumu, který mezi dovozci výrobků Fair Trade provedl letos v březnu Green marketing ve spolupráci s Asociací pro Fair Trade a Společností pro Fair Trade.
Výsledky průzkumu, který provedl Green Marketing ve spolupráci s Asociací pro Fair Trade a Společností pro Fair Trade.

Průlom ve světové sociální spravedlnosti

14. 4. 2008 -
Schválen Opční protokol Mezinárodní úmluvy OSN o ekonomických, sociálních a kulturních právech. Cílem protokolu je zlepšit ochranu lidských práv po celém světě.

Pět let v Iráku stačilo

27. 3. 2008 -
Tisková zpráva NESEHNUTÍ ze dne 20. 3. 2008

Češi loni dali za výrobky Fairtrade 25 milionů korun

11. 3. 2008 - ČTK
Češi loni za výrobky nesoucí značku Fairtrade, která je symbolem takzvaného spravedlivého obchodu, utratili zhruba 25 milionů korun. Ve srovnání s rokem 2006 to bylo o 15 milionů korun více. Vyplývá to z údajů Asociace pro Fairtrade. I když prodej zboží Fairtrade v Česku roste, potenciál tuzemského trhu podle odborníků není zdaleka využit, protože mnohé obchodní řetězce, jejichž roční obrat se pohybuje v desítkách miliard korun, se zatím zdráhají tyto výrobky do své nabídky zařadit.

Solidární ekonomika

26. 2. 2008 - Jiří Silný
Ač se to možná při pohledu ze současných Čech a Moravy nezdá, ekonomický systém, který nás dnes obklopuje, je jen jedním z mnoha. Existuje množství alternativ, z nichž řada z nich je přitom výhodnější pro člověka, společnost i životní prostředí. Článek vyšel v Literárních novinách 51/2007

České přešlapování v boji proti globální chudobě

26. 2. 2008 - JIŘÍ SILNÝ, TOMÁŠ TOŽIČKA
Již v roce 1970 rozhodly státy OSN, že bohaté země by měly do deseti let přispívat na rozvojovou pomoc částkou odpovídající 0,7 % HDP – dodnes to plní jen několik evropských zemí. Česká republika se rozhodla, že svůj nevelký příspěvek bude nadále snižovat.
Článek vyšel v časopise Sedmá generace 1/2008

Férový obchod zatím bez řetězců

18. 1. 2008 - Radana Čechová
Káva, čaj, kakao, třtinový cukr, rýže, sušenky a cukrovinky, marmelády, sušené ovoce a oříšky. To jsou výrobky, které u nás již běžně naleznete s označením "fair trade" ve specializovaných prodejnách a obchodech zdravé výživy. Ale jen tam. Řetězce zatím až na dvě výjimky nic nenabízejí.

« | 1 | .. | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | .. | 23 | »

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}