Odpovědnost korporací
Informace o nezákonném a nelidském chování firem i od dobrých příkladech a snahách o odpovědnou produkci, o moci spotřebitelů a odpovědnosti při zadávání veřejných zakázek. Velká část textů, týkající se elektronického průmyslu, vznikla v rámci projektu PrucureIT fair, zaměřeného na veřejné zakázky na nákup počítačů.
Městská část Praha 8 ví, jak na odpovědné nákupy
17. 10. 2017 -
První Fairtradová městská část Praha 8 přispívá k naplňování Cílů udržitelného rozvoje, v letošním roce si například nechala vypracovat od Ekumenické akademie a MPSV studii Možnosti udržitelné spotřeby Městské části Praha 8. Městská část Praha 8 se tak chce stát jedním z průkopníků v prosazování sociální, environmentální a ekonomické udržitelnosti v ČR.
Studie o užití pesticidů při pěstování banánů
22. 9. 2017 -
Užívání pesticidů k pěstování tržních plodin, jako jsou banány, se rozšiřuje po celém světě. Agrochemické užití a vystavení pracovníků i životního prostředí jeho dopadům v produkci banánů byly zdokumentovány v různých částech Ekvádoru, jenž je největším světovým vývozcem banánů.
Novinky z Ekumenické akademie: banánové září
8. 9. 2017 -
Na jaké akce Ekumenické akademie se můžete v září těšit? Podívejte se na třetí číslo newsletteru a pokud se vám zalíbí, zaregistrujte se.
Po stopách květin
17. 8. 2017 -
Květiny, které najdeme v českých obchodech k nám pravděpodobně cestovaly tisíce kilometrů. Vypěstovat, zabalit a přepravit je není žádná legrace, a to i z pohledu na životní prostředí. Jak produkce květin ovlivňuje klimatické změny? Jak se od sebe jednotlivé způsoby pěstování květin liší a jak je to s produkcí květin u nás?
To vše se dozvíte v článku Lenky Černínové Po stopách květin v srpnovém čísle Pravého domácího časopisu.
Co znamená CETA? Analýza Komplexní hospodářské a obchodní dohody mezi EU a Kanadou
13. 7. 2017 -
V rámci naší dlouhodobé práce na tématu spravedlivého obchodu jsme vydali zevrubnou analýzu smlouvy CETA, která má být na podzim ratifikována v Poslanecké sněmovně.
Zveme vás na Fórum sociální solidární ekonomiky "Jiná ekonomika je možná"
26. 4. 2017 -
Různorodé ekonomické alternativy tu vznikají už mnoho let. Sociální podniky, družstva, nové iniciativy v oblasti potravin anebo šetrnost a udržitelný způsob zpracování materiálů představují podoby jiné ekonomiky. Sociální solidární ekonomika tedy není u nás žádnou novinkou. Pojďme po dobu jednoho dne společně objevovat pestrost, životaschopnost a udržitelnost sociální solidární ekonomiky (nejen) u nás.
Ceny banánů rostou pomalu, supermarkety na ně lákají a náklady nesou dodavatelé
5. 4. 2016 -
Průměrně sníme 9,4 kg banánů za rok. Toto oblíbené ovoce patří také k těm nejlevnějším. Podle posledních údajů rostou ceny banánů pomaleji, než u většiny ostatních potravin. Nízké ceny banánů jsou důsledkem cenové politiky řetězců, které na ně lákají spotřebitele. To má negativní důsledky hlavně v zemích, kde se banány pěstují. Dodavatelé musejí čelit tlaku řetězců a šetřit na mzdách pracovníků. O zlepšení situace usiluje evropská kampaň Za férové banány!
Zrušení zákona o významné tržní síle by znovu posílilo pozici řetězců. Regulace je nutná i na evropské úrovni.
3. 3. 2016 -
Praha 3. 3. 2016 - V rámci probíhající schůze PSP ČR proběhne první čtení návrhu zákona, kterým se zrušuje zákon o významné tržní síle. Jeho zrušení by však znovu posílilo pozici obchodních řetězců a ztížilo podmínky dodavatelům. Aby řetězce nevyužívaly neregulovaného prostředí v jiných zemích, je regulace naopak nutná i na evropské úrovni. Ekumenická akademie situaci dlouhodobě sleduje v rámci kampaní Za férové banány! a Pěstuj planetu, které usilují o lepší podmínky zemědělců u nás i v rozvojových zemích.
Vyzkoušejte si na škole společenskou odpovědnost firem
5. 1. 2016 -
Kam až sahá odpovědnost firmy, pokud dochází k porušování pravidel u dodavatelů? Jak je možné určit původ surovin pro výrobu, když se na konstrukci jednoho počítače podílí až 300 firem? A co si přejí zákazníci? Ekumenická akademie vydala českou verzi úspěšné Simulační hry o společenské odpovědnosti firem.
Tisková zpráva: Obchodní řetězce zneužívají svého postavení vůči českým dodavatelům. Doplácejí na to i spotřebitelé.
25. 6. 2015 -
Praha, 25. června 2015 - Obchodní řetězce se dnes chlubí vším českým, ke svým českým dodavatelům se však chovají neeticky. Podle výzkumu nevládní organizace Ekumenická akademie se řetězce na českém trhu těší tak významnému postavení, že si mohou diktovat téměř jakékoli podmínky. Dodavatelé se jim téměř vždy podřídí, někdy i za cenu toho, že své zboží prodávají s minimálním nebo nulovým ziskem. Současné legislativní nastavení navíc dodavatele dostatečně nechrání. Tento trend zásadně ovlivňuje udržitelnost produkce potravin a jejich kvalitu.
Vzkaz pro spotřebitele: oblečení zabíjí
10. 12. 2014 - Markéta Vinkelhoferová
Červená barva symbolizující krev a postupně se vynořující obličeje obětí, které zahynuly loni v Bangladéši při výrobě oblečení pro náš trh. Tak vypadala scenérie před obchodní galerií Myslbek v ulici Na Příkopech v Praze. Aktivisté, ale i náhodní kolemjdoucí, tímto způsobem uctili památku mrtvých dělníků/dělnic a zároveň chtěli upozornit na otřesné pracovní podmínky, které při výrobě oblečení v asijských zemích panují. Stalo se tak na Mezinárodní den lidských práv, který si připomínáme vždy 10. prosince.
Reputace obuvnického gigantu v ohrožení: propouštění místo zvýšení platů v bývalé dodavatelské továrně společnosti Baťa
5. 12. 2014 - Markéta Vinkelhoferová
Přesně před rokem bylo z obuvnické továrny Palla & Co na Srí Lance propuštěno téměř 200 zaměstnanců. Důvodem byla odborová činnost a protesty související s pravidelným navýšením mezd. V té době továrna vyráběla především pro společnost Baťa. Jedna z nejvýznamnějších českých značek, jejíž evropská centrála sídlí v současnosti ve Švýcarsku, namísto pokusu vyřešit konflikt týkající se porušování práv zaměstnanců, odmítla svou odpovědnost.
Nevládky se spojují, aby dohlížely na oděvní firmy (TZ)
7. 10. 2014 - Markéta Vinkelhoferová
České oděvní firmy se dostanou pod drobnohled nevládních organizací, které se zabývají pracovními podmínkami dělnic a dělníků v jejich dodavatelských továrnách. Stane se tak díky zapojení České republiky do mezinárodní aliance Clean Clothes Campaign (CCC). V CCC budou ČR zastupovat dvě české nevládní organizace, a to NaZemi a Ekumenická akademie Praha.
Vybydlená planeta
25. 3. 2011 - Jiří Silný
Situace na naší planetě bude čím dál častěji zavdávat příčinu k nepříjemným řešením. Hromadné přesuny obyvatelstva jistě nebudou výjimkou. Česká republika se zatím chová tak, jako by žádné budoucnosti nebylo. Článek byl publikován v Deníku Referendum.
GLOBÁLNÍ KRIZE A SOCIÁLNÍ STÁT - hlavní tendence současnosti
22. 2. 2011 - Miloš Pick
Několik námětů a podnětů k zamyšlení nad soudobou světovou hospodářskou krizí. Příspěvek k semináři PO PÁDU - čas na změnu, který se bude konat ve středu 23. února v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR
Indická vláda se rozhodla požadovat kompenzace po nadnárodním gigantovi Coca-Cola
22. 7. 2010 -
V Indii se vláda rozhodla donutit Coca-Colu k převzetí své odpovědnosti za škody, které způsobila.
Chrání EICC společnosti Apple a Foxconn v otázkách nedávných sebevražd zaměstnanců?
8. 7. 2010 -
Vedoucí výbor EICC vyjádřil svůj zármutek nad ztrátou životů ve společnosti Foxconn a to pod rostoucím tlakem skupin bojujících za pracovní práva a zainteresovaných studentů z celého světa. Osmičlenný vedoucí výbor, složený ze zástupců IBM, Dell, Jabil, STMicroelectronics, Cisco, Intel, Flextronics, a HP ustavili skupinu odborníků, která bude sledovat faktory ovlivňující zdraví zaměstnanců ve svých továrnách a také v továrnách svých dodavatelů v celosvětovém globálním řetězci.
Online petice proti vykořisťování v počítačovém průmyslu
21. 6. 2010 - Alena Věžníková
Projekt Procure IT Fair spouští online petici, která oslovuje instituce vyššího vzdělání v Evropě a vyzývá je, aby realizovaly udržitelné nákupy IT hardwaru. Petice je doprovázena krátkým animovaným filmem o pracovních podmínkách v počítačovém sektoru.
Další pracovník Foxconnu zemřel – tentokrát vyčerpáním. Image Applu je založena na vykořisťování.
9. 6. 2010 - Alena Věžníková
Jan Li (27) je poslední obětí Foxconnu, výrobce iPadů a další vyspělé elektroniky, který v poslední době zažívá vlnu sebevražd svých zaměstnanců.
Série sebevražd ve firmě Foxconn (Tisková zpráva)
8. 6. 2010 - Alena Věžníková
Ekumenická akademie se připojuje k mezinárodnímu protestu proti pracovním podmínkám v čínské firmě Foxconn.