Lidská práva
Tématem lidských práv se Ekumenická akademie zabývá dlouhodobě. V poslední době se soustřeďujeme na sociální, ekonomická a kulturní práva a na otázky rovnosti pohlaví.
Cesta ke svobodě Východního Timoru
25. 9. 2007 - Robert Mimra
Pro nás, Čechy, se problémy Východotimořanů pozvolna dostávaly do zorného pole od začátku 90. let, kdy se v českém tisku začaly sporadicky objevovat zmínky o krvavé okupaci ostrova. Obrat nastal v roce 1997, kdy se na dopisovatele Lidových novin, Andrého Vltchka, obrátil nositel Nobelovy ceny míru biskup Carlos Ximenes Belo s prosbou o mediální podporu boje Mauberů za svobodu.
Nevládní organizace při kontrole obchodu se zbraněmi a vojenským materiálem ve vybraných zemích
23. 8. 2007 - Jiří Silný
Test sleduje roli nevládních organizací při kontrole obchodu se zbraněmi v několika evropských zemích (Finsko, Německo, Nizozemí, Slovensko, Švédsko, Švýcarsko, Velká Británie). Materiál byl zpracován v rámci společného projektu organizací NESEHNUTÍ, Amnesty International a Ekumenické akademie a díky finanční podpoře Nadace rozvoje občanské společnosti programu Lidská práva.
Dokument: Prohlášení iniciátorů otevřeného dopisu PRO REFERENDUM
20. 7. 2007 -
Text prohlášení významných českých osobností usilujících o vyhlášení referenda, které by rozhodlo o umístění americké vojenské základny v Česku
PRAŽSKÁ VÝZVA: MÍR NEPOTŘEBUJE NOVÉ RAKETY
20. 7. 2007 -
Text dokumentu schváleného účastníky Mezinárodní konference proti militarizaci Evropy, která se konala v květnu 2007 v Praze
Šampióni svobody
9. 2. 2007 - Jiří Silný
Takřka současné úmrtí Miltona Friedmana a Augusta Pinocheta koncem minulého roku vyvolalo rozporuplné reakce a inspiruje k zamyšlení.
Greenpeace odmítá americký protiraketový radar
8. 2. 2007 -
Philip E. Coyle, uznávaný americký expert na protiraketovou obranu a bývalý poradce prezidenta Bushe, sdělil české kanceláři Greenpeace, že ČR by měla následovat kanadského příkladu: Nepodílet se na budování nespolehlivého a drahého zařízení, které destabilizuje systém mezinárodní bezpečnosti a uzavírá cestu k řešení problémů kreativní diplomacií. Greenpeace na základě dlouhodobých postojů k zajištění světové bezpečnosti rozhodně odmítá úvahy o umístění komponent amerického protiraketového deštníku na českém území.
Jak jsem se nenaučil mít rád raketu
4. 9. 2006 - Tomáš Tožička
Příspěvek k diskusi o americké základně v ČR - je aktuální i když se dnes mluví "jen" o radaru, který je součástí obraného raketového systému. Ekumenická akademie podporuje požadavek referenda o jakékoli zahraniční vojenské základně na našem území.
Více k tématu viz: http://www.nezakladnam.cz
Text vyšel v Literárních novinách 2006-28 na straně 1.
Štěstí a hanba
3. 9. 2006 - Adalbert Reif
Proč Země překypuje bohatstvím a přesto denně 100 000 lidí umírá hlady. Otázky pro Jeana Zieglera, zvláštního zpravodaje OSN pro lidská práva
Přejato s laskavým dovolením z časopisu Publik-Forum, Zeitung kritischer Christen, D-Oberursel, číslo 10/2006
VZESTUP KAPITALISMU POHROMY
29. 4. 2006 - Noami Kleinová
Z anglického textu Noami Kleinové "The Rise of Disaster Capitalism" publikovaného v The Spokesman č. 86 (Apokalypse Soon) v r. 2005, vydává Bertrand Russell Peace Foundation Ltd., England, přeložila Míla Hradečná, česky publikováno v Christianpeace Info 3/2006, v Britských listech (www.blisty.cz), na stránkách Strany demokratického socialismu (www.sds.cz)
Konec hladu v Brazílii?
27. 4. 2006 - Adriana Veiga Aranha, Roseane de Socorro Goncalves Viana
Příspěvek je zkráceným a mírně upraveným překladem článku
"Zero Hunger": a strategy for the pregressive realization of the right to adequate food and the promotion of food and nurtitional security in Brazil.
Adriana Veiga Aranha, Roseane de Socorro Goncalves Viana,
FIAN-Documentsw, g47e/2006, s. 12n
Autorky pracují v rámci programu Fome zero na brazilském ministerstvu sociálního rozvoje a boje proti hladu
FIAN International je organizace, která se věnuje otázkám práva na potravu a možnostem jeho zajištění
P.O Box 10 22 43, D- 69012 Heidelberg, SRN, Email: fian@fian.org; www. fian.org,
Chudinské čtvrti v Brazílii
31. 1. 2006 - Jiří Silný
Článek se zabývá slumy v Riu a São Paulu a politickým a ekonomickými souvislostmi jejich existence
Bezdomovci v Brazílii
13. 9. 2005 - Jiří Silný
Církevní a svépomocné projekty bezdomovců v Sao Paulu a Riu de Janeiro
Moc soudní - nezávislý třetí pilíř demokracie
13. 1. 2003 - Tomáš Tožička
Justice a právní systém vůbec je v naší zemi ve velmi špatném stavu. Soudci si stěžují na děravou legislativu a zákonodárci a vláda kritizují pomalost a laxnost soudu. Obecně v podvědomí lidu pak je zakotveno, že právo a spravedlnost jsou dvě naprosto rozdílné věci. Soudci a právníci sami sebe chápou a jsou také chápáni jako úředníci, kteří jen najdou v nějaké knížce tu správnou větu a bez ohledu na to, jestli si myslí, že to je či není spravedlivé, podle této věty vyřeší případ. Když jim někdo vytkne nespravedlnost, odkáží na zákon, který je k tomu nutí. To je koneckonců tradiční kontinentální chápání práva, jež geniálně popsal ve svém Procesu Franz Kafka : „Zákon je zákon, s tím se nedá nic dělat.