Pražské školy oslaví i letos Světový den potravin
19. 6. 2019 - Petra Mílková
I letos oslavíme společně se školáky Světový den potravin, který se koná každoročně 16. října. Tentokrát bude hlavním tématem oslav podpora drobných producentů zdravých a udržitelných potravin.
Za spravedlivější financování rozvoje
17. 6. 2019 - Daniela Honigmann
Na začátku června se zástupkyně Ekumenická akademie zúčastnila mezinárodní konference Eurodad v Lublani. Eurodad je síť 46 evropských neziskových organizací, které se zabývají tématy dluhů a rozvoje. Nejenom jejich zástupci a zástupkyně, ale také početní účastníci z partnerských organizací z Afriky, Asie, Jižní a Severní Ameriky se setkali v prostorech Lublaňské univerzity a diskutovali základní otázku: Financování rozvoje v 21. století – Ekonomická spravedlivost pro všechny?
Květnový zpravodaj Ekumenické akademie
21. 5. 2019 -
Naše jarní novinky jsou tu pro vás. Kromě informací o publikacích a chystaných akcích nechybí ani tipy na novinky v našem Fair & Bio obchodě. Doufáme, že se s vámi na některé akci potkáme!
Pracovní nabídka Ekumenické akademie: FINANČNÍ MANAŽER/KA – VEDOUCÍ KANCELÁŘE
23. 4. 2019 -
Ekumenická akademie hledá kolegu či kolegyni na sloučenou pozici finanční manažer/ka – vedoucí kanceláře
Stav nouze: OSN pořádá Fórum o financování, ale hrozící nová vlna dluhových krizí by mohla zmařit udržitelný rozvoj
17. 4. 2019 - Bodo Ellmers, Tove Ryding - Eurodad
Publikováno na webu Eurodad.org 16. dubna 2019
Tento týden se představitelé vlád sejdou v sídle Organizace spojených národů v New Yorku na Fóru o financování rozvoje; výzva, před kterou stojí, je zcela zřejmá. Pokrok k dosažení Cílů udržitelného rozvoje (SDGs) byl zatím nedostačující, což z velké části zapříčinil nedostatek financí. Akční agenda z Addis Abeby z roku 2015, rámcová dohoda OSN přijatá ve stejnou dobu jako SDGs, jejímž cílem bylo zajistit finanční toky na podporu rozvoje a dosažení SDGs, neplní svůj účel.
Finanční pohledávky České republiky u rozvojových zemí
14. 3. 2019 - Tomáš Tožička, Robert Stojanov
Publikace Finanční pohledávky České republiky u rozvojových zemí představuje základní informace o vývoji zadlužení rozvojových zemí u České republiky - především od 90. let minulého století do roku 2017 - z kontextu vývoje post-socialistické země a jejího vztahu k těmto zemím. Zároveň ukazuje, jaké konkrétní způsoby oddlužení během tohoto časového období byly zvoleny. Na závěr autoři konstatují, že v problematice zadlužení rozvojových zemí u České republiky stále zůstává mnohem více otázek než jasných a systematických odpovědí.
Ekonomika, která slouží lidem: Nové směrnice OSN svazují politický rozhodovací proces s lidskými právy
6. 3. 2019 - Mark Perera - Eurodad
Publikováno na webu Eurodad.org 28. února 2019
Tento týden bude Rada pro lidská práva OSN diskutovat o nových směrnicích, jejichž cílem je zajistit, aby se lidská práva stala nedílnou součástí politického rozhodovacího procesu. Státy EU musí nové směrnice přijmout a na národní úrovni prosazovat. Silná podpora z Evropy bude důkazem, že jsme se poučili z lidských nákladů finanční krize a že EU stojí za svými závazky rozvojové politiky.
Podepište petici proti privilegiím korporací
26. 2. 2019 -
V řadě smluv o volném obchodu se nachází doložka ISDS (Investor-state dispute settlement, česky Urovnání sporu mezi investorem a státem). Ta dává nadnárodním korporacím právo žalovat stát, pokud usoudí, že její zisky byly neoprávněně omezeny, a to i v případech, kdy stát zavádí vyšší ochranu přírody, spotřebitelů nebo pracujících.
Dluhy - strašidlo domácností i států
6. 2. 2019 - Karolína Silná
V září 2018 jsme si připomněli 10 let od začátku finanční krize v roce 2008 mezinárodní konferencí s názvem Dluhy – strašidlo domácností i států.
Tématem mezinárodní konference, jak již název napovídá, byly dluhy – a to jak extrémní zadlužení českých domácností, tak také dluhy států. Obě roviny spolu totiž souvisí, vedou k podřízenosti dlužníka silám, které jsou často mimo jeho kontrolu a zbavují ho tak svobody. Na konferenci byla prezentována aktuální čísla z České republiky i zahraničí, dluhy jsme zkoumali nejen jako ekonomický, ale také sociální fenomén. Tento sborník přináší výběr z příspěvků, které na ní zazněly.
Ekumenické akademie je neprávem kritizována spolu s dalšími organizacemi kvůli dotaci Úřadu vlády na rovnost žen a mužů
14. 12. 2018 - Karolína Silná
Vyjádření Ekumenické akademie k výdajům na dotační program „Podpora veřejně prospěšných aktivit nestátních neziskových organizací v oblasti rovnosti žen a mužů“ a k realizaci projektu „Zapojení žen do snižování dopadů klimatické změny“
Tímto vyjádřením bychom chtěli reagovat na nařčení z neefektivního čerpání dotace a také na kritiku práce neziskových organizací, jak se o nich vyjádřili předkladatelé pozměňovacích návrhů ke státnímu rozpočtu pan Janda (ODS) a pan Hrnčíř (SPD).
Podzimní novinky z Ekumenické akademie
14. 11. 2018 -
Podzimní novinky přináší především představení akcí, které nás v listopadu čekají. Ohlížíme se i za některými událostmi posledních měsíců.
Finanční krize po deseti letech – Jak reakce na poslední krizi položila základy té budoucí
25. 10. 2018 - Bodo Ellmers - Eurodad
Před deseti lety, 15. září 2008, se zhroutila americká investiční banka Lehman Brothers. Její kolaps je všeobecně vnímán jako klíčová událost severoamerické finanční krize, jejíž dopady se přelily i na ostatní kontinenty. Po celém světě způsobila tato desetiletá krize masivní nárůst nezaměstnanosti, ale také rozšíření chudoby a nerovnosti. Využívala se a zneužívala se k omezování lidských práv – zejména práv pracujících – zatímco finančnímu sektoru se dostalo štědré pomoci z veřejných zdrojů. Deset let poté, co poslední krize propukla, je globální míra zadluženosti vyšší než dříve a je stále těžší spravovat s tím spojená rizika. Právě proto volají aktivisté z celého světa po zásadní reformě finančního sektoru.
Konference Dluhy - strašidlo domácností i států
21. 9. 2018 -
Mezinárodní konference o dluzích se bude věnovat extrémnímu zadlužení českých domácností a dluhům států. Dluhy domácností i dluhy států spolu souvisí, vedou k podřízenosti dlužníka silám, které jsou mimo jeho kontrolu a zbavují ho svobody. Na konferenci budou prezentovány aktuální statistiky ze zahraničí i České republiky, naši vystupující dluh nahlédnou jako ekonomický a sociální fenomén.
Členská konference Evropské sítě pro solidární ekonomiku RIPESS EU
17. 8. 2018 -
Ekumenická akademie se stala v roce 2017 členskou organizací RIPESS EU – Evropské sítě pro solidární ekonomiku – a společně s dalšími členy z celé Evropy jsme se zúčastnili letošní již sedmé členské konference, která se konala v červnu v Záhřebu v Chorvatsku.
Zástupkyně Ekumenické akademie se zúčastnily evropského setkání sítě Eurodad
16. 8. 2018 -
V rámci projektu Citizens for Financial Justice jsme se v červnu zúčastnili Eurodad Policy Forum v Bruselu. Na setkání početných neziskových organizací a aktivistů z Evropy, Afriky, Asie a Latinské Ameriky se diskutoval vývoj světové finanční politiky v posledních deseti letech od vypuknutí globální krize v roce 2008.
Květnové novinky z Ekumenické akademie
11. 5. 2018 -
Jarní novinky přináší především představení akcí, které nás v květnu a červnu čekají. Kromě oslavy Světového dne pro fair trade a Týdne udržitelného rozvoje se budeme věnovat také energetice a klimatické spravedlnosti, nebo utváření městského prostoru.
Kurz Sociální odpovědnost - říjen 2018 - červen 2020 - pořádá Katholische Sozialakademie Österreichs
10. 5. 2018 -
Domluvíte se německy a máte chuť se dále vzdělávat a podílet se aktivně na utváření sociálních, politických a ekonomických podmínek vedoucích ke zlepšení životní situace a perspektiv lidí na celém světě? V rámci kurzu budou účastníci/ce analyzovat společenský vývoj, zkoumat alternativy, formulovat sociálně-etické pozice, rozvíjet kompetence potřebné pro společenskou změnu a realizovat konkrétní projekty. Kurz pravidelně pořádá Rakouská katolická sociální akademie (ksoe) a Ekumenická akademie je opět partnerem.
Francouzi přijali revoluční zákon o subdodavatelských vztazích nadnárodních korporací
20. 2. 2018 -
Předkládáme vám studii revolučního francouzského zákona o „povinné bdělosti“ mateřských i subdodavatelských společností, který byl přijat 23. března 2017. Zákon je výsledkem několikaleté kampaně občanské společnosti a je zásadním krokem vpřed v boji proti beztrestnosti nadnárodních společností, které po celém světě nejen porušují práva svých zaměstnanců a místních komunit, ale také znečišťují životní prostředí.
Mapa exekucí přináší nová data: Češi se propadají do stále hlubšího předlužení
19. 2. 2018 -
Ekumenická akademie se podílela na aktualizaci dat v mapě exekucí, která byla zveřejněna 13. února 2018 při tiskové konferenci. Exekuce představují významný problém pro stále více českých domácností i podnikatelů. Oproti loňskému roku se počet lidí v exekuci zvýšil o 3,4 procenta na 863 tisíc. Největší nárůst exekucí zaznamenali v Karlovarském (10,2 %), Ústeckém (8,8 %) a Středočeském (5,5 %) kraji. Stále více Čechů má také problém s vícečetnými exekucemi. Tři a více exekucí má aktuálně 493 tisíc obyvatel.
« | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | .. | 24 | »