Film: Výzkum pralesa v pohoří Fagaraš
29. 10. 2024 - Maroš Prčina
Další z našich krátkých filmů, které vznikly v rámci kampaně Postavme se za stromy! Nás zavede do Fagaraše v Rumunsku, kde se nacházejí nejrozsáhlejší pralesní ekosystémy z celé Evropy. Tyto poslední zbytky kdysi nedozírných pralesů jsou obrovsky cenné z hlediska biodiverzity. Dozvíte se proč je důležité chránit co největší lesní celky a co nejméně do nich, jako lidé zasahovat. Co těmto lesům hrozí? A co na to společenstva lišejníků? Zjistíte, co tam vědci a vědkyně z Česka jezdí zkoumat.
Film: O loukách, motýlech a starých stromech aneb Proč chránit nejen lesy
2. 10. 2024 - Maroš Prčina
EU se rozhodla ochránit světové lesy. Přijala nové Nařízení EU proti odlesňování (EUDR). Gita Matlášková vám v našem dokumentárním filmu, který vznikl v rámci kampaně Postavme se za stromy! přiblíží, v čem je toto nařízení průlomové, ale také, proč je nutné, aby se ochrana přírody nezaměřovala jen na lesy, ale i na další opomíjené ekosystémy. Příkladem mohou být travinné ekosystémy. Tým ekologů z ČSOP Arion, ve kterém působí protagonisté tohoto filmu: Roman Kalous a Gita Malášková se stará o cenné louky v Čechách a na Moravě. Tyto louky hostí nesmírně bohaté ekosystémy a jsou domovem mnoha vzácných a chráněných druhů, jako například modráska černoskvrnného (Phengaris arion). Z hlediska biologické rozmanitosti jsou nesmírně cenná také mozaikovitá stanoviště: Představte si louku, kde sem tam roste strom, skupina stromů či keřů. Takové ekosystémy byly dříve běžné, vznikaly díky velkým spásačům, jako (lidmi již vyhubení) pratuři... Nyní jsou v Česku vzácností a ČSOP Arion a další organizace se je snaží zachránit, udržet a vytvořit tak prostor pro navrácení vzácných druhů hmyzu, rostlin a dalších tvorů.
Publikace: Dopady přechodu na rostlinné proteiny
1. 10. 2024 - Maroš Prčina
Jako jeden z výstupů kampaně Postavme se za stromy! vám přinášíme český překlad publikace Dopady přechodu na rostlinné proteiny - Vliv snížené produkce masa na emise skleníkových plynů, využití půdy a vody. Zpráva se zabývá vlivem spotřeby masa na emise skleníkových plynů. Ukazuje ekologickou stopu masa v jednotlivých zemích světa a představuje možnosti řešení a scénáře, které zahrnují především snížení spotřeby masa a jeho nahrazení rostlinnými alternativami.
Film: O klimatu a starých stromech s Vojtěchem Čadou
24. 5. 2024 - Maroš Prčina
V rámci naší kampaně Postavme se za stromy jsme vytvořili krátký film, který vás zavede do starých bučin. Dokumentaristka Ivona Remundová v rozhovoru s vědcem Vojtěchem Čadou odhaluje klíčovou roli lesů, které hrají v pro udržení biologické rozmanitosti a klimatu příznivého pro život lidí. V těchto rolích však mnohem lépe obstojí pralesní ekosystémy ve srovnání s lesy hospodářskými. Proč to tak je? Proč je lepší dát prostor obnově starých lesů než-li sázet nové? To i mnoho dalšího se dozvíte v tomto filmu.
Podzimní akce Postavme se za stromy!
6. 11. 2023 - Maroš Prčina
V říjnu a listopadu jste se s námi mohli potkat v Praze na kulturně - osvětových akcích, které jsme uspořádali v rámci kampaně Postavme se za stormy!
Proč by nové nařízení EU o odlesňování mělo zahrnovat i „jiné zalesněné plochy“?
31. 10. 2023 - Maroš Prčina
Letos schválené nařízení o odlesňování (EU Deforesttion Regulation, EUDR) má za cíl zabránit, aby se v rámci EU obchodovalo se zbožím, kvůli kterému došlo k vykácení nebo k degradaci lesů po 31. 12. 2020. Proč by toto nové nařízení EU mělo zahrnovat i "jiné zalesněné plochy"?
Factsheety - palmový olej a sója
29. 8. 2023 - Maroš Prčina
Nově schválené nařízení o odlesňování (EU Deforestation Regulation, EUDR) se týká sedmi klíčových komodit, které každodenně nějakým způsobem vstupují do života většiny z nás a zároveň jejich rostoucí produkce je v současnosti nejvíce ohrožující pro zbytky světových pralesů. Jsou to právě sója, hovězí dobytek, palmový olej, kaučuk, káva, kakao, dřevo a další z těchto komodit odvozené výrobky.
Týden pro klima 2023
26. 6. 2023 - Maroš Prčina
Letošní ročník Týdne pro klima (TpK), který již druhý rok spolukoordinujeme s Klimatickou koalicí, jsme se rozhodli propojit s tématem ochrany světových lesů. Zachování těch pralesů a lesů, které jsou zatím jen málo ovlivněné člověkem, stejně tak jako obnova již degradovaných porostů bude hrát klíčovou roli v zabrždění globálního oteplování, k němuž se Česká republika i EU jako celek zavázaly. Funkční lesní ekosystémy totiž zadržují a ukládají obrovské množství uhlíku.
Světová příroda má novou naději
25. 5. 2023 - Maroš Prčina
Světová příroda má novou naději - Evropská unie přijala nařízení, které má zajistit, aby se již v rámci EU neobchodovalo s některým zbožím, které pochází z nově vykácených či jinak zničených lesů. Jedná se o kávu, kakao, sóju, hovězí maso, kaučuk, palmový olej, dřevo a další související produkty.