czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

 

pestujplanetu_logo_web.png

logo-bananas-sub_cz_yellow1.jpg

susy_logo_whiteclaim_background_small-2-.jpg

mcf_logo_print.jpg

 

Spolupracujeme:

 

Témata

Jak jsme elektrifikovali v zambijské buši

9. 1. 2006 - Tomáš Tožička
„Rozbrušovačka z nejlepších evropských technologií přehlušila i pláč z dětského oddělení. Dnes jsme se dozvěděli, že dítě zemřelo na malárii. Nebyly léky za pár stovek.“ Zambie je jedna z nejchudších zemí světa. Masuku High School zde byla poslední střední školou bez elektřiny. To je nyní díky pomoci z České republiky minulostí.

Tzv. 100% prominutí dluhů ze strany Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB) je humbuk

15. 12. 2005 - Jürgen Kaiser
Překlad příspěvku ze semináře Sporné mezinárodní dluhy (Odious debts), který se konal v Praze ve dnech 14. - 15. 10. 2005

Jürgen Kaiser je koordinátor německé kampaně za oddlužení chudých zemí erlassjahr.de, pracoval také jako expert UNDP

Rozvojová spolupráce nesmí financovat náš rozpočet

30. 9. 2005 - Saša Uhlová
Problém se zdaněním rozvojové pomoci je třeba řešit. Nejrychlejší by bylo poskytování výjimek ze zákonů.
Skončil summit OSN. Český premiér převzal v New Yorku od zástupkyně kampaně Česko proti chudobě bílou pásku s několika tisíci podpisů českých občanů a ve svém projevu upozornil na ostudnou situaci na naší planetě, na níž třicet tisíc dětí denně umírá hlady nebo na banální nemoci či žízní. Česká republika se zavázala navyšovat oficiální rozvojovou spolupráci, a pokud nedojde k radikálním politickým změnám, můžeme doufat, že se tak stane. ALE...

Bezdomovci v Brazílii

13. 9. 2005 - Jiří Silný
Církevní a svépomocné projekty bezdomovců v Sao Paulu a Riu de Janeiro

Vysvědčení z boje proti chudobě

8. 9. 2005 - Petr Lebeda
Nebývá zvykem rozdávat vysvědčení na začátku školního roku. Příští týden si však svět bude v New Yorku vystavovat účet za plnění osmi úkolů, jejichž společným jmenovatelem je to, jak se mu daří potírat chudobu. Co se změnilo od roku 2000, kdy 191 zemí slavnostně připojilo svůj podpis pod tzv. Rozvojové cíle tisíciletí?
Již dnes se odborníci shodují, že ze světového summitu si málokdo přiveze vyznamenání. Přes miliardu lidí stále žije v podmínkách, které neumožňují svobodný a bezpečný život. Přes tři miliony lidí každoročně prohrává svůj boj s pandemií HIV/AIDS. Kvůli podvýživě ztrácí každých pět vteřin možnost jakékoliv další volby jedno dítě a kvůli následkům problémů spojených s těhotenstvím každou minutu zemře jedna žena.

Férový obchod je nejlepší reklama

5. 9. 2005 - Michal Kabelka
Epert na reklamu z agentury Copywriter Mbac se zamýšlí v týdeníku Strategie nad důležitostí Fair Trade pro pro reklamu.

V SÁZCE JE NAŠE VÍRA

31. 8. 2005 - DOKUMENTY
Členské církve Světové aliance reformovaných církví (WARC) v procesu rozpoznávání, vzdělávání a vyznávání (processus confessionis) týkajícím se ekonomické nespravedlnosti a ekologického ničení (1997 - 2004) V českém překladu předkládáme následující dokumenty: Stanovisko víry ke globální krizi života (Forum členských církví Jih-Jih, Buenos Aires)a dokument Přišel čas (Forum členských církví Jih-Sever). Připojeny jsou také některé kritické komentáře.

SMLOUVA PRO HOSPODÁŘSKOU A EKOLOGICKOU SPRAVEDLNOST

31. 8. 2005 - DOKUMENT
Závěrečný dokument 24. valného shromáždění Světové aliance reformovaných církví v Akkře 30.7.-13.8.2004

Summit G8 - Debakl v Gleneagles

22. 7. 2005 - Tomáš Tožička
Při bližším pohledu na způsob, jakým hodlá skupina G8 naplnit své závazky ze summitu v Gleneagles, vychází najevo, že problémy sužující třetí svět zůstanou i nadále neřešeny.
Zasedání G8 ve skotském Gleneagles bylo testem této skupiny, do jaké míry je schopna učinit pozitivní opatření v globálních problémech jakými jsou extrémní chudoba, marginalizace celých kontinentů a klimatické změny. V této zkoušce G8 propadla. Přes bezprecedentní a naprosto nenásilný celosvětový tlak veřejnosti, nebyla skupina nejbohatších zemí schopna dostát ani svým slibům z minulosti.

Poválečná Angola

21. 7. 2005 - Jana Mazancová
Angola prožívá svůj třetí rok míru. Válka trvající bezmála čtyřicet let přivedla zemi k ekonomické, sociální i přírodní nestabilitě. Obnova je dlouhodobým a nesnadným procesem, nicméně již nyní lze vidět první úspěšné kroky.

Daleko od civilizace

21. 7. 2005 - Tomáš Tožička
Lékařské kliniky bez vybavení a kvalifikovaného personálu jsou nejbližší zdravotnická pomoc, kterou mají k dispozici obyvatelé zambijské Západní provincie. Proto se rozvojová pomoc České republiky zaměřuje především na zdravotnictví.

Rozhovor: jak pomáhá Fairtrade

21. 7. 2005 - Helen Harrison
Helen Harrison z britského Oxfamu si povídala s Irene Lembusi, osmiletou dcerou Rosie Lembusi, která prodává svou vypěstovanou kávu britské Fair Trade společnosti CaféDirect.

Tisková zpráva 7.7. ČESKO PROTI CHUDOBĚ V EVROPSKÉM PARLAMENTU

21. 7. 2005 -
ČESKO PROTI CHUDOBĚ V EVROPSKÉM PARLAMENTU

V rámci příprav na jednání představitelů Gleneagles prezentovali zástupci celosvětové kampaně Globální výzva proti chudobě své představy na řešení problémů nejchudších zemí planety. Ve Štrasburku se představilo poslancům pět národních kampaní, mezi nimi i Česko proti chudobě. Přes tři sta poslanců podepsalo velkou bílou pásku, která je celosvětovým symbolem boje za odstranění extrémní chudoby

Pondělní ráno ve škole

21. 7. 2005 - Jiří Hejkrlík
Jak vypadá začátek týdne v angolské Střední zemědělské škole a co se studenti vlastně učí.

Země zničená válkou

21. 7. 2005 - Jiří Hejkrlík
Svou rozvojovou pomoc v Africe Česká republika zaměřila na Angolu a Zambii. V Angole vznikla za pomoci České republiky Střední zemědělská škola v jedné z nejpostiženějších provincií ve středu země – v Bié.

Požadavky kampaně ČESKO PROTI CHUDOBĚ

21. 7. 2005 -
Česko proti chudobě je jednou z najvětších českých občanských kampaní, kterou podporují rozvojové, humanitární, lidskoprávní a ekologické organizace. Je zaměřena na řešení problémů chudých zemí a to především prostřednictvím zvýšené a efektivnější rozvojové spolupráce, oddlužení a spravedlivého obchodu. Česko proti chudobě je součástí kampaně Globální výzva proti chudobě, v jejímž rámci se pořádaly koncerty Live 8. Celosvětovým symbolem se stala bílá páska.

Poctivý obchod se konečně začíná prosazovat i v naší zemi

21. 7. 2005 - Michal Kabelka, Ladislav Monhart
Odvrácenou stranou soupeření supermarketů o nejnižší ceny jsou otřesné podmínky, za nichž nabízené zboží vzniká. Poctivý obchod přináší alternativu.

Káva a příroda

21. 7. 2005 - Pavel Chmelař
Zajímavosti o kávě

Velké oddlužení pro velmi málo zemí

12. 6. 2005 - Milostivé léto
Včerejší rozhodnutí ministrů financí G8 odpustit 100% dluhů vybraným zemím vítá kampaň Milostivé léto/Jubilee Czech. Jedná se o 18 zemí ze seznamu, který leadeři G8 vytvořili již před šesti lety na svém zasedání v Kolíně nad Rýnem. Do tohoto seznamu nebyly zahrnuty všechny nejchudší a nejzadluženější země dle Kolínských kriterií a čtyři země byly později vyřazeny – z toho tři země, které jsou prioritními zeměmi české rozvojové pomoci: Angola, Jemen a Vietnam. Ze zbývajících třiceti osmi zemí šestnáct již bylo zařazeno do oddlužování v rámci kolínské iniciativy HIPC II. Výše současného 100% oddlužení se rovná měsíční výši dotací do zemědělství v bohatých zemích.

Káva první ligy

1. 6. 2005 - Tomáš Tožička
Finalista letošní Bundesligy ve spolupráci s Fairtrade organizací El-Puente představil v květnu kávu Schalke 04. Tento projekt má pomoci producentům z chudých zemí Latinské Ameriky. Hráč Marcel Bordon z Brazílie, který je kmotrem této akce říká: „Jsem rád, že můj tým podporuje myšlenku spravedlivě obchodované kávy. Férovost platí ve sportu – a měla by hrát důležitou roli i ve světovém obchodě.“

« | 1 | .. | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | »

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}