czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

Spolupracujeme:

 

 

Témata

MEZINÁRODNÍ DLUH

28. 11. 2004 - Tomáš Tožička
Jedním z nejpalčivějších problémů s nímž se potýkají málo rozvinuté země, je jejich astronomická zadluženost. Tyto dluhy ohrožují samu existenci mnoha států a jejich obyvatele ženou do stále větší chudoby. Dluhy a z nich pramenící nedostatek kapitálu znemožňují nejen jakýkoli ekonomický rozvoj, ale zároveň omezují přístup obyvatel ke vzdělání a základním životním potřebám. Tenčící se příjmy nejzadluženějších a nejchudších zemí stačí sotva na splácení úroků a nezbývá dostatek prostředků na zdravotnictví a boj s pandemiemi, jakými je HIV/AIDS, malárie, tuberkulóza a malomocenství. Již dvacet let se pokouší mezinárodní finanční instituce, OSN, vlády nejbohatších zemí, rozvojové země i nevládní organizace hledat řešení. Zatím neúspěšně. A tak si zadluženost dál vybírá svou daň na životech, zdraví a vzdělání nejchudších obyvatel naší planety.

Kdo hlídá Spravedlivý obchod?

27. 10. 2004 - Jiří Hejkrlík
Fair Trade produkty, neboli produkty Spravedlivého obchodu se čím dál častěji objevují i na českém trhu. A to nejen rukodělné předměty, které je možno zakoupit již několik let v Obchůdku jednoho světa, ale i různé druhy potravin, jako např. káva, kakao, čokolády, čaje a další. Co ale ve skutečnosti opravdu znamená ochranná známka „FAIRTRADE“, kterou lze na těchto produktech nalézt? Jaké záruky má spotřebitel, že jeho peníze skutečně dojdou až k malým pěstitelům kdesi v Africe, Asii, či Latinské Americe a ne na konto firmám, které si na soucitu s chudými postavily svou falešnou marketingovou strategii?

Mezinárodní konference „Enlarged Europe, Reinforced Responsibility“

12. 10. 2004 - Jiří Hejkrlík
Čtvrtek a pátek 23.9 – 24.9 2004 se zcela určitě zařadí ke dnům, které se zapíší do nedlouhé historie zapojení České republiky do mezinárodní rozvojové pomoci a spolupráce. V těchto dvou dnech se ve spolupráci platformy českých nevládních rozvojových organizací „FORS“, platformy evropských nevládních rozvojových organizací „CONCORD“ a Ministerstva zahraničí České republiky konala mezinárodní konference „Enlarged Europe, Reinforced Responsibility“. V jejím průběhu měli možnost zasednout u jednoho jednacího stolu zástupci nevládních organizací ze „starých“ i „nových“ členských zemí EU, představitelé příslušných vládních institucí EU a ČR a prostor byl ponechán i zástupcům organizací ze zemí, kterým je pomoc určena, tzn. zemí globálního jihu.

Transparentní a spravedlivá jednání o dluzích

22. 3. 2004 - kolektiv autorů
Aby bohatí nerozhodovali sami:
Mezinárodní legislativa o bankrotu - transparentní a spravedlivá jednání o prominutí dluhů

Africká krize, její počátky a dopady

22. 11. 2003 - Tomáš Tožička
Africká krize, její počátky a dopady
Už samo slovo Afrika navozuje mnoho představ. Romantiku, dobrodružství, neznámé tajemno. V poslední době se však Afrika stává synonymem pandemií, přírodních a humanitárních katastrof a především obrovské chudoby a bídy. Článek ve stručnosti shrnuje několik událostí, které způsobily současný stav.

Fairtrade - spravedlivý obchod

26. 10. 2003 - Tomáš Tožička
Spravedlivý obchod je jednou z těch aktivit, které se snaží pomáhat lidem v místě, kde žijí tím, že jim umožňuje vyvážet jejich výrobky a produkci do bohatých zemí. Při nákupu a vývozu se dbá na to, aby producent , vývozce a konečný prodejce byli v rovném postavení a spravedlivě se dělili o zisk. Místní výrobce, zemědělec či družstvo musí při zaměstnávání lidí dodržovat standardy Mezinárodního úřadu práce OSN. Pěstování či výroba nesmí poškozovat životní prostředí.

Role náboženství pro českou identitu

12. 10. 2003 - Jiří Silný
Dr. Jiří Silný, Ekumenická akademie Praha, pro seminář Role náboženství při vytváření identity na příkladu Polska, Opole, 27.9.2003

Cožpak jsem strážcem svého bratra?

11. 10. 2003 - Jiří Silný
Jeden ze základních textů naší kultury nám říká, že lidská historie začíná bratrovraždou. Syn Adama a Evy, Kain - zemědělec a legendární zakladatel prvního města, zabije v tomto příběhu svého bratra Ábela - představitele starší kultury nomádů a pastevců (Kniha Genesis, kapitola 4).
Máme tu uchováno vzácné svědectví z doby neolitické revoluce, mladší doby kamenné, kdy docházelo ke vzniku nových technologií, k dělbě práce a tím také ke vzniku obchodu; s narůstajícími rozdíly v distribuci moci a bohatství se rodily i nové politické struktury.

Role kultury pro zachování identity – příklad Česka

6. 10. 2003 - Dr. Alexej Kusák
Přednáška při konferenci Role kultury pro zachování identity – příklad Česka , která se konala v Praze ve dnech 26. – 29. 9. 2002 v rámci česko-německo-polského projektu Identita v procesu evropské integrace, který v dvouletém cyklu konferencí zkoumal kulturní, národní, náboženskou, regionální a evropskou identitu z pohledu zúčastněných zemí.

Spravedlivá mezinárodní insolvenční pravidla

5. 10. 2003 - Tomáš Tožička
Jedním z požadavků kampaně Milostivé léto 2000 je vznik mezinárodně právního postupu, který by umožňoval přerušit začarovaný kruh zadlužování. Jedná se o arbitrážní řízení, které by mělo zhodnotit legitimitu naakumulovaaných dluhů, zamezit povinnosti takovému splácení dluhů, které má hrozivé dopady na obyvatelstvo státu, nebo zvýšit odpovědnost věřitelů za poskytnuté půjčky.

Malý průvodce džunglí reformních návrhů

1. 10. 2003 - Jürgen Kaiser
Autor se zde podává přehled modelů zbavování dluhů, jak byly dosud diskutovány na oficiální mezinárodní úrovni i jak byly hodnoceny z hlediska akce Milostivé léto.

Biblické kořeny kampaně Milostivé léto

5. 9. 2003 - Tomáš Tožička
Kampaň na podporu oddlužení nejchudších zemí vznikla v roce 1997 z iniciativy především křesťanských organizací a téměř automaticky dostala název Milostivé léto 2000.

Povodně a možnosti ekonomiky zezdola

5. 9. 2003 - Tomáš Tožička
Letní a zimní povodně jsou tragédií pro Českou republiku a její občany. Největší tragédií jsou bezesporu pro ty, kteří v nich ztratili své blízké.

Ekonomové a národohospodáři nyní vedou diskuze, jaký to vše bude mít dopad na další fungování české ekonomiky. Nelze nalézt mnoho optimismu v těchto debatách. Navíc v nich chybí to základní, o čem by se tito muži a ženy měli bavit nejvíce - jakými ekonomickými nástroji pomohou těm, kteří to nejvíce potřebují, tedy lidem ze zatopených oblastí. Tyto nástroje budou pomáhat poškozeným v příštích letech, až utichne sentimentální euforie, a humanitární pomoc se bude muset transformovat v pomoc rozvojovou.

Rozhovor s Jürgenem Kaiserem

12. 6. 2003 - Stanislava Bryndová
Jürgen Keiser je koordinátorem německé kampaně Eralssjahr.de, která se zabývá otázkou mezinárodního oddlužovacího procesu.

Hospodářství a finance jako otázka víry

4. 5. 2003 - Theobald Kneifel, Ulrich Duchrow a kol.
Biblické a teologické podněty

Moc soudní - nezávislý třetí pilíř demokracie

13. 1. 2003 - Tomáš Tožička
Justice a právní systém vůbec je v naší zemi ve velmi špatném stavu. Soudci si stěžují na děravou legislativu a zákonodárci a vláda kritizují pomalost a laxnost soudu. Obecně v podvědomí lidu pak je zakotveno, že právo a spravedlnost jsou dvě naprosto rozdílné věci. Soudci a právníci sami sebe chápou a jsou také chápáni jako úředníci, kteří jen najdou v nějaké knížce tu správnou větu a bez ohledu na to, jestli si myslí, že to je či není spravedlivé, podle této věty vyřeší případ. Když jim někdo vytkne nespravedlnost, odkáží na zákon, který je k tomu nutí. To je koneckonců tradiční kontinentální chápání práva, jež geniálně popsal ve svém Procesu Franz Kafka : „Zákon je zákon, s tím se nedá nic dělat.

Obrázky ze Zambie

12. 11. 2002 - Tomáš Tožička
Zambie je zemí, která je pro nás zajímavá z mnoha důvodů, a to nejen kvůli cestovatelským a objevitelským aktivitám dr. Emila Holuba. Bývalá britská kolonie Severní Rhodesie, nazvaná podle Cecila Rhodese, extrémně ambiciózního a bezskrupulózního šéfa Britské jihoafrické společnosti, se po druhé světové válce stala vůdčí zemí v hnutí za nezávislost. Důležitou roli v tom sehrálo rabování zambijského přírodního bohatství v rámci Středoafrické federace.

Krize zadluženosti v Argentině: Pozadí, příčiny a možná východiska v zájmu chudých

5. 9. 2002 - Pedro Morazán
Podobně jako před časem v Ekvádoru a v dalších prahových zemích vedla i krize v Argentině k masovým protestům, hladovým bouřím a celkové politické destabilizaci. Proto v prosinci 2001 odstoupila vláda de la Rúa. Země se již několik let snaží odvádět včas úroky a splátky mezinárodním věřitelům. Navíc dosavadní argentinské vlády musely zavádět tvrdá úsporná opatření, aby snížily deficit státního rozpočtu. Důsledkem toho je vzrůstající chudoba. Dnes žije více než třetina z 37 milionů Argentinců pod hranicí chudoby. Následující článek vysvětluje pozadí a příčiny argentinské krize způsobené dluhy a ptá se, zda je možné najít východisko, jež by prospělo především chudým.

Anti-BILLA-Party Litvínov

5. 9. 1999 - Tomáš Tožička
Až do začátku války patřilo Krušnohoří k turisticky nejvyhledávanějším oblastem naší země, především kvůli velkému množství historických památek a krásným přírodním scenériím. To vše se začalo měnit začátkem druhé světové války. Odchod českých obyvatel, po válce odsun Němců, lůza z vnitrozemí rabující opuštěná města a vesnice, přistěhovalci bez kořenů přišlí za prací, začátek megalomanické povrchové těžby. Bilance? 106 zbouraných měst a vesnic, zdevastovaná příroda, lidé bez kořenů, sebevraždy, rozvody, rakovina. A když už jsme si mysleli, že to skončilo, přišly Libkovice. Skupinky bezohledných zbohatlíků a tzv. managerů ochotných rozprodat a obětovat cokoli a kohokoli. Bezzubé odbory a rezignovaní občané. Tak proč si tady nepostavit v parku uprostřed historické části supermarket?

« | 1 | .. | 21 | 22 | 23

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}