czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

Spolupracujeme:

 

 

Témata

Káva a příroda

21. 7. 2005 - Pavel Chmelař
Zajímavosti o kávě

Velké oddlužení pro velmi málo zemí

12. 6. 2005 - Milostivé léto
Včerejší rozhodnutí ministrů financí G8 odpustit 100% dluhů vybraným zemím vítá kampaň Milostivé léto/Jubilee Czech. Jedná se o 18 zemí ze seznamu, který leadeři G8 vytvořili již před šesti lety na svém zasedání v Kolíně nad Rýnem. Do tohoto seznamu nebyly zahrnuty všechny nejchudší a nejzadluženější země dle Kolínských kriterií a čtyři země byly později vyřazeny – z toho tři země, které jsou prioritními zeměmi české rozvojové pomoci: Angola, Jemen a Vietnam. Ze zbývajících třiceti osmi zemí šestnáct již bylo zařazeno do oddlužování v rámci kolínské iniciativy HIPC II. Výše současného 100% oddlužení se rovná měsíční výši dotací do zemědělství v bohatých zemích.

Káva první ligy

1. 6. 2005 - Tomáš Tožička
Finalista letošní Bundesligy ve spolupráci s Fairtrade organizací El-Puente představil v květnu kávu Schalke 04. Tento projekt má pomoci producentům z chudých zemí Latinské Ameriky. Hráč Marcel Bordon z Brazílie, který je kmotrem této akce říká: „Jsem rád, že můj tým podporuje myšlenku spravedlivě obchodované kávy. Férovost platí ve sportu – a měla by hrát důležitou roli i ve světovém obchodě.“

Skutečná pomoc rozvojovým zemím: příklad banánů v Ekvádoru

12. 5. 2005 - Natalia Landivar
Příspěvek přednesen na semináři o Spravedlivém obchodě konaném v Praze, 2-4 května 2003.

Poslední návrhy ze summitů G8 pro rok 2005

12. 4. 2005 - Eva Dostálová
Pro rok 2005 přebrala předsednictví ve skupině sedmi nejvyspělejších zemí světa a Ruska, tzv. G8, Velká Británie. Očekávanými prioritami pro letošní rok, kterými se bude skupina G8 zabývat, se staly dle slov britského premiéra Tonyho Blaira především dvě výzvy: řešení problémů Afriky a klimatické změny. Mezi dalšími důležitými oblastmi, jimiž se bude skupina G8 zabývat, byly uvedeny například boj proti terorismu a šíření nukleárních a chemických zbraní, podpora sociálních a ekonomických reforem na Středním Východě, řešení izraelsko-palestinského konfliktu atd

Evropští křesťané se vyrovnávají s globalizací

14. 3. 2005 - TISKOVÁ ZPRÁVA
Tisková zpráva z konzultace "Čelit globalizaci. Vize - alternativy - strategie", která se konala ve dnech 3. - 6. března 2005 v Čelákovicích. Konzulatci pořádala Ekumenická akademie Praha a Work and Economy Reasearch Network in European Churches ve spolupráci s Konferencí evropských církví.

Češi se rozhodli pomáhat Angole

28. 1. 2005 - Jiří Hejkrlík
Již je to 20 let co z angolské továrny na celulózu v Alto Catumbele bylo vojáky UNITA uneseno 66 československých expertů i s rodinami. V té době v celé Angole zuřila občanská válka mezi rivaly o politickou moc ve státě – vládními vojsky MPLA, a opozičními UNITA a FNLA. Dnes si Česká republika určila Angolu jako jednu z osmi prioritních zemí rozvojové pomoci. Jako vůbec první český realizátor pomoci, který se do Angoly vrátil, je Institut tropů a subtropů (ITS) při České zemědělské univerzitě v Praze. Od roku 2003 zde v gesci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy začal realizovat projekt s názvem „Ustavení centra pro zemědělské vzdělávání v provincii Bié“.

Producenti Fair Trade postiženi katastrofou

14. 1. 2005 - Klára Hendlová
O katastrofě v jižní Asii slyšel snad každý. Denně na nás media chrlí počty mrtvých, hodnoty ztrát a devastace krajiny, lidských obydlí a infrastruktury. Vídáme tváře postižených lidí a ovládá nás smutek, beznaděj a zděšení. O tom, že mezi lidmi postiženými vlnou Tsunami nejsou pouze turisté a běžní obyvatelé městských aglomerací je následující článek. Je o tom, jak katastrofa postihla partnerské organizace Spravedlivého obchodu v různých částech jižní Asie a jak můžeme pomoci.
Z německého originálu El Puente: Flutkatastrophe in Südasien přeložila Klára Hendlová, Ekumenická akademie Praha.

Moje zvláštní vánoce

12. 1. 2005 - Jiří Silný
Netradiční vánoce ve squatu

Fair trade je normální

6. 1. 2005 - Jiří Silný
Partnerský obchod představuje reálnou alternativu k obchodu tzv. volnému, který zpravidla zvýhodňuje obchodníky, spekulanty, bohaté a silné na úkor producentů, spotřebitelů a přírody.

MEZINÁRODNÍ DLUH

28. 11. 2004 - Tomáš Tožička
Jedním z nejpalčivějších problémů s nímž se potýkají málo rozvinuté země, je jejich astronomická zadluženost. Tyto dluhy ohrožují samu existenci mnoha států a jejich obyvatele ženou do stále větší chudoby. Dluhy a z nich pramenící nedostatek kapitálu znemožňují nejen jakýkoli ekonomický rozvoj, ale zároveň omezují přístup obyvatel ke vzdělání a základním životním potřebám. Tenčící se příjmy nejzadluženějších a nejchudších zemí stačí sotva na splácení úroků a nezbývá dostatek prostředků na zdravotnictví a boj s pandemiemi, jakými je HIV/AIDS, malárie, tuberkulóza a malomocenství. Již dvacet let se pokouší mezinárodní finanční instituce, OSN, vlády nejbohatších zemí, rozvojové země i nevládní organizace hledat řešení. Zatím neúspěšně. A tak si zadluženost dál vybírá svou daň na životech, zdraví a vzdělání nejchudších obyvatel naší planety.

Kdo hlídá Spravedlivý obchod?

27. 10. 2004 - Jiří Hejkrlík
Fair Trade produkty, neboli produkty Spravedlivého obchodu se čím dál častěji objevují i na českém trhu. A to nejen rukodělné předměty, které je možno zakoupit již několik let v Obchůdku jednoho světa, ale i různé druhy potravin, jako např. káva, kakao, čokolády, čaje a další. Co ale ve skutečnosti opravdu znamená ochranná známka „FAIRTRADE“, kterou lze na těchto produktech nalézt? Jaké záruky má spotřebitel, že jeho peníze skutečně dojdou až k malým pěstitelům kdesi v Africe, Asii, či Latinské Americe a ne na konto firmám, které si na soucitu s chudými postavily svou falešnou marketingovou strategii?

Mezinárodní konference „Enlarged Europe, Reinforced Responsibility“

12. 10. 2004 - Jiří Hejkrlík
Čtvrtek a pátek 23.9 – 24.9 2004 se zcela určitě zařadí ke dnům, které se zapíší do nedlouhé historie zapojení České republiky do mezinárodní rozvojové pomoci a spolupráce. V těchto dvou dnech se ve spolupráci platformy českých nevládních rozvojových organizací „FORS“, platformy evropských nevládních rozvojových organizací „CONCORD“ a Ministerstva zahraničí České republiky konala mezinárodní konference „Enlarged Europe, Reinforced Responsibility“. V jejím průběhu měli možnost zasednout u jednoho jednacího stolu zástupci nevládních organizací ze „starých“ i „nových“ členských zemí EU, představitelé příslušných vládních institucí EU a ČR a prostor byl ponechán i zástupcům organizací ze zemí, kterým je pomoc určena, tzn. zemí globálního jihu.

Transparentní a spravedlivá jednání o dluzích

22. 3. 2004 - kolektiv autorů
Aby bohatí nerozhodovali sami:
Mezinárodní legislativa o bankrotu - transparentní a spravedlivá jednání o prominutí dluhů

Africká krize, její počátky a dopady

22. 11. 2003 - Tomáš Tožička
Africká krize, její počátky a dopady
Už samo slovo Afrika navozuje mnoho představ. Romantiku, dobrodružství, neznámé tajemno. V poslední době se však Afrika stává synonymem pandemií, přírodních a humanitárních katastrof a především obrovské chudoby a bídy. Článek ve stručnosti shrnuje několik událostí, které způsobily současný stav.

Fairtrade - spravedlivý obchod

26. 10. 2003 - Tomáš Tožička
Spravedlivý obchod je jednou z těch aktivit, které se snaží pomáhat lidem v místě, kde žijí tím, že jim umožňuje vyvážet jejich výrobky a produkci do bohatých zemí. Při nákupu a vývozu se dbá na to, aby producent , vývozce a konečný prodejce byli v rovném postavení a spravedlivě se dělili o zisk. Místní výrobce, zemědělec či družstvo musí při zaměstnávání lidí dodržovat standardy Mezinárodního úřadu práce OSN. Pěstování či výroba nesmí poškozovat životní prostředí.

Role náboženství pro českou identitu

12. 10. 2003 - Jiří Silný
Dr. Jiří Silný, Ekumenická akademie Praha, pro seminář Role náboženství při vytváření identity na příkladu Polska, Opole, 27.9.2003

Cožpak jsem strážcem svého bratra?

11. 10. 2003 - Jiří Silný
Jeden ze základních textů naší kultury nám říká, že lidská historie začíná bratrovraždou. Syn Adama a Evy, Kain - zemědělec a legendární zakladatel prvního města, zabije v tomto příběhu svého bratra Ábela - představitele starší kultury nomádů a pastevců (Kniha Genesis, kapitola 4).
Máme tu uchováno vzácné svědectví z doby neolitické revoluce, mladší doby kamenné, kdy docházelo ke vzniku nových technologií, k dělbě práce a tím také ke vzniku obchodu; s narůstajícími rozdíly v distribuci moci a bohatství se rodily i nové politické struktury.

Role kultury pro zachování identity – příklad Česka

6. 10. 2003 - Dr. Alexej Kusák
Přednáška při konferenci Role kultury pro zachování identity – příklad Česka , která se konala v Praze ve dnech 26. – 29. 9. 2002 v rámci česko-německo-polského projektu Identita v procesu evropské integrace, který v dvouletém cyklu konferencí zkoumal kulturní, národní, náboženskou, regionální a evropskou identitu z pohledu zúčastněných zemí.

Spravedlivá mezinárodní insolvenční pravidla

5. 10. 2003 - Tomáš Tožička
Jedním z požadavků kampaně Milostivé léto 2000 je vznik mezinárodně právního postupu, který by umožňoval přerušit začarovaný kruh zadlužování. Jedná se o arbitrážní řízení, které by mělo zhodnotit legitimitu naakumulovaaných dluhů, zamezit povinnosti takovému splácení dluhů, které má hrozivé dopady na obyvatelstvo státu, nebo zvýšit odpovědnost věřitelů za poskytnuté půjčky.

| 1 | .. | 21 | | 23 | |

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}