czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

 

 

 

 

Témata

Tisková zpráva 7.7. ČESKO PROTI CHUDOBĚ V EVROPSKÉM PARLAMENTU

21. 7. 2005 -
ČESKO PROTI CHUDOBĚ V EVROPSKÉM PARLAMENTU

V rámci příprav na jednání představitelů Gleneagles prezentovali zástupci celosvětové kampaně Globální výzva proti chudobě své představy na řešení problémů nejchudších zemí planety. Ve Štrasburku se představilo poslancům pět národních kampaní, mezi nimi i Česko proti chudobě. Přes tři sta poslanců podepsalo velkou bílou pásku, která je celosvětovým symbolem boje za odstranění extrémní chudoby

Pondělní ráno ve škole

21. 7. 2005 - Jiří Hejkrlík
Jak vypadá začátek týdne v angolské Střední zemědělské škole a co se studenti vlastně učí.

Země zničená válkou

21. 7. 2005 - Jiří Hejkrlík
Svou rozvojovou pomoc v Africe Česká republika zaměřila na Angolu a Zambii. V Angole vznikla za pomoci České republiky Střední zemědělská škola v jedné z nejpostiženějších provincií ve středu země – v Bié.

Požadavky kampaně ČESKO PROTI CHUDOBĚ

21. 7. 2005 -
Česko proti chudobě je jednou z najvětších českých občanských kampaní, kterou podporují rozvojové, humanitární, lidskoprávní a ekologické organizace. Je zaměřena na řešení problémů chudých zemí a to především prostřednictvím zvýšené a efektivnější rozvojové spolupráce, oddlužení a spravedlivého obchodu. Česko proti chudobě je součástí kampaně Globální výzva proti chudobě, v jejímž rámci se pořádaly koncerty Live 8. Celosvětovým symbolem se stala bílá páska.

Poctivý obchod se konečně začíná prosazovat i v naší zemi

21. 7. 2005 - Michal Kabelka, Ladislav Monhart
Odvrácenou stranou soupeření supermarketů o nejnižší ceny jsou otřesné podmínky, za nichž nabízené zboží vzniká. Poctivý obchod přináší alternativu.

Káva a příroda

21. 7. 2005 - Pavel Chmelař
Zajímavosti o kávě

Velké oddlužení pro velmi málo zemí

12. 6. 2005 - Milostivé léto
Včerejší rozhodnutí ministrů financí G8 odpustit 100% dluhů vybraným zemím vítá kampaň Milostivé léto/Jubilee Czech. Jedná se o 18 zemí ze seznamu, který leadeři G8 vytvořili již před šesti lety na svém zasedání v Kolíně nad Rýnem. Do tohoto seznamu nebyly zahrnuty všechny nejchudší a nejzadluženější země dle Kolínských kriterií a čtyři země byly později vyřazeny – z toho tři země, které jsou prioritními zeměmi české rozvojové pomoci: Angola, Jemen a Vietnam. Ze zbývajících třiceti osmi zemí šestnáct již bylo zařazeno do oddlužování v rámci kolínské iniciativy HIPC II. Výše současného 100% oddlužení se rovná měsíční výši dotací do zemědělství v bohatých zemích.

Káva první ligy

1. 6. 2005 - Tomáš Tožička
Finalista letošní Bundesligy ve spolupráci s Fairtrade organizací El-Puente představil v květnu kávu Schalke 04. Tento projekt má pomoci producentům z chudých zemí Latinské Ameriky. Hráč Marcel Bordon z Brazílie, který je kmotrem této akce říká: „Jsem rád, že můj tým podporuje myšlenku spravedlivě obchodované kávy. Férovost platí ve sportu – a měla by hrát důležitou roli i ve světovém obchodě.“

Skutečná pomoc rozvojovým zemím: příklad banánů v Ekvádoru

12. 5. 2005 - Natalia Landivar
Příspěvek přednesen na semináři o Spravedlivém obchodě konaném v Praze, 2-4 května 2003.

Poslední návrhy ze summitů G8 pro rok 2005

12. 4. 2005 - Eva Dostálová
Pro rok 2005 přebrala předsednictví ve skupině sedmi nejvyspělejších zemí světa a Ruska, tzv. G8, Velká Británie. Očekávanými prioritami pro letošní rok, kterými se bude skupina G8 zabývat, se staly dle slov britského premiéra Tonyho Blaira především dvě výzvy: řešení problémů Afriky a klimatické změny. Mezi dalšími důležitými oblastmi, jimiž se bude skupina G8 zabývat, byly uvedeny například boj proti terorismu a šíření nukleárních a chemických zbraní, podpora sociálních a ekonomických reforem na Středním Východě, řešení izraelsko-palestinského konfliktu atd

Evropští křesťané se vyrovnávají s globalizací

14. 3. 2005 - TISKOVÁ ZPRÁVA
Tisková zpráva z konzultace "Čelit globalizaci. Vize - alternativy - strategie", která se konala ve dnech 3. - 6. března 2005 v Čelákovicích. Konzulatci pořádala Ekumenická akademie Praha a Work and Economy Reasearch Network in European Churches ve spolupráci s Konferencí evropských církví.

Češi se rozhodli pomáhat Angole

28. 1. 2005 - Jiří Hejkrlík
Již je to 20 let co z angolské továrny na celulózu v Alto Catumbele bylo vojáky UNITA uneseno 66 československých expertů i s rodinami. V té době v celé Angole zuřila občanská válka mezi rivaly o politickou moc ve státě – vládními vojsky MPLA, a opozičními UNITA a FNLA. Dnes si Česká republika určila Angolu jako jednu z osmi prioritních zemí rozvojové pomoci. Jako vůbec první český realizátor pomoci, který se do Angoly vrátil, je Institut tropů a subtropů (ITS) při České zemědělské univerzitě v Praze. Od roku 2003 zde v gesci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy začal realizovat projekt s názvem „Ustavení centra pro zemědělské vzdělávání v provincii Bié“.

Producenti Fair Trade postiženi katastrofou

14. 1. 2005 - Klára Hendlová
O katastrofě v jižní Asii slyšel snad každý. Denně na nás media chrlí počty mrtvých, hodnoty ztrát a devastace krajiny, lidských obydlí a infrastruktury. Vídáme tváře postižených lidí a ovládá nás smutek, beznaděj a zděšení. O tom, že mezi lidmi postiženými vlnou Tsunami nejsou pouze turisté a běžní obyvatelé městských aglomerací je následující článek. Je o tom, jak katastrofa postihla partnerské organizace Spravedlivého obchodu v různých částech jižní Asie a jak můžeme pomoci.
Z německého originálu El Puente: Flutkatastrophe in Südasien přeložila Klára Hendlová, Ekumenická akademie Praha.

Moje zvláštní vánoce

12. 1. 2005 - Jiří Silný
Netradiční vánoce ve squatu

Fair trade je normální

6. 1. 2005 - Jiří Silný
Partnerský obchod představuje reálnou alternativu k obchodu tzv. volnému, který zpravidla zvýhodňuje obchodníky, spekulanty, bohaté a silné na úkor producentů, spotřebitelů a přírody.

MEZINÁRODNÍ DLUH

28. 11. 2004 - Tomáš Tožička
Jedním z nejpalčivějších problémů s nímž se potýkají málo rozvinuté země, je jejich astronomická zadluženost. Tyto dluhy ohrožují samu existenci mnoha států a jejich obyvatele ženou do stále větší chudoby. Dluhy a z nich pramenící nedostatek kapitálu znemožňují nejen jakýkoli ekonomický rozvoj, ale zároveň omezují přístup obyvatel ke vzdělání a základním životním potřebám. Tenčící se příjmy nejzadluženějších a nejchudších zemí stačí sotva na splácení úroků a nezbývá dostatek prostředků na zdravotnictví a boj s pandemiemi, jakými je HIV/AIDS, malárie, tuberkulóza a malomocenství. Již dvacet let se pokouší mezinárodní finanční instituce, OSN, vlády nejbohatších zemí, rozvojové země i nevládní organizace hledat řešení. Zatím neúspěšně. A tak si zadluženost dál vybírá svou daň na životech, zdraví a vzdělání nejchudších obyvatel naší planety.

Kdo hlídá Spravedlivý obchod?

27. 10. 2004 - Jiří Hejkrlík
Fair Trade produkty, neboli produkty Spravedlivého obchodu se čím dál častěji objevují i na českém trhu. A to nejen rukodělné předměty, které je možno zakoupit již několik let v Obchůdku jednoho světa, ale i různé druhy potravin, jako např. káva, kakao, čokolády, čaje a další. Co ale ve skutečnosti opravdu znamená ochranná známka „FAIRTRADE“, kterou lze na těchto produktech nalézt? Jaké záruky má spotřebitel, že jeho peníze skutečně dojdou až k malým pěstitelům kdesi v Africe, Asii, či Latinské Americe a ne na konto firmám, které si na soucitu s chudými postavily svou falešnou marketingovou strategii?

Mezinárodní konference „Enlarged Europe, Reinforced Responsibility“

12. 10. 2004 - Jiří Hejkrlík
Čtvrtek a pátek 23.9 – 24.9 2004 se zcela určitě zařadí ke dnům, které se zapíší do nedlouhé historie zapojení České republiky do mezinárodní rozvojové pomoci a spolupráce. V těchto dvou dnech se ve spolupráci platformy českých nevládních rozvojových organizací „FORS“, platformy evropských nevládních rozvojových organizací „CONCORD“ a Ministerstva zahraničí České republiky konala mezinárodní konference „Enlarged Europe, Reinforced Responsibility“. V jejím průběhu měli možnost zasednout u jednoho jednacího stolu zástupci nevládních organizací ze „starých“ i „nových“ členských zemí EU, představitelé příslušných vládních institucí EU a ČR a prostor byl ponechán i zástupcům organizací ze zemí, kterým je pomoc určena, tzn. zemí globálního jihu.

Transparentní a spravedlivá jednání o dluzích

22. 3. 2004 - kolektiv autorů
Aby bohatí nerozhodovali sami:
Mezinárodní legislativa o bankrotu - transparentní a spravedlivá jednání o prominutí dluhů

Africká krize, její počátky a dopady

22. 11. 2003 - Tomáš Tožička
Africká krize, její počátky a dopady
Už samo slovo Afrika navozuje mnoho představ. Romantiku, dobrodružství, neznámé tajemno. V poslední době se však Afrika stává synonymem pandemií, přírodních a humanitárních katastrof a především obrovské chudoby a bídy. Článek ve stručnosti shrnuje několik událostí, které způsobily současný stav.

| 1 | .. | 21 | | 23 | |

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}