czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

Spolupracujeme:

 

 

Témata

Rozvoj a oddlužení

Od roku 1998 se Ekumenická akademie věnuje tématu oddlužení chudých zemí a celému komplexu otázek spojených s mezinárodními financemi. Rozvojová spolupráce, strukturální problémy rozvoje, rozvojové vzdělávání jsou další okruhy otázek, ke kterým zde zveřejňujeme informace a názory.

Chudinské čtvrti v Brazílii

31. 1. 2006 - Jiří Silný
Článek se zabývá slumy v Riu a São Paulu a politickým a ekonomickými souvislostmi jejich existence

Jak jsme elektrifikovali v zambijské buši

9. 1. 2006 - Tomáš Tožička
„Rozbrušovačka z nejlepších evropských technologií přehlušila i pláč z dětského oddělení. Dnes jsme se dozvěděli, že dítě zemřelo na malárii. Nebyly léky za pár stovek.“ Zambie je jedna z nejchudších zemí světa. Masuku High School zde byla poslední střední školou bez elektřiny. To je nyní díky pomoci z České republiky minulostí.

Tzv. 100% prominutí dluhů ze strany Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB) je humbuk

15. 12. 2005 - Jürgen Kaiser
Překlad příspěvku ze semináře Sporné mezinárodní dluhy (Odious debts), který se konal v Praze ve dnech 14. - 15. 10. 2005

Jürgen Kaiser je koordinátor německé kampaně za oddlužení chudých zemí erlassjahr.de, pracoval také jako expert UNDP

Rozvojová spolupráce nesmí financovat náš rozpočet

30. 9. 2005 - Saša Uhlová
Problém se zdaněním rozvojové pomoci je třeba řešit. Nejrychlejší by bylo poskytování výjimek ze zákonů.
Skončil summit OSN. Český premiér převzal v New Yorku od zástupkyně kampaně Česko proti chudobě bílou pásku s několika tisíci podpisů českých občanů a ve svém projevu upozornil na ostudnou situaci na naší planetě, na níž třicet tisíc dětí denně umírá hlady nebo na banální nemoci či žízní. Česká republika se zavázala navyšovat oficiální rozvojovou spolupráci, a pokud nedojde k radikálním politickým změnám, můžeme doufat, že se tak stane. ALE...

Bezdomovci v Brazílii

13. 9. 2005 - Jiří Silný
Církevní a svépomocné projekty bezdomovců v Sao Paulu a Riu de Janeiro

Vysvědčení z boje proti chudobě

8. 9. 2005 - Petr Lebeda
Nebývá zvykem rozdávat vysvědčení na začátku školního roku. Příští týden si však svět bude v New Yorku vystavovat účet za plnění osmi úkolů, jejichž společným jmenovatelem je to, jak se mu daří potírat chudobu. Co se změnilo od roku 2000, kdy 191 zemí slavnostně připojilo svůj podpis pod tzv. Rozvojové cíle tisíciletí?
Již dnes se odborníci shodují, že ze světového summitu si málokdo přiveze vyznamenání. Přes miliardu lidí stále žije v podmínkách, které neumožňují svobodný a bezpečný život. Přes tři miliony lidí každoročně prohrává svůj boj s pandemií HIV/AIDS. Kvůli podvýživě ztrácí každých pět vteřin možnost jakékoliv další volby jedno dítě a kvůli následkům problémů spojených s těhotenstvím každou minutu zemře jedna žena.

SMLOUVA PRO HOSPODÁŘSKOU A EKOLOGICKOU SPRAVEDLNOST

31. 8. 2005 - DOKUMENT
Závěrečný dokument 24. valného shromáždění Světové aliance reformovaných církví v Akkře 30.7.-13.8.2004

V SÁZCE JE NAŠE VÍRA

31. 8. 2005 - DOKUMENTY
Členské církve Světové aliance reformovaných církví (WARC) v procesu rozpoznávání, vzdělávání a vyznávání (processus confessionis) týkajícím se ekonomické nespravedlnosti a ekologického ničení (1997 - 2004) V českém překladu předkládáme následující dokumenty: Stanovisko víry ke globální krizi života (Forum členských církví Jih-Jih, Buenos Aires)a dokument Přišel čas (Forum členských církví Jih-Sever). Připojeny jsou také některé kritické komentáře.

Summit G8 - Debakl v Gleneagles

22. 7. 2005 - Tomáš Tožička
Při bližším pohledu na způsob, jakým hodlá skupina G8 naplnit své závazky ze summitu v Gleneagles, vychází najevo, že problémy sužující třetí svět zůstanou i nadále neřešeny.
Zasedání G8 ve skotském Gleneagles bylo testem této skupiny, do jaké míry je schopna učinit pozitivní opatření v globálních problémech jakými jsou extrémní chudoba, marginalizace celých kontinentů a klimatické změny. V této zkoušce G8 propadla. Přes bezprecedentní a naprosto nenásilný celosvětový tlak veřejnosti, nebyla skupina nejbohatších zemí schopna dostát ani svým slibům z minulosti.

Požadavky kampaně ČESKO PROTI CHUDOBĚ

21. 7. 2005 -
Česko proti chudobě je jednou z najvětších českých občanských kampaní, kterou podporují rozvojové, humanitární, lidskoprávní a ekologické organizace. Je zaměřena na řešení problémů chudých zemí a to především prostřednictvím zvýšené a efektivnější rozvojové spolupráce, oddlužení a spravedlivého obchodu. Česko proti chudobě je součástí kampaně Globální výzva proti chudobě, v jejímž rámci se pořádaly koncerty Live 8. Celosvětovým symbolem se stala bílá páska.

Země zničená válkou

21. 7. 2005 - Jiří Hejkrlík
Svou rozvojovou pomoc v Africe Česká republika zaměřila na Angolu a Zambii. V Angole vznikla za pomoci České republiky Střední zemědělská škola v jedné z nejpostiženějších provincií ve středu země – v Bié.

Pondělní ráno ve škole

21. 7. 2005 - Jiří Hejkrlík
Jak vypadá začátek týdne v angolské Střední zemědělské škole a co se studenti vlastně učí.

Tisková zpráva 7.7. ČESKO PROTI CHUDOBĚ V EVROPSKÉM PARLAMENTU

21. 7. 2005 -
ČESKO PROTI CHUDOBĚ V EVROPSKÉM PARLAMENTU

V rámci příprav na jednání představitelů Gleneagles prezentovali zástupci celosvětové kampaně Globální výzva proti chudobě své představy na řešení problémů nejchudších zemí planety. Ve Štrasburku se představilo poslancům pět národních kampaní, mezi nimi i Česko proti chudobě. Přes tři sta poslanců podepsalo velkou bílou pásku, která je celosvětovým symbolem boje za odstranění extrémní chudoby

Daleko od civilizace

21. 7. 2005 - Tomáš Tožička
Lékařské kliniky bez vybavení a kvalifikovaného personálu jsou nejbližší zdravotnická pomoc, kterou mají k dispozici obyvatelé zambijské Západní provincie. Proto se rozvojová pomoc České republiky zaměřuje především na zdravotnictví.

Velké oddlužení pro velmi málo zemí

12. 6. 2005 - Milostivé léto
Včerejší rozhodnutí ministrů financí G8 odpustit 100% dluhů vybraným zemím vítá kampaň Milostivé léto/Jubilee Czech. Jedná se o 18 zemí ze seznamu, který leadeři G8 vytvořili již před šesti lety na svém zasedání v Kolíně nad Rýnem. Do tohoto seznamu nebyly zahrnuty všechny nejchudší a nejzadluženější země dle Kolínských kriterií a čtyři země byly později vyřazeny – z toho tři země, které jsou prioritními zeměmi české rozvojové pomoci: Angola, Jemen a Vietnam. Ze zbývajících třiceti osmi zemí šestnáct již bylo zařazeno do oddlužování v rámci kolínské iniciativy HIPC II. Výše současného 100% oddlužení se rovná měsíční výši dotací do zemědělství v bohatých zemích.

Skutečná pomoc rozvojovým zemím: příklad banánů v Ekvádoru

12. 5. 2005 - Natalia Landivar
Příspěvek přednesen na semináři o Spravedlivém obchodě konaném v Praze, 2-4 května 2003.

Poslední návrhy ze summitů G8 pro rok 2005

12. 4. 2005 - Eva Dostálová
Pro rok 2005 přebrala předsednictví ve skupině sedmi nejvyspělejších zemí světa a Ruska, tzv. G8, Velká Británie. Očekávanými prioritami pro letošní rok, kterými se bude skupina G8 zabývat, se staly dle slov britského premiéra Tonyho Blaira především dvě výzvy: řešení problémů Afriky a klimatické změny. Mezi dalšími důležitými oblastmi, jimiž se bude skupina G8 zabývat, byly uvedeny například boj proti terorismu a šíření nukleárních a chemických zbraní, podpora sociálních a ekonomických reforem na Středním Východě, řešení izraelsko-palestinského konfliktu atd

Evropští křesťané se vyrovnávají s globalizací

14. 3. 2005 - TISKOVÁ ZPRÁVA
Tisková zpráva z konzultace "Čelit globalizaci. Vize - alternativy - strategie", která se konala ve dnech 3. - 6. března 2005 v Čelákovicích. Konzulatci pořádala Ekumenická akademie Praha a Work and Economy Reasearch Network in European Churches ve spolupráci s Konferencí evropských církví.

Češi se rozhodli pomáhat Angole

28. 1. 2005 - Jiří Hejkrlík
Již je to 20 let co z angolské továrny na celulózu v Alto Catumbele bylo vojáky UNITA uneseno 66 československých expertů i s rodinami. V té době v celé Angole zuřila občanská válka mezi rivaly o politickou moc ve státě – vládními vojsky MPLA, a opozičními UNITA a FNLA. Dnes si Česká republika určila Angolu jako jednu z osmi prioritních zemí rozvojové pomoci. Jako vůbec první český realizátor pomoci, který se do Angoly vrátil, je Institut tropů a subtropů (ITS) při České zemědělské univerzitě v Praze. Od roku 2003 zde v gesci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy začal realizovat projekt s názvem „Ustavení centra pro zemědělské vzdělávání v provincii Bié“.

Transparentní a spravedlivá jednání o dluzích

22. 3. 2004 - kolektiv autorů
Aby bohatí nerozhodovali sami:
Mezinárodní legislativa o bankrotu - transparentní a spravedlivá jednání o prominutí dluhů

| 1 | .. | 3 | | 5 | |

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}