czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

 

 

Spolupracujeme:

 

 

Témata

Fair trade

Fair trade nebo spravedlivý obchod (někdy se mu říká také partnerský, solidární nebo alternativní obchod) je způsob obchodování, který pomáhá k soběstačnému rozvoji chudým producentům z rozvojových zemí. Ekumenická akademie patří k průkopníkům tohoto obchodování u nás a to pokud jde o šíření informací i samotné obchodování. Zde najdete naše vlastní i cizí články k tématu.

Konec monopolu FLO/Fairtrade

24. 5. 2010 - překlad: Klára Hejkrlíková
Od počátku se kolem systému fair trade pohybovalo mnoho producentů, distributorů i obchodníků, ale velice málo certifikačních organizací. Max havelaar/FLO měl v podstatě monopolní postavení, protože je obtížné vytvořit a kontrolovat standardy fair trade produktů.

Ekumenická akademie ve Světové organizaci pro Fair Trade (WFTO)

14. 5. 2010 - Martin Třešňák
Od února 2010 jsme se stali provizorními členy Světové organizace pro Fair Trade (WFTO)

Růže z Afriky: rozhovor o stinných stránkách květinového průmyslu v Zimbabwe

31. 3. 2010 - Nina Bosničová, Gender Studies, o.p.s.
V únoru přijely do České republiky ze Zimbabwe dvě ženy – Spiwe Chigwande, dělnice na květinové farmě a Emma Mahlunge, zástupkyně neziskové organizace Kunzwana, která se zasazuje o zlepšení situace lidí zaměstnaných v květinovém průmyslu. Bylo možné se s nimi sejít na několika veřejných akcí uspořádaných Ekumenickou akademií v Brně a Praze. Cílem jejich návštěvy bylo obeznámit českou veřejnost s podmínkami, ve kterých se pracuje a žije na zimbabwských komerčních farmách produkujících řezané květy a ukázat , proč dává smysl zavést i do českých květinářství prodej květin s označením „férové“.

Hrajeme si fér?

5. 1. 2010 -
Kolem 80 % všech prodaných hraček na světě pochází z Číny. Více než 95 % hraček dovážených do EU pochází z Asie. Přesouvání výroby do Číny z důvodu snižování výrobních nákladů s sebou však často nese porušování etických a environmentálních pravidel.

Zadušený Ježíšek aneb Jak slavit vánoce

17. 12. 2009 - Jiří Silný
Sloupek vyšel v internetovém Deníku Referendum 15.12.2009

Asociace pro fair trade podepsala smlouvu s FLO!

28. 11. 2009 -
Asociace pro fair trade se jako první ve střední a východní Evropě stala partnerem mezinárodní Fairtrade organizace FLO (Fairtrade Labelling Organizations International). Podepsáním smlouvy o spolupráci se Asociace zavazuje k propagaci ochranné známky Fairtrade a Fairtrade produktů na území České republiky.

Projekt „Fair Flowers“ má za sebou první rok

18. 11. 2009 - Ing. Markéta Novotná
Zpráva o projektu zaměřeném na zlepšení situace producentů řezaných květin v rozvojových zemích

Tmavě červená pochoutka ze systému fair trade

29. 8. 2009 -
Jihoafrický národní nápoj roibos spolu s medovým keřem v Evropě a USA povýšil na trendový nápoj vhodný pro wellness a zdravou výživu. Pro drobné pěstitele, kteří jej produkují znamená část jejich kultury a základ jejich existence.

Co skrývá něžná krása květin?

12. 8. 2009 - Markéta Novotná
Článek informuje o sociálních a ekologických problémech spojených s produkcí řezaných květin v rozvojových zemích a o nové kampani za rozšíření nabídky květin fair trade

Abessa - etiopské potěšení

14. 4. 2009 - Podle rakouského originálu Ekumenická akademie Praha
Etiopie je nejen kolébkou lidstva, ale i zemí původu kávy. Její název je odvozen z názvu etiopské provincie Kafa na
západě země. Spolupracovnice rakouské firmy EZA Birgit Calix podává zprávu o své cestě s Kassaye Adefris k drobným pěstitelům nové značky kávy ABESSA.

Pohádka z čajových hor

5. 4. 2009 - Eva Vlčková
Text je převzatý z magazínu Lidových novin, 9.1.2009.
Díky podpoře Ministerstva zahraničních věcí ČR mohla redaktorka Lidových novin Eva Vlčková odjet do horké Indie a na vlastní oči se přesvědčit, jaký vliv mají u nás prodávané čaje ze systému Fair Trade na jejich pěstitele v dalekém Dardžilingu. Nahlédněte i vy!

I spravedlivý obchod na rozcestí?

21. 3. 2009 - Jiří Silný
Text poprvé vyšel v Britských listech dne 18.3.2009

Jak jsem fotil pro Fair Trade

9. 8. 2008 - Pavel Jirouš
I takto může vypadat práce dobrovolníka Ekumenické akademie aneb jak se Pavel rozhodl zapojit do systému Fair Trade.

Fair Trade - výuka „odpovědného“ obchodování

6. 5. 2008 - Projekt Futura
Výrobcům ze zemí třetího světa už dávno nepodávají pomocnou ruku jen humanitární organizace. Na zlepšení jejich životních i pracovních podmínek přispívá prakticky každý zákazník, který si z obchodu odnese zboží s nálepkou Fair Trade.

Spotřeba výrobků Fair Trade v ČR

5. 5. 2008 - Green marketing
Maloobchodní obrat s produkty Fair Trade dosáhl v roce 2007 v České republice 27 milionů korun. Nejvíce Češi nakupují Fair Trade kávu, čaj, čokoládu a další cukrovinky. To je výsledek průzkumu, který mezi dovozci výrobků Fair Trade provedl letos v březnu Green marketing ve spolupráci s Asociací pro Fair Trade a Společností pro Fair Trade.
Výsledky průzkumu, který provedl Green Marketing ve spolupráci s Asociací pro Fair Trade a Společností pro Fair Trade.

Češi loni dali za výrobky Fairtrade 25 milionů korun

11. 3. 2008 - ČTK
Češi loni za výrobky nesoucí značku Fairtrade, která je symbolem takzvaného spravedlivého obchodu, utratili zhruba 25 milionů korun. Ve srovnání s rokem 2006 to bylo o 15 milionů korun více. Vyplývá to z údajů Asociace pro Fairtrade. I když prodej zboží Fairtrade v Česku roste, potenciál tuzemského trhu podle odborníků není zdaleka využit, protože mnohé obchodní řetězce, jejichž roční obrat se pohybuje v desítkách miliard korun, se zatím zdráhají tyto výrobky do své nabídky zařadit.

Solidární ekonomika

26. 2. 2008 - Jiří Silný
Ač se to možná při pohledu ze současných Čech a Moravy nezdá, ekonomický systém, který nás dnes obklopuje, je jen jedním z mnoha. Existuje množství alternativ, z nichž řada z nich je přitom výhodnější pro člověka, společnost i životní prostředí. Článek vyšel v Literárních novinách 51/2007

Férový obchod zatím bez řetězců

18. 1. 2008 - Radana Čechová
Káva, čaj, kakao, třtinový cukr, rýže, sušenky a cukrovinky, marmelády, sušené ovoce a oříšky. To jsou výrobky, které u nás již běžně naleznete s označením "fair trade" ve specializovaných prodejnách a obchodech zdravé výživy. Ale jen tam. Řetězce zatím až na dvě výjimky nic nenabízejí.

Cesta do El-Ceibo

25. 9. 2007 - Lukáš Lédl a Tereza Reichová
V rámci půlroční cesty po Jižní Americe Lukáš a Tereza strávili tři měsíce v oblasti Alto Beni v družstvu El-Ceibo. Na vlastní kůži zkusili nejen práci pěstitelů kakaa, ale i způsob jejich života a nahlédli tak pod pokličku projektu Fair Trade. Čtěte dále a nechte se unést nejen barvitým vyprávěním, ale i doprovodnými fotografiemi autorů.

Fairtradové kondomy

11. 9. 2007 - Rikke Bruntse-Dahl
Spojte bezpečný sex s podporou myšlenky spravedlivého obchodu
Převzato z New Consumer Magazine – The UK´s hottest Ethical Lifestyle Magazine.
Dostupné dne 7. září 2007 na <a href="http://www.newconsumer.com/">www.newconsumer.com</a>

« | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | »

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}