czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

 

 

Spolupracujeme:

 

 

Témata

Fair trade

Fair trade nebo spravedlivý obchod (někdy se mu říká také partnerský, solidární nebo alternativní obchod) je způsob obchodování, který pomáhá k soběstačnému rozvoji chudým producentům z rozvojových zemí. Ekumenická akademie patří k průkopníkům tohoto obchodování u nás a to pokud jde o šíření informací i samotné obchodování. Zde najdete naše vlastní i cizí články k tématu.

Nabídka pro instituce – zapůjčení putovní výstavy “Co skrývá něžná krása květin“

31. 8. 2010 - Daniela Richterová
Školám, muzeím, knihovnám, kulturním institucím a jiným zájemcům nabízíme od listopadu zdarma k zapůjčení putovní výstavu o fair trade květinách a o pěstování řezaných květin v rozvojových zemích. V případě zájmu nás kontaktujte na richterova@ekumakad.cz.

Banány a republiky

5. 8. 2010 - Jiří Silný
V banánových republikách jsou rozhodující ekonomické zájmy a politika je od toho, aby jim sloužila. Zdání republikánské demokracie se v takovém případě udržuje jen tak dlouho, dokud to nebrání obchodu. Článek byl publikován v Deníku Referendum.

Bez míče se fotbal hrát nedá

21. 7. 2010 - Jiří Silný
Co má společného fotbal a podpora rozvoje? I takový zdánlivý detail jako jsou míče, s kterými se hrálo například letošní Mistrovství světa ve fotbale, má dalekosáhlé souvislosti, protože není míč jako míč.

Dotyk s krásou řezaných květin inspiruje k aktivitě a pomoci

19. 7. 2010 - Jiří Silný
Zahajovací projev k versnisáži výstavy "Co skrývá něžná krása květin?", která se konala v Národním zemědělském muzeu ve čtvrtek 16.7.2010. Výstavu je možné navštívit do konce října 2010.

Růže, tulipány, lilie – milý dárek nebo nelítostný business? (Tisková zpráva)

13. 7. 2010 - Daniela Richterová
Ve čtvrtek dne 15.7.2010 od 18:00h bude v budově Národního zemědělského muzea Praha slavnostně zahájena výstava s názvem Co skrývá něžná krása květin: podmínky pěstování řezaných květin ve 21. století. Výstava odpoví návštěvníkům na otázky, odkud pochází krásné, všemi barvami hýřící květiny, které si pro radost kupujeme na ulici v květinových stáncích, a za jakých podmínek jsou květiny v současném globalizovaném světě pěstovány.

Uhlíková stopa řezaných květin

24. 6. 2010 - Překlad: Jiří Silný
Hlavním odbytištěm květin z Ekvádoru je Evropská unie, Rusko a USA. Protože se však na odbytových trzích dostává téma globálních klimatických změn do podvědomí spotřebitelů a květinové farmy chtějí rozšiřovat nabídku produktů, snaží se nabídnout i CO2 neutrální řezané květiny.

První kontrolní fair trade organizace ve Francii

24. 5. 2010 - překlad: Klára Hejkrlíková
Ve Francii byla založena první národní komise pro fair trade (CNCE). Usnadňuje spotřebitelům rozeznávat pravé fair trade produkty, které jsou certifikovány uznávanými certifikovanými společnostmi. Je to první počin v Evropě, kdy státní orgán vyjádřil legální a zákonnou podporu systému fair trade.

Konec monopolu FLO/Fairtrade

24. 5. 2010 - překlad: Klára Hejkrlíková
Od počátku se kolem systému fair trade pohybovalo mnoho producentů, distributorů i obchodníků, ale velice málo certifikačních organizací. Max havelaar/FLO měl v podstatě monopolní postavení, protože je obtížné vytvořit a kontrolovat standardy fair trade produktů.

Ekumenická akademie ve Světové organizaci pro Fair Trade (WFTO)

14. 5. 2010 - Martin Třešňák
Od února 2010 jsme se stali provizorními členy Světové organizace pro Fair Trade (WFTO)

Růže z Afriky: rozhovor o stinných stránkách květinového průmyslu v Zimbabwe

31. 3. 2010 - Nina Bosničová, Gender Studies, o.p.s.
V únoru přijely do České republiky ze Zimbabwe dvě ženy – Spiwe Chigwande, dělnice na květinové farmě a Emma Mahlunge, zástupkyně neziskové organizace Kunzwana, která se zasazuje o zlepšení situace lidí zaměstnaných v květinovém průmyslu. Bylo možné se s nimi sejít na několika veřejných akcí uspořádaných Ekumenickou akademií v Brně a Praze. Cílem jejich návštěvy bylo obeznámit českou veřejnost s podmínkami, ve kterých se pracuje a žije na zimbabwských komerčních farmách produkujících řezané květy a ukázat , proč dává smysl zavést i do českých květinářství prodej květin s označením „férové“.

Hrajeme si fér?

5. 1. 2010 -
Kolem 80 % všech prodaných hraček na světě pochází z Číny. Více než 95 % hraček dovážených do EU pochází z Asie. Přesouvání výroby do Číny z důvodu snižování výrobních nákladů s sebou však často nese porušování etických a environmentálních pravidel.

Zadušený Ježíšek aneb Jak slavit vánoce

17. 12. 2009 - Jiří Silný
Sloupek vyšel v internetovém Deníku Referendum 15.12.2009

Asociace pro fair trade podepsala smlouvu s FLO!

28. 11. 2009 -
Asociace pro fair trade se jako první ve střední a východní Evropě stala partnerem mezinárodní Fairtrade organizace FLO (Fairtrade Labelling Organizations International). Podepsáním smlouvy o spolupráci se Asociace zavazuje k propagaci ochranné známky Fairtrade a Fairtrade produktů na území České republiky.

Projekt „Fair Flowers“ má za sebou první rok

18. 11. 2009 - Ing. Markéta Novotná
Zpráva o projektu zaměřeném na zlepšení situace producentů řezaných květin v rozvojových zemích

Tmavě červená pochoutka ze systému fair trade

29. 8. 2009 -
Jihoafrický národní nápoj roibos spolu s medovým keřem v Evropě a USA povýšil na trendový nápoj vhodný pro wellness a zdravou výživu. Pro drobné pěstitele, kteří jej produkují znamená část jejich kultury a základ jejich existence.

Co skrývá něžná krása květin?

12. 8. 2009 - Markéta Novotná
Článek informuje o sociálních a ekologických problémech spojených s produkcí řezaných květin v rozvojových zemích a o nové kampani za rozšíření nabídky květin fair trade

Abessa - etiopské potěšení

14. 4. 2009 - Podle rakouského originálu Ekumenická akademie Praha
Etiopie je nejen kolébkou lidstva, ale i zemí původu kávy. Její název je odvozen z názvu etiopské provincie Kafa na
západě země. Spolupracovnice rakouské firmy EZA Birgit Calix podává zprávu o své cestě s Kassaye Adefris k drobným pěstitelům nové značky kávy ABESSA.

Pohádka z čajových hor

5. 4. 2009 - Eva Vlčková
Text je převzatý z magazínu Lidových novin, 9.1.2009.
Díky podpoře Ministerstva zahraničních věcí ČR mohla redaktorka Lidových novin Eva Vlčková odjet do horké Indie a na vlastní oči se přesvědčit, jaký vliv mají u nás prodávané čaje ze systému Fair Trade na jejich pěstitele v dalekém Dardžilingu. Nahlédněte i vy!

I spravedlivý obchod na rozcestí?

21. 3. 2009 - Jiří Silný
Text poprvé vyšel v Britských listech dne 18.3.2009

Jak jsem fotil pro Fair Trade

9. 8. 2008 - Pavel Jirouš
I takto může vypadat práce dobrovolníka Ekumenické akademie aneb jak se Pavel rozhodl zapojit do systému Fair Trade.

« | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | »

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}