Fair trade
Fair trade nebo spravedlivý obchod (někdy se mu říká také partnerský, solidární nebo alternativní obchod) je způsob obchodování, který pomáhá k soběstačnému rozvoji chudým producentům z rozvojových zemí. Ekumenická akademie patří k průkopníkům tohoto obchodování u nás a to pokud jde o šíření informací i samotné obchodování. Zde najdete naše vlastní i cizí články k tématu.
Fairtradových měst je už tisíc
9. 6. 2011 - Ekumenická akademie
4. června bylo vyhlášeno 1000. Fairtradové město na světě. Mezi osmi novými městy, která podporují fair trade, je např. španělský Madrid nebo první Fairtradové město v Asii - japonské Kumamoto!
Vůně květin v jiném světle
21. 4. 2011 - Alena Věžníková
Na konci dubna přijede do České republiky informovat o pracovních a lidských právech v Guatemale pan Gabriel Zelada Ortiz, ředitel guatemalské organizace CEDEAL zabývající se pracovními právy v květinovém průmyslu. Setkat se můžete rovněž s představitelkou guatemalské organizace AMES Anou Maríou Rodriguez. Přijďte na jejich besedy!
Začíná AUTOPůST
10. 3. 2011 - Sandra Zálabová
Jak už název napovídá, autopůst je pokusem o prověření vlastní mobility, tedy takový test, zda jsme schopni a ochotni se alespoň v období, které nás dělí od Velikonoc, vzdát nadměrného používání auta a zkusit objevit a vyzkoušet existující alternativy.
Alarmující otravy pesticidy mezi pracovníky v produkci květin (Tisková zpráva)
14. 2. 2011 - Alena Věžníková
Krátce před svátkem Sv. Valentýna předkládá evropská kampaň “Fair Flowers – Květiny pro lidská práva” studii o zdravotních dopadech pesticidů v Ugandě při pěstování květin určených na vývoz do Evropy, kterou provedla partnerská organizace Ugandské sdružení pro vzdělávání pracovníků.
Začíná Pražská škola alternativ
8. 2. 2011 - Jiří Silný
Obnovený projekt Pražská škola alternativ, podporovaný tentokrát finančně Nadací Rosy Luxemburgové, nabízí v pravidelných intervalech (každé pondělí mimo prázdnin od 17:30) přednášky, semináře a workshopy k aktuálním politickým, kulturním, ekologickým a ekonomickým tématům.
Projekt Fair trade a globální vzdělávání získal prestižní ocenění
8. 2. 2011 - Kristýna Augustinská
Mezinárodní vzdělávací projekt Fair trade a globální vzdělávání, na kterém Ekumenická akademie spolupracuje s několika evropskými partnery, získal ocenění World Aware Education Award!
Základní kurz pro prodejce fair trade
4. 2. 2011 - Klára Hejkrlíková
Součástí "Základního kurzu pro prodejce fair trade", je také studijní materiál poskytující komplexní informace určené pro pracovníky obchodů s fair trade produkty - Manuál pro prodejce fair trade.
FAIR TRADE je obchod i osvěta - I prodejem můžeme své zákazníky vzdělávat
30. 1. 2011 - Veronika Bačová a Klára Hejkrlíková, Qualifair
FAIR TRADE je obchod i osvěta - I prodejem můžeme své zákazníky vzdělávat!
Vzdělávací manuál pro prodejce fair trade je na světě. Projekt Qualifair byl úspěšně zakončen a jeho výsledkem je systém školení a manuál, který prodejcům poskytne mnoho nového.
Fairtradová města startují v České republice
29. 1. 2011 - Kristýna Augustinská
Dne 24. ledna 2010 oficiálně odstartovala v České republice oficiálně národní verze úspěšné mezinárodní kampaně Fairtrade Towns (Fairtradová města). Kampaň Fairtradových měst zaštítilo Ministerstvo životního prostředí ČR a koncept má také podporu Národní sítě Zdravých měst ČR. Tato kampaň se však neobrací jen na města a malé obce ale taé na univerzity, školy či církve. Některá česká města (Brno, Litoměřice, Vsetín, Třebíč) fair trade podporují již nyní.
Tak trochu jiný byznys: Počátky prvního velkoobchodu s fair trade v ČR
28. 1. 2011 - Veronika Bačová, Asociace pro fair trade
O tom, jak se dostala Ekumenická akademie Praha (EAP) od kampaně za oddlužení rozvojových zemí k otevření prvního velkoobchodu s fair trade potravinami v ČR a o tom, jak si budovala svou pozici na českém trhu, vznikl rozhovor s jejím ředitelem Jiřím Silným a bývalým spolupracovníkem Tomášem Tožičkou. Rozhovor provedla a zpracovala Veronika Bačová z Asociace pro fair trade.
Staneme se Fairtradovou církví a pomůžeme odstranit chudobu?
8. 1. 2011 - Robert Mimra
Tento text byl publikován 12. prosince 2010 v týdeníku Český zápas, který vydává Církev československá husitská. Článek je součástí propagační kampaně, která se snaží představit koncept Fairtradové církve jednotlivým denominacím a církvím v České republice.
Fairtradová města budou i v České republice
8. 10. 2010 - Robert Mimra
Fair trade se stává stále viditelnějším fenoménem i v České republice. Důkazem je významně rostoucí obrat fair trade zboží navzdory finanční krizi a také rostoucí zájem hyper a supermarketů o prodej fairtradového zboží. Proto jsme se rozhodli do České republiky přivést Fairtradová města, což je koncept, který je dalším krokem na cestě ke spravedlivějším obchodním vztahům v mezinárodním obchodě.
Projekt Qualifair se zdárně přesunul do své závěrečné fáze
7. 10. 2010 - Klára Hejkrlíková
Hlavním cílem projektu Qualifair bylo vytipovat témata, která jsou důležitá a zajímavá pro prodejce fair trade zboží. Za tímto účelem se konal v dubnu 2009 úvodní seminář projektu. Na tento seminář byli pozvání především členové Asociace pro fair trade, kteří mají s prodejem tohoto sortimentu největší zkušenosti. V průběhu tří dnů se zástupci z Prahy, Brna i Znojma setkávali nad společným tématem – fair trade.
Nový obchod Fair&Bio v centru Prahy
5. 10. 2010 - Petr Hušek
Právě dnes otevírá nový kamenný obchod s fair trade produkty zavedené značky Fair&Bio. Najdete ho jen pár kroků od stanice metra Florenc – na Sokolovské 29. Provozuje jej Ekumenická akademie Praha, která má s fair trade bohaté zkušenosti. Byla první, kdo v České republice začal před sedmi lety provozovat velkoobchod s fair trade produkty.
Právě vyšel čtrnáctideník A2 na téma FAIR TRADE
30. 9. 2010 - Veronika Bačová
Najdete v něm článek Evy Fraňkové "Co je efektivita?: Fair trade jako vědomá volba", rozhovor s Jiřím Silným "Desetimilionová fairtradová republika: S J.Silným o partnerském obchodu a křesťanském aktivismu", vzpomínku na Mexiko Boba Kuříka "Revoluce vonící kávou ...
S Flavií a Hannah o jedovatých růžích z Ugandy
21. 9. 2010 - Daniela Richterová
Koncem září přijedou do Prahy dvě ženy z Ugandy - Flavia a Hannah. Smyslem jejich návštěvy bude obeznámit českou veřejnost s podmínkami, za jakých se v Ugandě pěstují řezané květiny pro evropský trh a také upozornit na problémy, které jsou s masovou produkcí květin v rozvojových zemích spojené. S těmito zajímavými návštěvnicemi se můžete sejít na několika veřejných akcích, které jsou součástí projektu Fair Flowers / Květiny pro lidská práva.
Nabídka pro instituce – zapůjčení putovní výstavy “Co skrývá něžná krása květin“
31. 8. 2010 - Daniela Richterová
Školám, muzeím, knihovnám, kulturním institucím a jiným zájemcům nabízíme od listopadu zdarma k zapůjčení putovní výstavu o fair trade květinách a o pěstování řezaných květin v rozvojových zemích. V případě zájmu nás kontaktujte na richterova@ekumakad.cz.
Banány a republiky
5. 8. 2010 - Jiří Silný
V banánových republikách jsou rozhodující ekonomické zájmy a politika je od toho, aby jim sloužila. Zdání republikánské demokracie se v takovém případě udržuje jen tak dlouho, dokud to nebrání obchodu. Článek byl publikován v Deníku Referendum.
Bez míče se fotbal hrát nedá
21. 7. 2010 - Jiří Silný
Co má společného fotbal a podpora rozvoje? I takový zdánlivý detail jako jsou míče, s kterými se hrálo například letošní Mistrovství světa ve fotbale, má dalekosáhlé souvislosti, protože není míč jako míč.
Dotyk s krásou řezaných květin inspiruje k aktivitě a pomoci
19. 7. 2010 - Jiří Silný
Zahajovací projev k versnisáži výstavy "Co skrývá něžná krása květin?", která se konala v Národním zemědělském muzeu ve čtvrtek 16.7.2010. Výstavu je možné navštívit do konce října 2010.
« | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | »