czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

 

 

Spolupracujeme:

 

 

Témata

Fair trade

Fair trade nebo spravedlivý obchod (někdy se mu říká také partnerský, solidární nebo alternativní obchod) je způsob obchodování, který pomáhá k soběstačnému rozvoji chudým producentům z rozvojových zemí. Ekumenická akademie patří k průkopníkům tohoto obchodování u nás a to pokud jde o šíření informací i samotné obchodování. Zde najdete naše vlastní i cizí články k tématu.

Češi loni dali za výrobky Fairtrade 25 milionů korun

11. 3. 2008 - ČTK
Češi loni za výrobky nesoucí značku Fairtrade, která je symbolem takzvaného spravedlivého obchodu, utratili zhruba 25 milionů korun. Ve srovnání s rokem 2006 to bylo o 15 milionů korun více. Vyplývá to z údajů Asociace pro Fairtrade. I když prodej zboží Fairtrade v Česku roste, potenciál tuzemského trhu podle odborníků není zdaleka využit, protože mnohé obchodní řetězce, jejichž roční obrat se pohybuje v desítkách miliard korun, se zatím zdráhají tyto výrobky do své nabídky zařadit.

Solidární ekonomika

26. 2. 2008 - Jiří Silný
Ač se to možná při pohledu ze současných Čech a Moravy nezdá, ekonomický systém, který nás dnes obklopuje, je jen jedním z mnoha. Existuje množství alternativ, z nichž řada z nich je přitom výhodnější pro člověka, společnost i životní prostředí. Článek vyšel v Literárních novinách 51/2007

Férový obchod zatím bez řetězců

18. 1. 2008 - Radana Čechová
Káva, čaj, kakao, třtinový cukr, rýže, sušenky a cukrovinky, marmelády, sušené ovoce a oříšky. To jsou výrobky, které u nás již běžně naleznete s označením "fair trade" ve specializovaných prodejnách a obchodech zdravé výživy. Ale jen tam. Řetězce zatím až na dvě výjimky nic nenabízejí.

Cesta do El-Ceibo

25. 9. 2007 - Lukáš Lédl a Tereza Reichová
V rámci půlroční cesty po Jižní Americe Lukáš a Tereza strávili tři měsíce v oblasti Alto Beni v družstvu El-Ceibo. Na vlastní kůži zkusili nejen práci pěstitelů kakaa, ale i způsob jejich života a nahlédli tak pod pokličku projektu Fair Trade. Čtěte dále a nechte se unést nejen barvitým vyprávěním, ale i doprovodnými fotografiemi autorů.

Fairtradové kondomy

11. 9. 2007 - Rikke Bruntse-Dahl
Spojte bezpečný sex s podporou myšlenky spravedlivého obchodu
Převzato z New Consumer Magazine – The UK´s hottest Ethical Lifestyle Magazine.
Dostupné dne 7. září 2007 na <a href="http://www.newconsumer.com/">www.newconsumer.com</a>

Spravedlivý obchod v číslech

17. 6. 2007 - Klára Hendlová
Výroční zpráva německé certifikační organizace TransFair Germany za rok 2006.
Ke stažení s obrázky a formátováním ZDE.

Obchod může být spravedlivý i šetrný

30. 5. 2007 - Hugo Charvát
Kdo kupuje Fair Trade? Proč? Jaké jsou současné trendy Fair Trade? Na tyto otázky i mnohem více reaguje autor Ekolistu Hugo Charvát v článku Obhcod může být spravedlivý i šetrný.

Daň solidarity uvalena na drobné producenty kakaa z CONACADO

6. 5. 2007 - Klára Hendlová
Jako odpověď na žádost o podporu od malých pěstitelů kakaa v Dominikánské republice, vyvíjí společnost Rovné šance (Equal Exchange) tlak na prezidenta republiky, aby zrušil daň jejíž právní základ je nelegální a diskriminující. Daň byla uvalena na malé rodinné skupiny pěstitelů a drobné firmy produkující kakao, tradičně dominující ve výrobě kakaa v Dominikánské republice.

Spravedlivý obchod v diskontních řetězcích - Dokument

28. 11. 2006 -
Stanovisko německé firmy GEPA k prodeji spravedlivě obchodovaného zboží v diskontních řetězcích

Férový obchod je nejlepší reklama

5. 9. 2005 - Michal Kabelka
Epert na reklamu z agentury Copywriter Mbac se zamýšlí v týdeníku Strategie nad důležitostí Fair Trade pro pro reklamu.

Poválečná Angola

21. 7. 2005 - Jana Mazancová
Angola prožívá svůj třetí rok míru. Válka trvající bezmála čtyřicet let přivedla zemi k ekonomické, sociální i přírodní nestabilitě. Obnova je dlouhodobým a nesnadným procesem, nicméně již nyní lze vidět první úspěšné kroky.

Rozhovor: jak pomáhá Fairtrade

21. 7. 2005 - Helen Harrison
Helen Harrison z britského Oxfamu si povídala s Irene Lembusi, osmiletou dcerou Rosie Lembusi, která prodává svou vypěstovanou kávu britské Fair Trade společnosti CaféDirect.

Poctivý obchod se konečně začíná prosazovat i v naší zemi

21. 7. 2005 - Michal Kabelka, Ladislav Monhart
Odvrácenou stranou soupeření supermarketů o nejnižší ceny jsou otřesné podmínky, za nichž nabízené zboží vzniká. Poctivý obchod přináší alternativu.

Káva a příroda

21. 7. 2005 - Pavel Chmelař
Zajímavosti o kávě

Káva první ligy

1. 6. 2005 - Tomáš Tožička
Finalista letošní Bundesligy ve spolupráci s Fairtrade organizací El-Puente představil v květnu kávu Schalke 04. Tento projekt má pomoci producentům z chudých zemí Latinské Ameriky. Hráč Marcel Bordon z Brazílie, který je kmotrem této akce říká: „Jsem rád, že můj tým podporuje myšlenku spravedlivě obchodované kávy. Férovost platí ve sportu – a měla by hrát důležitou roli i ve světovém obchodě.“

Skutečná pomoc rozvojovým zemím: příklad banánů v Ekvádoru

12. 5. 2005 - Natalia Landivar
Příspěvek přednesen na semináři o Spravedlivém obchodě konaném v Praze, 2-4 května 2003.

Producenti Fair Trade postiženi katastrofou

14. 1. 2005 - Klára Hendlová
O katastrofě v jižní Asii slyšel snad každý. Denně na nás media chrlí počty mrtvých, hodnoty ztrát a devastace krajiny, lidských obydlí a infrastruktury. Vídáme tváře postižených lidí a ovládá nás smutek, beznaděj a zděšení. O tom, že mezi lidmi postiženými vlnou Tsunami nejsou pouze turisté a běžní obyvatelé městských aglomerací je následující článek. Je o tom, jak katastrofa postihla partnerské organizace Spravedlivého obchodu v různých částech jižní Asie a jak můžeme pomoci.
Z německého originálu El Puente: Flutkatastrophe in Südasien přeložila Klára Hendlová, Ekumenická akademie Praha.

Fair trade je normální

6. 1. 2005 - Jiří Silný
Partnerský obchod představuje reálnou alternativu k obchodu tzv. volnému, který zpravidla zvýhodňuje obchodníky, spekulanty, bohaté a silné na úkor producentů, spotřebitelů a přírody.

MEZINÁRODNÍ DLUH

28. 11. 2004 - Tomáš Tožička
Jedním z nejpalčivějších problémů s nímž se potýkají málo rozvinuté země, je jejich astronomická zadluženost. Tyto dluhy ohrožují samu existenci mnoha států a jejich obyvatele ženou do stále větší chudoby. Dluhy a z nich pramenící nedostatek kapitálu znemožňují nejen jakýkoli ekonomický rozvoj, ale zároveň omezují přístup obyvatel ke vzdělání a základním životním potřebám. Tenčící se příjmy nejzadluženějších a nejchudších zemí stačí sotva na splácení úroků a nezbývá dostatek prostředků na zdravotnictví a boj s pandemiemi, jakými je HIV/AIDS, malárie, tuberkulóza a malomocenství. Již dvacet let se pokouší mezinárodní finanční instituce, OSN, vlády nejbohatších zemí, rozvojové země i nevládní organizace hledat řešení. Zatím neúspěšně. A tak si zadluženost dál vybírá svou daň na životech, zdraví a vzdělání nejchudších obyvatel naší planety.

Kdo hlídá Spravedlivý obchod?

27. 10. 2004 - Jiří Hejkrlík
Fair Trade produkty, neboli produkty Spravedlivého obchodu se čím dál častěji objevují i na českém trhu. A to nejen rukodělné předměty, které je možno zakoupit již několik let v Obchůdku jednoho světa, ale i různé druhy potravin, jako např. káva, kakao, čokolády, čaje a další. Co ale ve skutečnosti opravdu znamená ochranná známka „FAIRTRADE“, kterou lze na těchto produktech nalézt? Jaké záruky má spotřebitel, že jeho peníze skutečně dojdou až k malým pěstitelům kdesi v Africe, Asii, či Latinské Americe a ne na konto firmám, které si na soucitu s chudými postavily svou falešnou marketingovou strategii?

« | 1 | .. | 6 | 7 | 8 | »

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}