czspenderu
Ekumakad.cz ›› Témata
 
 

f_icon.svg.png youtube.svg Instagram

Fair & Bio obchod

Spolupracujeme:

 

 

Témata

Fair trade

Fair trade nebo spravedlivý obchod (někdy se mu říká také partnerský, solidární nebo alternativní obchod) je způsob obchodování, který pomáhá k soběstačnému rozvoji chudým producentům z rozvojových zemí. Ekumenická akademie patří k průkopníkům tohoto obchodování u nás a to pokud jde o šíření informací i samotné obchodování. Zde najdete naše vlastní i cizí články k tématu.

Producenti Fair Trade postiženi katastrofou

14. 1. 2005 - Klára Hendlová
O katastrofě v jižní Asii slyšel snad každý. Denně na nás media chrlí počty mrtvých, hodnoty ztrát a devastace krajiny, lidských obydlí a infrastruktury. Vídáme tváře postižených lidí a ovládá nás smutek, beznaděj a zděšení. O tom, že mezi lidmi postiženými vlnou Tsunami nejsou pouze turisté a běžní obyvatelé městských aglomerací je následující článek. Je o tom, jak katastrofa postihla partnerské organizace Spravedlivého obchodu v různých částech jižní Asie a jak můžeme pomoci.
Z německého originálu El Puente: Flutkatastrophe in Südasien přeložila Klára Hendlová, Ekumenická akademie Praha.

Fair trade je normální

6. 1. 2005 - Jiří Silný
Partnerský obchod představuje reálnou alternativu k obchodu tzv. volnému, který zpravidla zvýhodňuje obchodníky, spekulanty, bohaté a silné na úkor producentů, spotřebitelů a přírody.

MEZINÁRODNÍ DLUH

28. 11. 2004 - Tomáš Tožička
Jedním z nejpalčivějších problémů s nímž se potýkají málo rozvinuté země, je jejich astronomická zadluženost. Tyto dluhy ohrožují samu existenci mnoha států a jejich obyvatele ženou do stále větší chudoby. Dluhy a z nich pramenící nedostatek kapitálu znemožňují nejen jakýkoli ekonomický rozvoj, ale zároveň omezují přístup obyvatel ke vzdělání a základním životním potřebám. Tenčící se příjmy nejzadluženějších a nejchudších zemí stačí sotva na splácení úroků a nezbývá dostatek prostředků na zdravotnictví a boj s pandemiemi, jakými je HIV/AIDS, malárie, tuberkulóza a malomocenství. Již dvacet let se pokouší mezinárodní finanční instituce, OSN, vlády nejbohatších zemí, rozvojové země i nevládní organizace hledat řešení. Zatím neúspěšně. A tak si zadluženost dál vybírá svou daň na životech, zdraví a vzdělání nejchudších obyvatel naší planety.

Kdo hlídá Spravedlivý obchod?

27. 10. 2004 - Jiří Hejkrlík
Fair Trade produkty, neboli produkty Spravedlivého obchodu se čím dál častěji objevují i na českém trhu. A to nejen rukodělné předměty, které je možno zakoupit již několik let v Obchůdku jednoho světa, ale i různé druhy potravin, jako např. káva, kakao, čokolády, čaje a další. Co ale ve skutečnosti opravdu znamená ochranná známka „FAIRTRADE“, kterou lze na těchto produktech nalézt? Jaké záruky má spotřebitel, že jeho peníze skutečně dojdou až k malým pěstitelům kdesi v Africe, Asii, či Latinské Americe a ne na konto firmám, které si na soucitu s chudými postavily svou falešnou marketingovou strategii?

Fairtrade - spravedlivý obchod

26. 10. 2003 - Tomáš Tožička
Spravedlivý obchod je jednou z těch aktivit, které se snaží pomáhat lidem v místě, kde žijí tím, že jim umožňuje vyvážet jejich výrobky a produkci do bohatých zemí. Při nákupu a vývozu se dbá na to, aby producent , vývozce a konečný prodejce byli v rovném postavení a spravedlivě se dělili o zisk. Místní výrobce, zemědělec či družstvo musí při zaměstnávání lidí dodržovat standardy Mezinárodního úřadu práce OSN. Pěstování či výroba nesmí poškozovat životní prostředí.

« | 1 | .. | 6 | 7 | 8

 

 
 
 
Ekumenická akademie

Sokolovská 50
186 00 - Praha 8 - Karlín
tel./fax: +420 272 737 077
ekumakad@ekumakad.cz
www.ekumakad.cz
IČ: 638 36 009
 
{#}