Fair trade
Fair trade nebo spravedlivý obchod (někdy se mu říká také partnerský, solidární nebo alternativní obchod) je způsob obchodování, který pomáhá k soběstačnému rozvoji chudým producentům z rozvojových zemí. Ekumenická akademie patří k průkopníkům tohoto obchodování u nás a to pokud jde o šíření informací i samotné obchodování. Zde najdete naše vlastní i cizí články k tématu.

Kdo hlídá Spravedlivý obchod?
27. 10. 2004 - Jiří Hejkrlík
Fair Trade produkty, neboli produkty Spravedlivého obchodu se čím dál častěji objevují i na českém trhu. A to nejen rukodělné předměty, které je možno zakoupit již několik let v Obchůdku jednoho světa, ale i různé druhy potravin, jako např. káva, kakao, čokolády, čaje a další. Co ale ve skutečnosti opravdu znamená ochranná známka „FAIRTRADE“, kterou lze na těchto produktech nalézt? Jaké záruky má spotřebitel, že jeho peníze skutečně dojdou až k malým pěstitelům kdesi v Africe, Asii, či Latinské Americe a ne na konto firmám, které si na soucitu s chudými postavily svou falešnou marketingovou strategii?

Fairtrade - spravedlivý obchod
26. 10. 2003 - Tomáš Tožička
Spravedlivý obchod je jednou z těch aktivit, které se snaží pomáhat lidem v místě, kde žijí tím, že jim umožňuje vyvážet jejich výrobky a produkci do bohatých zemí. Při nákupu a vývozu se dbá na to, aby producent , vývozce a konečný prodejce byli v rovném postavení a spravedlivě se dělili o zisk. Místní výrobce, zemědělec či družstvo musí při zaměstnávání lidí dodržovat standardy Mezinárodního úřadu práce OSN. Pěstování či výroba nesmí poškozovat životní prostředí.